مشکل آب برخی روستاهای سرخس با جدا کردن آب دام از شرب حل می‌شود

مدیر امور آب و فاضلاب سرخس گفت: مشکل فشار آب در اکثر روستاهای سرخس به دلیل مصرف آب شرب توسط دام و انشعابات غیرمجاز است و اگر آب دام از شبکه توزیع آب انسانی حذف شود مشکل فشار آب حل می‌شود.

به گزارش خبرنگار سرخس خبر، امیر پوروحدتی در نشست خبری که ظهر امروز در محل این اداره برگزار شد، اظهار کرد: در هفته صرفه‌جویی قرار داریم که باید فرهنگ مصرف بهینه را در مردم گسترش دهیم.

مدیر امور آب و فاضلاب سرخس بیان کرد: اخیرا شرکت‌های آب شهری و روستایی در جهت کوچک‌سازی دولت با یکدیگر ادغام شدند و آب و فاضلاب روستایی منحل شد و  این شرکت یکپارچه جلوی یک سری موازی کاری‌ها را گرفت و در صرفه‌جویی هزینه‌ها خیلی خوب است.

وی اظهار کرد:  باید با نگاه جدید به مشکلات نگاه کرد و با برنامه‌ریزی جدید برای رفع مشکلات اقدام کرد و به همین دلیل کمیته فنی در اداره تشکیل دادیم تا مشکلات شهرستان را رصد کنیم و سعی می‌کنیم مشکلات را با پیگیری بیشتر رفع کنیم.

پوروحدتی با اشاره به مشکلات دهستان سرخس گفت: مشکلات دهستان سرخس در همین دو ماه حل شد و پمپ چاه تقویت شده و مجتمع دهستان سرخس دیگر با آن مشکلاتی که مواجه بودند نیستند.

وی با اشاره مشکل روستای قوش عظیم گفت: با بازنگری در شبکه توزیع روستا مشکل این روستا که بخشی از آن آب نداشتند حل شد.

مدیر امور آب و فاضلاب سرخس درخصوص فشار کم آب در دهستان خانگیران، عنوان کرد: در این ایام مصرف آب برای دام در این دهستان زیاد می‌شود و در همین مقطع زمانی خانگیران با مشکل آب مواجه است وگرنه در طول سال مشکل آب ندارند.

پوروحدتی خاطرنشان کرد: در دهستان خانگیران تعداد دام ۱۴۰ هزار راس است و متاسفانه آب شرب انسانی که با هزینه زیاد تصفیه می‌شود صرف دام‌ شده و سبب مشکل فشار آب در فصل تابستان در روستاهای این دهستان می‌شود.

وی با اشاره به بازدید دادستان سرخس از این دهستان گفت: مصوب شد که علمک برداشت آب تانکری از دهنه شوریجه و از آب سد دوستی نصب شود که اداره منابع آب موافقت کرد و امور عشایر و دام جهادکشاورزی باید پیگیر این موضوع باشد تا هرچه سریعتر آب دام از آب شرب انسانی جدا شود.

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان سرخس با اشاره به اجرای فاز دوم مجتمع آبی امام رضا(ع)، عنوان کرد: اگر اعتبارات آن امسال تامین شود این مجتمع تا سال آینده آماده بهره‌برداری می‌شود و مشکل آب دهستان خانگیران و بخشی از دهستان پل خاتون را رفع می‌کنیم.

وی از مردم خواست تا گزارش انشعابات غیرمجاز را به این امور بدهند و تاکید کرد: شعبه مخصوص رسیدگی به انشعابات غیرمجاز در دادستانی تشکیل می‌شود.

مدیر امور آب و فاضلاب سرخس در پاسخ به سوال خبرنگار سرخس خبر درباره کمبود آب در روستای گنبدلی بیان کرد: در این روستا نیز مشکل مصرف آب شرب توسط دام و انشعابات غیرمجاز به وجود آمده که بخش زیادی از مشکل مربوط به دام است و اگر آب دام از شبکه توزیع آب انسانی حذف شود مشکل فشار آب حل می‌شود.

وی درباره انشعابات غیرمجاز بیان کرد: در دو هفته اخیر ۸ انشعاب غیرمجاز شناسایی شدند و در مرحله اخذ تعهدنامه و پرداخت جرایم هستند و اگر تعهد بدهند که این انشعابات غیرمجاز را مجاز کنند مشکلی برایشان پیش نمی‌آید وگرنه به دادستانی معرفی می‌شوند و با آنها برخورد قضائی خواهد شد.

پوروحدتی عنوان کرد: تلاش می‌کنیم که مشکل فشار آب را در شهرهای سرخس و مزداوند در طول تابستان نداشته باشیم.

مدیر امور آب و فاضلاب سرخس با اشاره به اصلاح شبکه در سرخس گفت: حدود 4/5 کیلومتر اصلاح شبکه در بافت فرسوده در سال‌های ۹۶ و ۹۷ انجام شد و هم اکنون حدود ۲۰ کیلومتر شبکه فرسوده در سرخس داریم و هر سال بر این شبکه فرسوده اضافه می‌شود و معمولا هر ۱۰ تا ۲۰سال بسته به جنس لوله شبکه فرسوده می‌شود.

وی ادامه داد: اصلاح شبکه خیابان امام خمینی (ره) حدود ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار می‌خواهد و با اصلاح کامل این بخش امیدواریم دیگر شاهد قطعی آب کل شهر نباشیم.

مدیر امور آب و فاضلاب سرخس درباره اضافه شدن چهار حلقه چاه به شبکه آب سرخس عنوان کرد: از این چهار حلقه یک حلقه چاه در نزدیکی گمرک وارد شبکه آب شهر سرخس شده است و از سه حلقه چاه دیگر یک حلقه در روستای سنگر حفر و تجهیز شده است که در صورتی که خط انتقال سد دوستی به سرخس از محل روستای سنگر به ما تحویل شود این حلقه چاه نیز وارد شبکه می‌شود و باعث افزایش کیفیت آب شرب شهر می‌شود.

پور وحدتی بیان کرد: دو حلقه چاه باقی مانده نیز امیدواریم با تکمیل خط انتقال آب سددوستی تا روستای شیرتپه تا سال آینده وارد مدار شوند که البته این چاه ها هنوز حفر و تجهیز نشدند.

انتهای پیام/