توزیع سم هندی در سرخس!

اخیراً سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت سرخس از توزیع ۲۳ تن برنج هندی دانه بلند ۱۱۲۱ آن هم با اولویت توزیع روستایی خبر داده است.

به گزارش اختصاصی سرخس خبر، اخیراً سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت سرخس از توزیع ۲۳ تن برنج هندی دانه بلند ۱۱۲۱ آن هم با اولویت توزیع روستایی خبر داده است.

علی اکبر اکبری گفته است این اقدام در جهت تامین سبد غذایی مردم انجام می‌شود و  قیمت هر کیلو برنج ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و برای روستایی‌ها با توجه به هزینه حمل و نقل ۱۸ هزار و ۷۰۰ تومان است.

طبق نظر بسیاری از کارشناسان برنج‌های هندی از لحاظ سلامت مشکل دارند و سخنگوی موسسه تحقیقات برنج ایران در گفت‌وگویی با روزنامه خراسان از آلوده بودن این برنج‌ها به ماده سمی«فنول» خبرداده و گفته بود که این نوع برنج‌ها سرطان‌زا هستند.

متاسفانه برنج‌های هندی توسط کارخانجات متعددی در کشور هندوستان تولید می‌شوند که گاها وضعیت بهداشتی این کارگاه ها و کارخانجات مورد تردید است.

همچنین در تولید برنج ۱۱۲۱ از مقداری خمیر برنج و مواد افزودنی دیگر استفاده می‌شود که، در طی آزمایش‌های مختلف، وجود پلاستیک، و همچنین فلزات آلوده خطرناک در این محصولات به اثبات رسیده است.

تامین سبد غذایی خانوارها با این شرایط بد اقتصادی اقدام بسیار خوب و قابل تحسینی است اما سوال اینجاست که آیا واقعاً مسئولان اداره صمت حاضرند اینگونه برنج را در سفره خانواده خود استفاده کنند یا خیر؟

در بازار شمال کشور برنج‌های ایرانی سالم و با قیمت مناسب وجود دارد که اداره صنعت، معدن و تجارت سرخس می‌تواند در جهت حمایت از تولید داخل با کمی بررسی از برنج‌های ایرانی و با قیمت مناسب تهیه و به جای برنج‌های بی‌کیفیت هندی، برنج ایرانی را در سطح شهرستان توزیع کند.