۵ مدیر و کارمند به اتهام فساد اداری و اقتصادی در سرخس در دو سال گذشته بازداشت شدند

دادستان سرخس گفت: در دو سال اخیر ۵ مدیر و کارمند در سرخس از دستگاه‌های مختلف اجرایی به اتهام فساد اقتصادی بازداشت شدند و پرونده‌های آن ها در حال رسیدگی است.

به گزارش سرخس خبر، دادستان عمومی و انقلاب سرخس ظهر امروز در جمع خبرنگاران با تبریک هفته قوه قضاییه و  با بیان اینکه امروز بهشتی‌های زیادی در کشورمان داریم، گفت: جمهوری اسلامی زانوی استکبار را از گلوی مستضعفان جهان برداشت و امنیت امروز کشور ما مرهون خون شهدای ترور است که مایه برکت ایران اسلامی هستند.

حیدر جهانی با بیان اینکه رسالت دستگاه قضایی مبارزه با فساد است، بیان کرد: در مبارزه با فساد با احدی تعارف نداریم.

بازداشت 5 مدیر و کارمند به اتهام فساد اقتصادی در سرخس

دادستان سرخس در ادامه با اشاره به اینکه دادستانی با عنایت به اصل ۱۵۶ قانون اساسی و در راستای حفظ حقوق عامه، اصل پیشگیری از وقوع جرم را در دستور کار دارد، گفت: ما اجازه نمی‌دهیم که فساد در هر جایی حتی دستگاه قضا رخنه کند ضمن اینکه در چند سال گذشته کارمندانی از دستگاه در شهرستان سرخس به دلیل تخلفاتی که داشتند، اخراج شدند.

وی با تأکید بر برخورد با مفاسد اداری و اقتصادی بیان کرد: در دو سال اخیر ۵ مدیر و کارمند در سرخس از دستگاه‌های مختلف اجرایی به اتهام فساد اقتصادی بازداشت شدند و پرونده‌های آنها در حال رسیدگی است، ضمن اینکه پرونده‌های این افراد از یکدیگر جدا است و ارتباطی با هم ندارد.

جهانی عنوان کرد: اتهام این افراد عموما رشوه، اختلاس و تحصیل مال از طریق نامشروع بوده و پرونده‌های آنها در مرکز استان رسیدگی می‌شود و برخی از آنها در بازداشت و برخی با قرار وثیقه آزاد هستند که البته ممنوعیت خروج از کشور برای آنها صادر شده است.

دادستان سرخس با اشاره به افزایش قیمت زمین و مسکن در سرخس گفت: با همکاری اداره صمت و اتحادیه املاک «تقویم نامه‌ای» برای قیمت‌گذاری منطقه‌ای مسکن تعیین شده و به بنگاه‌های املاک ابلاغ شده است تا جلوی دلال بازی و آشفتگی قیمت مسکن در این شهرستان گرفته شود.

جهانی با اشاره به اینکه مزایده‌ها در فروش زمین دست آویز عده‌ای فرصت طلب برای افزایش قیمت مسکن در این شهرستان شده است، تصریح کرد: با اجرای این تقویم نامه تلاش می‌شود تا با کمک بنگاه‌داران خبره و متعهد از دلال بازی و قیمت گذاری‌های کاذب در مسکن جلوگیری شود.

وی به همت دستگاه قضایی برای فعال نگه داشتن کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی شهرستان اشاره و خاطرنشان کرد: در این راستا مکاتبه‌ای با اداره صمت و خانه صنعت، معدن و تجارت شهرستان داشتیم تا لیست واحدهای تولیدی که از فعالیت بازمانده و یا نیمه فعال هستند را به دادستانی گزارش و پیگیری‌ها برای حل مشکلات آنها انجام شود.

دادستان سرخس به از سرگیری یک واحد تولیدی در شهرستان با ورود دادستانی اشاره کرد و گفت: یک کارگاه شن‌شویی که به دلایل مختلف تعطیل شده بود، با همکاری جهادی کشاورزی، آب منطقه‌ای و پیگیری دادستانی فعالیت‌اش را دوباره از سر گرفت.

وی با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی پرونده‌های معوق در دادسرای عمومی و انقلاب سرخس خاطرنشان کرد: نبود کارشناس حقوقی برای راهنمایی مردم، عدم همکاری شاکیان و کارشناسی موجب اطاله دادرسی می‌شود.

جهانی بیان کرد: برای کاهش ورودی پرونده‌ها مهم‌ترین برنامه دادگستری شهرستان، استفاده از ظرفیت بزرگان، ریش سفیدان و معتمدان محلی است که در این رابطه با ورود و وساطت بزرگان، پرونده چند نزاع دسته جمعی به صلح و سازش ختم شده است.

تخریب‌های مرتع تخته واویلا در حال رسیدگی است

دادستان سرخس در ادامه با اشاره به اینکه شهرستان سرخس مراتع مستعد و گسترده‌ای دارد، گفت: اخیرا تخریب‌هایی در مرتع تخته واویلا که متعلق به آستان قدس رضوی است، صورت گرفته که پرونده آن در حال رسیدگی است.

وی تأکید کرد: قرار شده این مرتع پس از برداشت محصول، محصور و به‌صورت تعاونی در اختیار مردم و دامداران همان منطقه قرار بگیرد تا ضمن جلوگیری از تخریب‌های بعدی، مرتع این منطقه توسط مردم محلی که بهترین امین هستند، حفظ شود.

جهانی در پایان تصریح کرد: در مقام ریاست شعبه کیفری تاکنون خود بنده چندین بار در جرائم قابل‌گذشت حکم به مجازات جایگزین حبس داشتم، اما مشکلی که در شهرستان داریم این است که دستگاه‌های اجرایی باید زمینه‌های اجرای مجازات جایگزین حبس را فراهم کنند.

انتهای پیام/