رکورد رشد ۱۰۰ درصدی صادرات ریلی از سرخس به آسیای مرکزی ثبت شد

مدیرکل راه‌آهن خراسان گفت: حجم صادرات کالا از مرز ریلی سرخس در شمال خراسان رضوی به ترکمنستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی ظرف هشت ماه گذشته امسال به میزان ۱۰۲ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافت.

به گزارش سرخس‌خبر به نقل از ایرنا، مصطفی نصیری افزود: ۷۵۱ هزار تن محموله صادراتی توسط ۱۱ هزار و ۹۰۰ دستگاه واگن باری قطار ظرف این مدت از طریق پایانه مرزی سرخس به مقصد کشورهای آسیای میانه بارگیری و صادر شد.

وی ادامه داد: بر این اساس خراسان رضوی رتبه نخست صادرات ریلی ایران را به خود اختصاص داد که معادل ۹۳ درصد از مجموع صادرات از طریق گذرگاه مرزی سرخس است.

مدیرکل راه‌آهن خراسان عمده کالای صادراتی از مرز سرخس را «سیمان» با سهم ۳۳ درصد از مجموع کالاها اعلام و بیان کرد: مقصد عمده این صادرات کشور ازبکستان با سهم ۴۳ درصد و سپس ترکمنستان با سهم ۳۸ درصد بوده‌اند.

وی در ادامه کمک به رفع موانع واحدهای تولیدی و حمایت از بخش صنعت و صادرات را از اهداف عمده راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ذکر و بیان کرد: بستر لازم برای استفاده از ناوگان داخلی در امر صادرات با تلاش در جهت تأمین واگن مورد نیاز صادرکنندگان توسط راه‌آهن و بخش خصوصی از طریق کشورهای آسیای مرکزی، محقق خواهد شد.

نصیری گفت: تداوم خدمت به مشتریان ریلی در ایام تعطیل، ارائه تخفیف‌های متنوع برای کالاهای صادراتی و برگزاری نشست‌های چندجانبه با مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی از  دیگر اقدامات راه‌آهن خراسان به منظور حمایت از تولید ملی و افزایش چشمگیر کالاهای صادراتی ظرف امسال بوده است.

انتهای پیام/