پل سرخس–سرخس افتتاح شد

  پرینت
پل سرخس–سرخس افتتاح شد
شناسه خبر : 1284 | تاریخ انتشار : 19 خرداد 1399 - 19:55 | تعداد دیدگاه : 0 |
پل جدید پایانه مرزی سرخس توسط وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر معماری و ساختمان ترکمنستان به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار سرخس خبر، پل جدید پایانه مرزی سرخس (پل سرخس – سرخس) بین ایران و ترکمنستان عصر امروز به صورت ویدیو کنفرانس توسط وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و وزیر معماری و ساختمان ترکمنستان افتتاح شد.

محمد اسلامی در آیین افتتاح این پل گفت: افتتاح پل جدید پایانه مرزی سرخس الگویی مثبت برای تشریک مساعی، اراده مشترک و پایدار در همكاری‌های دو کشور دوست و همسایه ایران و ترکمنستان است.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: می‌توانیم از این دستاورد در مسیر تقویت اقتصاد، تجارت، بازرگانی و گشودن افق‌های جدید توسعه‌ای بهره‌‌برداری کنیم.

وی با تقدیر از دست اندرکاران احداث این پل، عنوان کرد: بهره‌برداری از این طرح کلیدی، همزمان با توسعه مناسبات در قالب طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای سازمان اکو ،(ECO)اقدام در چارچوب موافقت‌نامه ترانزیتی عشق‌آباد و همچین موافقت‌نامه کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر و جاده‌ ابریشم، بستری را برای تقویت همکاری‌های ترانزیتی در منطقه و میان دوکشور ترسیم خواهد کرد.

اسلامی بر عبور آزمایشی خودروهای ترانزیتی از این پل در اسرع وقت تاکید و بیان کرد: پیشنهاد می‌کنیم برای اجرایی شدن معاهده عشق‌آباد و رسیدن به اهداف مشخص این معاهده سریعتر به مقدمات لازم برسیم.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای قطع زنجیره شیوع کرونا و مهار این ویروس، گفت: برای شروع دوباره تجارت و حمل و نقل با کشورهای همسایه تمهیدات لازم را به وجود می‌آوریم، ضمن اینکه تجهیزات لازم برای ضدعفونی و گندزدایی در مرزهای مرزهای ریلی و جاده‌ای ما با ترکمنستان مستقر شدند و کیفیت عملکرد آن‌ها در نشست مشترک كارشناسان دو كشور مورد بررسی و تایید قرار گرفت.

وی از شروع تجارت بین دو کشور در مرزهای سرخس، لطف آباد و اینچه‌برون در روزهای آینده خبرداد و گفت: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی برای تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به آزاد تجاری یک فرصت تاریخی و ارزشمند برای جذب سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و تعاملات بیشتر بین دو کشور ایران و ترکمنستان به وجود آورد و می‌تواند باعث شکوفایی و رفاه اقتصادی هر دو کشور شود.

اسلامی با اشاره به مشخصات فنی پل، اظهار کرد: امکان تردد همزمان رفت و برگشتی خودروهای ترانزیتی وجود دارد و پیش‌بینی می‌کنیم به زودی شاهد حجم تردد زیاد و سریع از این پل باشیم ضمن اینکه امکان عبور روزانه ۱۰۰۰ دستگاه کامیون از پل سرخس – سرخس وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران گفت: مقامات عالی دو كشور در سال‌های گذشته و با افق بلندمدتی كه برای روابط اقتصادی و تجاری فیمابین پیش‌بینی كرده بودند و با افتتاح پل مشترك سرخس، در آینده نزدیك می‌توانیم برنامه‌های عملیاتی تحقق چنین هدفی را پایه‌ریزی كنیم.

اسلامی اظهار امیدواری کرد: طبق توافق به‌عمل‌آمده بین دو طرف، عملیات حمل‌ ونقل جاده‌ای و ریلی در معابر سه‌‌گانه سرخس، لطف‌آباد و اینچه‌برون هرچه سریع‌تر آغاز شود.

او ضمن اعلام آمادگی ایران برای بررسی چگونگی آغاز عملیات ترانزیت جاده‌ای با سایر كشورهای آسیای مركزی به‌ویژه جمهوری‌های ازبكستان و قزاقستان، گفت: انتظار می‌رود ترکمنستان نیز، تسهیلات مرزی لازم را در مرزهای خود با سایر کشورها به‌منظور تسریع در عملیات عبور مرزی و ترانزیت فراهم آورد تا متعاقب آن، رونق هرچه بیشتر مسیرهای ترانزیتی در منطقه و میان دو کشور را شاهد باشیم.

ظرفیت‌های مشترک خوبی بین ایران و ترکمنستان وجود دارد

غلامعباس ارباب خالص سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در آیین بهره‌برداری پل جدید پایانه مرزی سرخس گفت: افتتاح این پل خیرات و برکات زیادی برای شهرستان، استان و کشور دارد.

وی با بیان اینکه شهرستان سرخس، گذرگاه ایران به آسیای مرکزی است، افزود: ظرفیت‌های مشترک خوبی بین ایران و ترکمنستان وجود دارد و در این بین جایگاه شهرستان سرخس می‌تواند ویژه و اثرگذار باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان خاطرنشان کرد: وجود سد دوستی، منابع انرژی و پالایشگاه و پایانه مرزی در شهرستان سرخس می‌تواند دوستی بین ایران و ترکمنستان را پایدارتر و به روابط بیشتر کمک کند.

انتهای پیام/

برچسب ها
اخبار مرتبط
ثبت ۵ اثر تاریخی از شهرستان سرخس در در فهرست آثار واجد ارزش
کشف ۲۰۰ میلیون تومان کالای قاچاق در شهر مرزی سرخس
مشارکت آستان قدس در ساخت ۵۰واحد مسکونی ویژه زوج‌های جوان سرخس
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.