ساعت :

پل سرخس–سرخس افتتاح شد

پل جدید پایانه مرزی سرخس توسط وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر معماری و ساختمان ترکمنستان به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار سرخس خبر، پل جدید پایانه مرزی سرخس (پل سرخس – سرخس) بین ایران و ترکمنستان عصر امروز به صورت ویدیو کنفرانس توسط وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و وزیر معماری و ساختمان ترکمنستان افتتاح شد.

محمد اسلامی در آیین افتتاح این پل گفت: افتتاح پل جدید پایانه مرزی سرخس الگویی مثبت برای تشریک مساعی، اراده مشترک و پایدار در همكاری‌های دو کشور دوست و همسایه ایران و ترکمنستان است.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: می‌توانیم از این دستاورد در مسیر تقویت اقتصاد، تجارت، بازرگانی و گشودن افق‌های جدید توسعه‌ای بهره‌‌برداری کنیم.

وی با تقدیر از دست اندرکاران احداث این پل، عنوان کرد: بهره‌برداری از این طرح کلیدی، همزمان با توسعه مناسبات در قالب طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای سازمان اکو ،(ECO)اقدام در چارچوب موافقت‌نامه ترانزیتی عشق‌آباد و همچین موافقت‌نامه کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر و جاده‌ ابریشم، بستری را برای تقویت همکاری‌های ترانزیتی در منطقه و میان دوکشور ترسیم خواهد کرد.

اسلامی بر عبور آزمایشی خودروهای ترانزیتی از این پل در اسرع وقت تاکید و بیان کرد: پیشنهاد می‌کنیم برای اجرایی شدن معاهده عشق‌آباد و رسیدن به اهداف مشخص این معاهده سریعتر به مقدمات لازم برسیم.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای قطع زنجیره شیوع کرونا و مهار این ویروس، گفت: برای شروع دوباره تجارت و حمل و نقل با کشورهای همسایه تمهیدات لازم را به وجود می‌آوریم، ضمن اینکه تجهیزات لازم برای ضدعفونی و گندزدایی در مرزهای مرزهای ریلی و جاده‌ای ما با ترکمنستان مستقر شدند و کیفیت عملکرد آن‌ها در نشست مشترک كارشناسان دو كشور مورد بررسی و تایید قرار گرفت.

وی از شروع تجارت بین دو کشور در مرزهای سرخس، لطف آباد و اینچه‌برون در روزهای آینده خبرداد و گفت: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی برای تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به آزاد تجاری یک فرصت تاریخی و ارزشمند برای جذب سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و تعاملات بیشتر بین دو کشور ایران و ترکمنستان به وجود آورد و می‌تواند باعث شکوفایی و رفاه اقتصادی هر دو کشور شود.

اسلامی با اشاره به مشخصات فنی پل، اظهار کرد: امکان تردد همزمان رفت و برگشتی خودروهای ترانزیتی وجود دارد و پیش‌بینی می‌کنیم به زودی شاهد حجم تردد زیاد و سریع از این پل باشیم ضمن اینکه امکان عبور روزانه 1000 دستگاه کامیون از پل سرخس – سرخس وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران گفت: مقامات عالی دو كشور در سال‌های گذشته و با افق بلندمدتی كه برای روابط اقتصادی و تجاری فیمابین پیش‌بینی كرده بودند و با افتتاح پل مشترك سرخس، در آینده نزدیك می‌توانیم برنامه‌های عملیاتی تحقق چنین هدفی را پایه‌ریزی كنیم.

اسلامی اظهار امیدواری کرد: طبق توافق به‌عمل‌آمده بین دو طرف، عملیات حمل‌ ونقل جاده‌ای و ریلی در معابر سه‌‌گانه سرخس، لطف‌آباد و اینچه‌برون هرچه سریع‌تر آغاز شود.

او ضمن اعلام آمادگی ایران برای بررسی چگونگی آغاز عملیات ترانزیت جاده‌ای با سایر كشورهای آسیای مركزی به‌ویژه جمهوری‌های ازبكستان و قزاقستان، گفت: انتظار می‌رود ترکمنستان نیز، تسهیلات مرزی لازم را در مرزهای خود با سایر کشورها به‌منظور تسریع در عملیات عبور مرزی و ترانزیت فراهم آورد تا متعاقب آن، رونق هرچه بیشتر مسیرهای ترانزیتی در منطقه و میان دو کشور را شاهد باشیم.

ظرفیت‌های مشترک خوبی بین ایران و ترکمنستان وجود دارد

غلامعباس ارباب خالص سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در آیین بهره‌برداری پل جدید پایانه مرزی سرخس گفت: افتتاح این پل خیرات و برکات زیادی برای شهرستان، استان و کشور دارد.

وی با بیان اینکه شهرستان سرخس، گذرگاه ایران به آسیای مرکزی است، افزود: ظرفیت‌های مشترک خوبی بین ایران و ترکمنستان وجود دارد و در این بین جایگاه شهرستان سرخس می‌تواند ویژه و اثرگذار باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان خاطرنشان کرد: وجود سد دوستی، منابع انرژی و پالایشگاه و پایانه مرزی در شهرستان سرخس می‌تواند دوستی بین ایران و ترکمنستان را پایدارتر و به روابط بیشتر کمک کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کریدور بین المللی شمال-جنوب در شاخه شرقی از طریق مرز سرخس برقرار است
27 اردیبهشت 1402

کریدور بین المللی شمال-جنوب در شاخه شرقی از طریق مرز سرخس برقرار است

وزیر راه و شهرسازی گفت: کریدور بین المللی شمال-جنوب می تواند در آینده سهم بالایی از حمل و نقل بین المللی میان روسیه و کشورهای CIS با هند، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و اروپا را به خود اختصاص دهد و در حال حاضر در شاخه شرقی از طریق مرزهای سرخس و اینچه برون و در شاخه میانی از طریق بندر امیر آباد برقرار است.

ساخت شریان اصلی ترانزیتی مشهد – سرخس اولویت راهسازی در خراسان رضوی است
6 تیر 1398
وزیر راه و شهرسازی:

ساخت شریان اصلی ترانزیتی مشهد – سرخس اولویت راهسازی در خراسان رضوی است

وزیر راه و شهرسازی گفت: ساخت شریانهای اصلی ترانزیتی به ویژه جاده مشهد - سرخس و تکمیل پروژه راه آهن خواف - هرات اولویت راهسازی در خراسان رضوی است.

ارسال دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برو بالا