آغاز پویش مردمی «کمک به زندگی حیات وحش» در سرخس و جنگل خواجه

عضو هیئت مدیره شبکه سمن‌های محیط زیستی خراسان رضوی از آغاز پویش کمک به زندگی حیات وحش خبر داد و گفت: به دلیل کم آبی و خشکسالی حیات وحش در حالت احتضار و مرگ قرار گرفته است و سرخس و قوچان و جنگل خواجه شرایط حادی دارند و برای تهیه تانکرهای آب به بودجه فوری نیاز دارند.

به گزارش سرخس خبر به نقل از فارس، فرشته تقی‌زاده از ایجاد پویش کمک به زندگی حیات وحش خبر داد و گفت: در جلسه ای که با اداره محیط زیست داشتیم، مسئول حیات وحش اداره محیط زیست گزارشی را به اطلاع افراد حاضر در جلسه من جمله نمایندگان ثمن‌ها و مدیر کل محیط زیست رساند و تقاضای کمک کردند.

این فعال محیط زیست تشریح کرد: حیات وحش با بی آبی زیادی رو به رو است و امکانات اداره محیط زیست برای آبرسانی و ساخت آبشخورها کفایت نمی‌کند به همین دلیل به این درخواست پاسخ مثبت دادیم تا حیات وحش را نجات دهیم.

وی با بیان اینکه حیات وحش در حالت احتضار و مرگ قرار دارد، عنوان کرد: کارشناس محیط زیست توضیح می‌دادند که به دلیل کمبود آب، آهوها بعد از به دنیا آوردن بره‌هایشان آنها را رها می‌کنند و برای رسیدن به آب مجبورند به نزدیک روستاها بیایند و به تبع برایشان مشکلاتی پیش می‌آید و شکار می‌شوند.

تقی‌زاده در خصوص پویش کمک به زندگی حیات وحش گفت: برای آنکه مسیر مناسبی را برای این پویش مشخص کنیم به دادستانی و محیط زیست نامه زدیم و همکاری خود را اعلام کردیم تا با کمک مردم و همکاری اداره محیط زیست، هر چه زودتر کمک‌رسانی به شهرستانهایی که دارای اولویت بیشتر هستند، را شروع کنیم.

عضو هیئت مدیره شبکه سمن‌های محیط زیستی از هماهنگی ثمن‌ها با اداره محیط زیست جهت اولویت بندی مناطق نیاز به کمک خبر داد و گفت: تمام کمک ها با هماهنگی اداره محیط زیست انجام می‌شود و نبض منطقه‌ها دست محیط‌بانان است و به همین جهت کمک ها هماهنگ با اداره محیط زیست استان و شهرستان‌ها صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: طی تماسی که با کارشناس بخش حیات وحش اداره محیط زیست داشتیم اعلام کردند که سرخس و قوچان و جنگل خواجه شرایط حادی دارند و برای تهیه تانکرهای آب به بودجه فوری نیاز دارند.

تقی زاده از کمبود بودجه اداره محیط زیست گلایه کرد و گفت: بودجه اداره محیط زیست کفاف رسیدگی به این مسائل کلان را نمی‌دهد و از این جهت دچار مشکل هستیم و نیاز است افرادی که دلشان برای محیط زیست می‌تپد همراه ما باشند تا بتوانیم حیات وحش را نجات دهیم.

این فعال محیط زیست در پاسخ به این سوال که کدام گونه از حیوانات در معرض خطر هستند، اظهار کرد: انواع حیوانات تحت تاثیر خشکشالی و بی آبی قرار گرفته‌اند و به همه حیوانات آن مناطق باید رسیدگی شود.

وی تاکید کرد: تنها کم ابی مشکل ما نیست، کمبود علوفه و نبود ابشخور هم از مشکلات این مناطق هستند.

گفتنی است؛ علاقمندان به مشارکت در این پویش می‌توانند کمک‌های خود را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۵۹۹۳۳۷۸۹۷ متعلق به انجمن دیدبان آب، هوا، زمین واریز کنند تا فعالان محیط زیست با نظارت دادستانی و اداره کل حفاظت محیط زیست نسبت به تهیه علوفه و آب برای حیوانات اقدام کنند.

انتهای پیام/