آب سد شوریجه مصرف کشاورزی و صنعتی دارد/ انتقال آب از سد دوستی به طرق با هدف ذخیره سازی و پدافند غیرعامل انجام می‌شود/ آب سد طرق از آب تخصیصی به مشهد است/سددوستی ۵۴ درصد آب دارد

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی درباره مصرف آب سد شوریجه گفت: با احداث این سد آب موجود در پشت سد برای کشاورزی و صنعت استفاده خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سرخس خبر، کاظم جم در نشست خبری که در اداره منابع آب شهرستان سرخس برگزار شد، با اشاره به طرح انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی گفت: این طرح نیازمند ۱۶۰۰ کیلومتر لوله است و اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد دلار نیاز دارد که طی آن ۳۳۰ میلیون متر مکعب آب از دریای عمان به خراسان رضوی منتقل می‌شود و ۱۱۰ میلیون متر مکعب شیرین‌سازی می‌شود.

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: فاز نهایی این طرح سال ۱۴۲۰ است و در فاز اول ۸۰ میلیون متر مکعب تا سال ۱۴۰۳  به خراسان رضوی منتقل می‌شود.

یک میلیارد و ۸۰ میلیون متر مکعب، کسری آب مخزن در خراسان رضوی است

وی به اجرای طرح سازگاری با کم‌آبی و همیاران آب اشاره و عنوان کرد: یک میلیارد و ۸۰ میلیون متر مکعب، کسری آب مخزن در خراسان رضوی است که در طرح سازگاری با کم‌آبی و همیاران آب طبق تفاهم‌نامه‌ای که با شرکت‌های بهره‌بردار از آب داشتیم، این شرکت‌ها موظف هستند به میزان مشخصی در سال در مصرف آب صرفه‌جویی کنند و امیدواریم طبق برنامه زمان‌بندی شده تا سال ۱۴۰۵ کسری مخزن استان را به صفر برسانیم.

جم با بیان اینکه بیشترین برداشت آب در کشور را در خراسان رضوی داریم، گفت: توجه به آب موجود، حفظ منابع موجود و بهره‌برداری صحیح از آب از اولویت‌های ما است که یکی از راه‌های صرفه‌جویی تغییر الگوی کشت به گلخانه‌ای است که می‌تواند باعث صرفه‌جویی ۹۰ درصدی در آب شود.

۵۲ درصد ظرفیت سدهای استان پر است

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در ادامه حجم مخازن سد‌های استان را ۱۵۷۰ میلیارد متر مکعب عنوان و خاطرنشان کرد: مخازن سد‌های استان هم‌اکنون ۸۱۱ میلیون متر مکعب آب دارند و ۵۲ درصد از ظرفیت آنها پر است درحالیکه در سال گذشته در همین زمان ۱۶ درصد از ظرفیت سدهای استان پر بود.

وی اضافه کرد: سد دوستی شهرستان سرخس به میزان ۶۵۱ میلیون متر مکعب یعنی ۵۴ درصد آب دارد که در مدت مشابه سال گذشته ۱۸۹ میلیون متر مکعب آب داشت.

جم تاکید کرد: امسال بارندگی‌های خوبی داشتیم اما مشکل آب در استان حل نشده است.

شناسایی ۶ هزار و ۳۱۸ حلقه چاه غیرمجاز در استان

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی به تعداد چاه‌های مجاز و غیرمجاز استان اشاره و اظهار کرد: در استان خراسان رضوی ۱۶ هزار و ۶۲۰ حلقه چاه مجاز و ۶ هزار و ۳۱۸ حلقه چاه غیرمجاز شناسایی شده داریم که این چاه‌های غیرمجاز شناسایی شده سالانه ۱۶۵ میلیون متر مکعب آب برداشت می‌کنند.

وی ادامه داد: در راستای جلوگیری از چاه‌های غیرمجاز از سال ۹۲ تاکنون ۱۰ هزار و ۳۷۰ حلقه چاه توسط شرکت آب منطقه‌ای استان خراسان رضوی بسته شده است.

بسیاری از چاه‌های غیرمجاز در باغ ویلاها ایجاد می‌شود

جم بیان کرد: بسیاری از چاه‌های غیرمجاز در باغ ویلاها ایجاد می‌شود که همکاران ما امکان شناسایی کردن و مراجعه به آنجا را ندارند و اخیراً یک چاه غیرمجاز در زیرزمین یکی از باغ ویلاها که توسط مردم گزارش شده بود کشف و پر شد و دادستانی و قوه قضائیه برای برخورد با کسانی که اقدام به حفر چاه غیرمجاز می‌کنند همکاری بسیار خوبی دارند.

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت سد شوریجه و مهار آب‌های مرزی گفت: شرکت آب منطقه‌ای استان خراسان رضوی با الزام به پروتکل‌های بین المللی چند سد را در مرز احداث کرده است که یکی از این سد‌ها سد شوریجه در شهرستان سرخس است.

وی با بیان اینکه اعتبارات سد شوریجه از صندوق توسعه ملی جذب نشده است، گفت: کارگاه این سد فعال است اما نه به صورت صد در صدی و یکی از پروژه‌هایی است که به صورت جدی توسط شرکت آب منطقه‌ای استان پیگیری می‌شود.

آب سد شوریجه مصرف کشاورزی و صنعتی دارد

جم درباره مصرف آب سد شوریجه گفت: با احداث این سد آب موجود در پشت سد برای کشاورزی و صنعت استفاده خواهد شد.

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در پاسخ  به سوال خبرنگار سرخس خبر، درباره انتقال آب سددوستی سرخس به سد طرق بیان کرد: انتقال آب از سد دوستی به سد طرق با هدف ذخیره سازی و پدافند غیرعامل انجام می‌شود که آب تخصیصی به این سد نیز از محل آبی است که از سد دوستی به مشهد داده شده و ظرفیت خالی سد طرق در حال حاضر حدود ۸ میلیون متر مکعب بیشتر نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه ۳۷ دشت مطالعاتی در خراسان رضوی داریم، گفت: ۳۴ دشت حالت بحرانی دارند که شهرهای مشهد، نیشابور و تربت جام وضعیت اول تا سوم را دارند و آب شرب شهرستان‌های بجستان و گناباد به صورت کارتی شده است.

انتهای پیام/