محمد امیدوار

یادداشت | المان‌های شهری سرخس و لزوم بهره‌گیری از توان نیروهای بومی

موضوع المان‌های شهری از موضوعات مهمی است که در زیباسازی شهری نقش زیادی دارد و برای تولید و ایجاد این المان‌ها می‌توان از سلیقه و توان بسیار خوب نیروهای بومی استفاده کرد.

به گزارش سرخس خبر، موضوع المان‌های شهری از موضوعات مهمی است که در زیباسازی شهری نقش زیادی دارد و برای تولید و ایجاد این المان‌ها می‌توان از سلیقه و توان بسیار خوب نیروهای بومی استفاده کرد. نکته‌ای که یکی از فعالان فرهنگی شهرستان سرخس در یادداشتی به آن پرداخته است، متن این یادداشت به شرح زیر است:

هر سال با توجه به ظرفیت‌ها و نیازها با عنوان و شعاری همراه می‌شود و تمام کشور به صورت هماهنگ برای رسیدن به آن شعار حرکت می‌کنند تا در سال‌های آینده با عمق‌بخشی و افزایش سرعت رشد در راستای آن شعار شاهد پیشرفت و موفقیت هر چه بیشتر کشورمان باشیم.

امسال دو اقدام شایسته توجه و تقدیر در سطح شهرستان انجام شد که ممکن است به چشم رهگذر پرمشغله‌ی درگیر اقتصاد ما آنچنان نیاید اما در پس این زیبایی دانش، هنر، اشتغال، بهره‌مندی از توان بومی و غیره بسیار قابل مشاهده بود. یکی از دغدغه‌های کاندیداهای شورای شهرستان سرخس طراحی و نصب المان‌های مختص شهرستان همراه با داشتن معنی و اثرگذاری مثبت در روحیه مردم شهر عزیز سرخس بود.

مردم در سال‌های پیش از این دیده بودند المان‌های شهری یا با کج‌سلیقگی و عدم هنر لازم طراحی می‌شد و یا وام‌گرفته از شهری دیگر که شاید تناسب چندانی با شهرستان نداشت نصب می‌شد.

امسال با شروع قرن جدید در سرخس هم صفحه‌ی جدیدی باز شد و دو المان (نام شهر در ابتدای شهرستان و آثار تاریخی شهرستان در خیابان امام رضا علیه‌السلام به تصویر کشیده شد) با طراحی هنری، فنی و بومی در شهرستان نصب شد که حاصل زحمات هنرآموزان و هنرجویان فنی و حرفه‌ای شاغل در مدارس بود و این نشان می‌دهد دانش و توان بومی که دغدغه‌ی بسیاری از عزیزان است در عرصه‌های مختلف وجود دارد اما یار در خانه و ما گرد جهان میگردیم.

سوال این است مگر در سال‌های گذشته این هنر و این تخصص در شهرستان موجود نبوده است؟ بله موجود بود اما خودباوری کافی در مجموعه‌ی شهرستان موجود نبود تا از این توان در راستای پیشرفت استفاده شود. در اینجا ضمن تقدیر از تلاش‌های تمام عزیزان و دست‌اندرکاران در طراحی و اجرای این دو المان که نشان‌دهنده‌ی ظرفیت شهرستان در عرصه‌های مختلف است؛ می‌خواهم بگویم، عزیز مسئول در سرخس بدان و آگاه باش ظرفیت‌ها، استعدادها، نخبگان و افراد توانمند در شهرستان موجود هستند اما شما باید کمی سبک نگاه و عمل خود را تغییر دهید تا بتوانید از آنها بهره ببرید و باعث رشد شهرستان و عاقبت‌بخیری خودت در آن مسئولیت شوی.

پی نوشت: شهرداری محترم برخی المان‌های بی فایده و زشت را از بستر شهرستان حذف کند و این دو المان را با نورپردازی مناسب در شب نیز برای چشم تماشاگر زیباتر بسازد و همچنین با توجه به فرا‌رسیدن فصل بهار به زیبا‌سازی و نورپردازی پارک‌های موجود در شهرستان اهمیت بیشتری داده شود.

انتهای پیام/