مهمترین کار اساسی در سرخس تکمیل پروژه جاده سرخس – مشهد است

استاندار خراسان رضوی گفت: مهمترین مصوبه و کار اساسی ما برای سرخس، جاده سرخس - مشهد است.

به گزارش خبرنگار سرخس خبر، محمدصادق معتمدیان در جلسه شورای اداری شهرستان سرخس که امشب در سالن اجتماعات شهرک گاز شهید مهاجر برگزار شد، اظهار کرد: سرخس با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد یکی از شهرستان‌های مهم و اثرگذار استان است.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه سرخس دروازه اصلی کشور با آسیای میانه است، گفت: زیرساخت‌های بسیار خوبی مانند ریل و فرودگاه برای ایجاد زمینه جهش اقتصادی در سرخس وجود دارد.

وی به وجود زمینه‌های توریستی، سددوستی و پالایشگاه گاز در سرخس اشاره و عنوان کرد: پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد یکی از مراکز مهم تولید گاز در منطقه است؛ سرخس برخوردار از نعمت‌های مختلف خدادادی است و باید توجه بیشتری به اینجا بشود.

استاندار خراسان رضوی افزود: از امروز صبح بازدیدهایی از شهرستان سرخس داشتیم و تلاش ما این است که یک بخش از مطالبات مردمی که مطرح شد با هماهنگی دستگاه‌ها تعهدات این جلسه را عملیاتی کنیم و مشکلات مردم باید رفع شود.

معتمدیان گفت: چند کار اساسی باید در سرخس انجام شود که یکی بحث جاده است که مهمترین مصوبه ما بحث جاده است تا با توجه به ظرفیت‌های موجود نسبت به سرعت بخشیدن به پروژه اقدام شود و بتوانیم با تخصیص‌های حداکثری روند انجام پروژه را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: بنا بوده ۳۰ درصد هزینه این پروژه را وزارت نفت تامین کند و تلاش می‌کنیم تا این وزارت خانه به تعهد مالی خود عمل کند ضمن اینکه ما ماده ۵۶ در مورد استقراض از بانک‌ها و بازپرداخت توسط برنامه بودجه را داریم و باتوجه به اینکه این پروژه یک پروژه ملی است و در سفری که وزیر راه و شهرسازی با استان دارد درخواست فعال سازی این پروژه را خواهیم داشت.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه بحث فعال‌سازی فرودگاه سرخس را رایزنی کردیم، گفت: می‌خواهیم پروازها در این فرودگاه را فعال کنیم.

معتمدیان در ادامه به مشکلات ترانزیتی از مرز ترکمنستان اشاره و تاکید کرد: پیگیری برای رفع موانع با ترکمنستان در سطح ملی و وزارت خارجه داشتیم و سعی می‌کنیم این مشکل را رفع کنیم چرا که باعث رکودهایی شده و با دیپلماسی فعال این موانع برداشته شود و موانع ترانزیتی و مرزی رفع شود.

وی گفت: حدود ۳۰ مصوبه در حوزه معاونت عمرانی برای شهرستان سرخس مصوب شد که باید بررسی مجدد، زمان‌بندی، ابلاغ و پیگیری شود که در زمینه پیگیری مصوبات چند کارشناس ابلاغ گرفتند تا فقط این موضوعات را پیگیری کنند.

استاندار خراسان رضوی گفت: برخی پروژه‌ها با مشکل تامین مالی مواجه است اما این دلیل نمی‌شود که کارها پیگیری نشود؛ پروژه‌هایی که امکان واگذاری به بخش خصوصی را دارد به بخش خصوص واگذار می‌کنیم و سعی می‌کنیم با فروش املاک سازمان‌ها تامین مالی انجام شود.

معتمدیان تاکید کرد: تکمیل‌ پروژه‌های نیمه تمام اولویت ما است و از مدیران می‌خواهیم با تمام توان این پروژه‌ها را به اتمام برسانند و می‌توانند در این مسیر از ظرفیت نهادهای انقلابی استفاده کنند.

سرخس قطب اقتصادی استان است
حجت الاسلام محمد بختیاری نیز در این جلسه گفت: شهرستان سرخس منابع اقتصادی مهمی دارد و توجه ویژه و مکفی به سرخس نشده است.

امام جمعه سرخس بیان کرد: در دهه ۶۰ که پالایشگاه سرخس افتتاح شده و در همان زمان بحث دو بانده شدن جاده توسط وزارت نفت مطرح بوده اما آن توجه ویژه نشده و جاده سرخس جاده خوبی نیست ضمن اینکه سرخس قطب اقتصادی استان است و امیدواریم سرخس منطقه آزاد شود و از لحاظ اقتصادی برای کشور مهم است.

وی بر با تعامل با وزارت نفت برای حل بسیاری از مشکلات تاکید کرد و گفت: ظرفیت سددوستی تامین کننده بخش عمده آب مشهد است اما مردم اینجا از لحاظ آب شرب مشکل دارند.

استاندار خراسان رضوی روز پنجشنبه در سفر به شهرستان مرزی سرخس با حضور در گلزار شهدای گمنام مزداوند به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد و از روستای پسکمر این شهرستان نیز بازدید و از نزدیک با مردم این روستا گفت‌وگو کرد.

محمدصادق معتمدیان در این سفر علاوه بر بهره‌برداری از فاز یک پارک گوگردی گنبدلی در منطقه خانگیران سرخس، از پاسگاه مرزی پل خاتون، سد دوستی، منطقه ویژه اقتصادی سرخس بازدید کرد.

وی در این سفر با حضور در منزل شهید عظیم بلقدر یاد و خاطره شهیدان را گرامی داشت.

ملاقات چهره به چهره با مردم در حضور برخی دستگاه‌های اجرایی برای رسیدگی به مشکل مردم از دیگر برنامه‌های سفر استاندار خراسان رضوی به سرخس بود.

انتهای پیام/