ایستگاه سنجش آلاینده سرخس در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد/ با یک سری مطالعات و آزمایش‌ها ثابت شد که پالایشگاه سرخس یک صنعت آلاینده است

رئیس اداره هواشناسی سرخس از راه‌اندازی ایستگاه سنجش آلاینده این شهرستان در سال جاری خبر داد و گفت: : این ایستگاه وضعیت آلاینده‌های جوی و ریزگردها را به ما ارائه می‌کند.

علی تبریزنیا در گفت‌وگو با خبرنگار سرخس خبر، درباره ایجاد ایستگاه سنجش آلاینده و گرد و غبار در سرخس گفت: پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد سرخس در سال‌های اخیر به عنوان صنعت سبز معرفی شده بود و دلیل بر این بود که این صنعت آلاینده نیست که با یک سری مطالعات و آزمایش‌ها ثابت شد که پالایشگاه سرخس یک صنعت آلاینده است و فصل پاییز سال گذشته این صنعت به عنوان صنعت آلاینده شناخته شد.

رئیس اداره هواشناسی سرخس بیان کرد: پولی که به عنوان حق آلایندگی برای شهرستان واریز می‌شود صرف بهداشت و درمان، دهیاری‌ها و شهرداری‌ها می‌شود.

وی با اشاره به ایجاد ایستگاه هواشناسی در نوبنیاد برای پیگیری تعیین گرمسیری بودن سرخس گفت: در کنار ایستگاه هواشناسی نوبنیاد که یکی از به‌روزترین ایستگاه‌های هواشناسی است با همراهی نماینده مجلس و شورای شهر بحث ایجاد ایستگاه سنجش آلاینده را از طریق اداره کل هواشناسی خراسان رضوی پیگیری کردیم و قول مساعد گرفته شد که در صورتی که دستگاه سنجش آلاینده با وجود تحریم‌ها وارد کشور شود یک ایستگاه سنجش آلاینده در سرخس ایجاد شود.

رئیس اداره هواشناسی سرخس افزود: پیگیری این موضوع حدود سه سال توسط نماینده مجلس، مدیرکل هواشناسی استان و شورای شهر سرخس طول کشید تا اینکه اخیراً سه دستگاه سنجش آلاینده وارد کشور شد و یکی از این سه دستگاه سنجش آلاینده برای سرخس تعیین شد.

تبریزنیا با اشاره به تهیه زمین پایش جوی در نزدیکی ایستگاه راه آهن سرخس گفت: ایستگاه سنجش آلاینده بعد از بلوار راه آهن در زمینی به مساحت یک هکتار احداث می‌شود.

وی عنوان کرد: هزینه احداث این ایستگاه به همراه زیرساخت‌های مورد نیازش، حدود ۲۵ میلیارد ریال است که از طرف سازمان هواشناسی کشور تامین شده است.

رئیس اداره هواشناسی سرخس بیان کرد: این ایستگاه هم اکنون در تهران است و در مرحله تعیین پیمانکار جهت نصب است که پس از تعیین پیمانکار، نصب این ایستگاه در سال جاری انجام می‌شود.

تبریزنیا تاکید کرد: زیرساخت‌های مورد نیاز برای نصب ایستگاه آماده است و پس از تعیین پیمانکار این ایستگاه به سرعت نصب و راه‌اندازی می‌شود.

وی با اشاره به ویژگی‌های این ایستگاه گفت: این ایستگاه وضعیت آلاینده‌های جوی را به تفکیک به ما ارائه می‌کند و در کنار آن با توجه به مجاورت سرخس با صحرای قره‌قوم و دغدغه‌های اداره محیط زیست سرخس می‌توان اطلاعات دقیقی از ریزگردها را به دست آورد.

رئیس اداره هواشناسی سرخس به نصب تابلو نشان‌دهنده پارامترهای جوی در شهر سرخس اشاره و عنوان کرد: با نصب و راه اندازی تابلو هشدارهای جوی آلایندگی در سرخس که توسط شهرداری و شورای شهر انجام می‌شود، همشهریان از وضعیت جوی و هشدارهای آب و هوایی به‌صورت آنلاین و لحظه‌ای مطلع می‌شوند.

انتهای پیام/