آیا شورای شهر سرخس درباره معرفی شهردار تخلف کرده است؟

شورای شهر سرخس باید نهایتاً تا ۳۰ آذر ۱۳۹۹ شهردار جدید را معرفی می‌کرد و مدیریت شهرداری به وسیله سرپرست دیگر برخلاف قانون است اما با وجود گذشت بیش از دو هفته از مهلت قانونی خبری از حکم شهردار جدید نیست و شورای شهر سرخس در این باره توضیحاتی نداده است.

به گزارش سرخس خبر، در تبصره ماده ۸۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای ­اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵/۳/۱ و اصلاحات بعدی آن که در تاریخ ۲۸ تیرماه ۱۳۹۶ به تایید شورای نگهبان رسید و توسط رئیس مجلس شورای اسلامی ابلاغ شد آمده است: در فاصله بین صدور رأی عدم اعتماد و برکناری شهردار و یا خاتمه خدمت شهردار تا انتخاب فرد جدید که نباید بیش از سه ماه به طول‌ انجامد یکی از کارکنان شهرداری با انتخاب شورای شهر عهده‌دار و مسئول اداره امور شهرداری خواهد بود.

طبق این قانون انتخاب شهردار جدید نباید بیش از سه ماه طول بکشد هر چند این سه ماه یک بار قابل تمدید است و نهایتاً شش ماه بعد از برکناری یا استعفای شهردار قبلی، شهردار جدید باید توسط شورای شهر معرفی شود.

۳۱ خردادماه امسال و یک سال مانده به پایان عمر شورای پنجم شهر سرخس، احمد صفائی که برای دو سال و ۹ ماه شهردار سرخس بود، از سمت شهردار سرخس به دلایل نامعلومی استعفا کرد؛ هرچند گمانه‌زنی‌هایی درباره سال آخر بازنشستگی وی در آموزش و پرورش مطرح شد اما هیچگاه علت استعفای وی به طور دقیق گفته نشد.

طبق قانون فوق و باتوجه به زمان استعفای شهردار قبلی، شورای شهر سرخس باید نهایتاً تا ۳۰ آذر ۱۳۹۹ شهردار جدید را معرفی می‌کرد و مدیریت شهرداری به وسیله سرپرست دیگر برخلاف قانون است اما با وجود گذشت بیش از دو هفته از مهلت قانونی خبری از حکم شهردار جدید نیست و شورای شهر سرخس در این باره توضیحاتی نداده است.

انتهای پیام/