یادداشت

شهرستان سرخس، منطقه آزاد نشد

سوال این است که مگر کل شهرستان سرخس منطقه آزاد شده است که قیمت‌های زمین و مسکن با هر خبر از این لایحه، افزایش چند ده درصدی را دارد؟

به گزارش سرخس خبر، علیرضا علی صوفی، فعال رسانه‌ای و مدیر مسئول سرخس خبر در یادداشتی درباره تبدیل منطقه ویژه سرخس به آزاد تجاری صنعتی و افزایش بی‌حساب و کتاب قیمت زمین و مسکن  در این شهرستان نوشت:

 اتفاقی که شاید اگر 25 سال پیش می‌افتد سرخس کنونی یک شهر با ظرفیت‌های اقتصادی بالقوه نمی‌بود و بلکه به عنوان یک مرکز تجارت و صادرات در شمال شرق کشور می‌درخشید اما به هر حال پس از گذشت 25 سال لایحه‌ای که از دستور کار مجلس خارج شده بود به مجلس بازگشت و این بار توسط نمایندگان مجلس این لایحه تصویب شد.

 اما سوالات زیادی ممکن است برای مردم شهرستان سرخس پیش آمده باشد از اینکه چرا  سرخس و دوغارون با هم منطقه آزاد شدند؟ از اینکه چرا آستان قدس رضوی که منطقه ویژه اقتصادی در اختیارش بود با تبدیل این منطقه به آزاد موافقت کرده است؟ آیا کل شهرستان سرخس به عنوان منطقه آزاد شناخته می‌شود یا فقط محدوده منطقه ویژه به عنوان منطقه آزاد است؟ تبدیل شدن این منطقه به آزاد چقدر زمان می‌برد؟ و سوالات بسیار دیگری که مطرح کردن همه آنها و پاسخ دادن به آنها، مطالب متعدد و جداگانه‌ای را می‌طلبد.

اما آنچه من می‌خواهم در این مطلب بیشتر به آن بپردازم موضوع و نکته‌ای است که بسیاری از مردم درباره آن نظر دارند و  آن افزایش بی‌رحمانه قیمت زمین و مسکن در سرخس است.

سوال این است که مگر کل شهرستان سرخس منطقه آزاد شده است که قیمت‌های زمین و مسکن با هر خبر از این لایحه افزایش چند ده درصدی را دارد؟

جواب سوال فوق «خیر» است. برای دانستن این موضوع باید نگاهی به لایحه دولت انداخت. در ماده واحده لایحه دولت آمده است که «به دولت اجازه داده می‌شود در استان‌های خراسان رضوی (سرخس – دوغارون) و مازندران در محدوده‌هایی به شرح نقشه‌های پیوست، منطقه آزاد – صنعتی ایجاد نماید.»

با نگاه به نقشه‌های پیوست لایحه، مساحت طرح مصوب منطقه آزاد سرخس 5200 هکتار و در محدوده منطقه ویژه اقتصادی سرخس است.

این موضوع نشان می‌دهد که فقط محدوده منطقه ویژه سرخس تبدیل به منطقه آزاد می‌شود و این برداشت اشتباه که کل شهرستان یا شهر سرخس تبدیل به منطقه آزاد شده است برداشت اشتباهی است که متاسفانه همین برداشت اشتباه باعث شده است که کسانی که ملک و املاک دارند قیمت‌ها را در شهر سرخس در عرض چند دقیقه بالا ببرند و کسانی که ملک و املاکی ندارند دیگر امیدی به خرید منزل در سرخس نداشته باشند.

بنابراین شهرستان سرخس منطقه آزاد نمی‌شود و فقط منطقه ویژه سرخس به مساحت 5200 هکتار منطقه آزاد می‌شود و هیچ دلیلی برای افزایش لحظه‌ای قیمت زمین و مسکن در سرخس وجود ندارد و متاسفانه نظارتی برای کنترل قیمت‌های بی حساب و کتاب زمین و مسکن در سرخس نیست.

انتهای پیام/