افرادی که واکسن زده‌اند نیز در معرض خطر ابتلا به کرونای دلتا قرار دارند

معاون آموزشی، فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: خطر کرونای دلتا جدی است و حتی کسانی که ۲ دوز واکسن دریافت کرده‌اند نیز در معرض خطر ابتلا به این سویه جدید قرار دارند.

به گزارش سرخس خبر به نقل از روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد، دکتر اصغر حاتمی بیان کرد: اگر چه واکسن‌ها همچنان در مقابل این سویه از کرونا کارایی دارند و از خطر مرگ و ابتلای بسیار شدید افراد را دور می‌سازند اما خطر ابتلا به نوع خفیف و متوسط بیماری برای افرادی که واکسن دریافت کرده‌اند؛ همچنان وجود دارد.

معاون آموزشی، فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی مشهد بیان کرد: طبق قولی که وزارت بهداشت داده است باید روزانه حدود ۴۰۰ هزار دوز واکسن در کشور تزریق شود که تاکنون محقق نشده است. اگر به این عدد واکسیناسیون روزانه دست یابیم یعنی که تقریبا ۵ تا ۶ ماه آینده حدود ۸۰ درصد از جمعیت کشور واکسینه خواهند شد، این زمان اگر چه همچنان زمان کمی نیست و از طریق افزایش میزان واکسیناسیون روزانه باید کاهش یابد تا با خطر جهش ویروس کمتر مواجه باشیم اما در شرایط فعلی کشور محقق شدن این میزان واکسیناسیون نیز مناسب به نظر می‌رسد.

وی چالش نخست در موضوع واکسیناسیون گسترده در سطح کشور را تامین واکسن دانست و افزود: بعد از تامین واکسن تزریق آن نیز به نظر می رسد نیاز به تدبیر بیشتری دارد؛  وجود صف‌های طولانی و عدم توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی خود می‌تواند تهدیدی جدی در خصوص گسترش بیشتر بیماری باشد.

حاتمی با اشاره به اینکه مردم از تعطیلی‌های مکرر خسته شده‌اند، بیان کرد: با وجود اینکه اقتصاد و معیشت خانواده‌ها در این محدودیت‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد اما نباید فراموش کرد که کرونا به مراتب از روزهای نخست خطرناک‌تر شده است و تا زمانی که به ایمنی لازم از طریق واکسیناسیون گسترده نرسیم همچنان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، پرهیز از حضور در میهمانی‌ها و تجمعات هر چند کوچک ضروری است.

معاون آموزشی، فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی مشهد تاکید کرد: قدرت سرایت سویه دلتا در مطالعات بسیار سریع و گاه کمتر از چند دقیقه ذکر شده است؛ به این معنی که فرد مبتلا در صورت تماس غیر محافظت شده( نداشتن ماسک) می‌تواند ویروس را ظرف چند دقیقه و شاید کمتر حتی در محیط باز به سایر افراد انتقال دهد.

انتهای پیام/ ۷۰۰۶۸