پیش‌بینی خرید تضمینی ۸۰۰۰ تن گندم در سرخس

مدیر جهاد کشاورزی سرخس از استقبال خوب کشاورزان از طرح خرید تضمینی گندم در این شهرستان خبر داد و گفت: سال گذشته میزان خرید تضمینی گندم حدود ۱۰۰۰ تن بود اما سال جاری و از ابتدای فصل برداشت تاکنون حدود ۶۷۰۰ تن گندم به مراکز خرید گندم شهرستان تحویل داده شده و پیش‌بینی می‌کنیم این میزان به ۸۰۰۰ تن افزایش یابد.

به گزارش سرخس‌خبر به نقل از ایسنا، محمدعلی رهنما عنوان کرد: شهرستان سرخس یکی از مناطق مهم تولید گندم و جو در استان است که از قدیم نقش بسزایی در تولید این ۲ محصول استراتژیک داشته است.

وی اظهار کرد: برداشت گندم و جو از اواخر اردیبهشت ماه در شهرستان سرخس آغاز شده است. در سال زراعی جاری سطح زیر کشت جو در شهرستان سرخس ۲۰۰۰ و سطح زیر کشت گندم بالغ بر ۴۵۰۰ هکتار بوده است.

وی با بیان اینکه میزان عملکرد این محصولات در هر هکتار حدود ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت ۶۰۰۰ تن جو و ۱۲ الی ۱۵ هزار تن گندم از مزارع شهرستان برداشت شود.

رهنما به استقبال خوب کشاورزان از طرح خرید تضمینی گندم در شهرستان سرخس اشاره کرد و گفت: با تشویق‌های صورت گرفته و با به کارگیری ظرفیت‌ها داخل شهرستان و دستگاه‌های نظارتی و امنیتی و همچنین دستگاه‌های مجموعه جهاد کشاورزی و عوامل خرید استقبال از طرح خرید تضمینی گندم بسیار خوب بوده است.

وی قیمت مناسب خرید تضمینی گندم را یکی از عوامل استقبال کشاورزان از این طرح ذکر کرد و در رابطه با قیمت خرید تضمینی گندم گفت: قیمت هر کیلو گندم از طرف دولت ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده و ۱۰۰۰ تومان هم تشویق دولت برای تحویل گندم به مراکز خرید است که در نهایت قیمت هر کیلو گندم به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان می‌رسد.

رهنما افزود: مقداری از وجه مربوط به خرید تضمینی گندم تا تاریخ اول خرداد ماه به کشاورزان پرداخت شده و پیگیر هستیم که وجوه آن هر چه سریع‌تر پرداخت شود چرا که کشاورزان با توجه به مشکل نقدینگی انتظار دارند وجه مربوطه نهایتا در فاصله ۲ هفته‌ای به آن‌ها پرداخت شود.

مدیر جهاد کشاورزی سرخس در رابطه با میزان سطح زیرکشت در مقایسه با سال گذشته گفت: سطح زیرکشت گندم در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش داشته و با توجه به قیمت خوب خرید گندم و استقبال کشاورزان از این طرح پیش‌بینی می‌شود سال آینده نیز سطح زیر کشت افزایش داشته باشد.

رهنما با اشاره به اینکه تمام گندم و جوی برداشت شده مربوط به کشت آبی است، تصریح کرد: به دلیل کمبود بارندگی‌ها در موعد مناسب عملکرد مزارع کشت دیم شهرستان صفر بود و عملا هیچگونه برداشتی از اراضی دیم صورت نگرفت.

وی یادآور شد: پیش‌بینی می‌کنیم برداشت گندم و جو تا پایان خرداد ماه در شهرستان سرخس ادامه داشته باشد.

انتهای پیام/ع