لایحه منطقه آزاد تجاری-صنعتی سرخس به صورت جداگانه به مجلس تقدیم شد

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: لوایح ایجاد ۳ منطقه آزاد تجاری- صنعتی «دوغارون»، «سرخس» و «مازندران» به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

به گزارش سرخس‌خبر به نقل از ایسنا، سید محمد حسینی با اشاره به ارائه ۳ لایحه تاسیس منطقه آزاد تجاری-صنعتی «دوغارون»، «سرخس» و «مازندران» به مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: یکی از ابزارهای لازم برای توسعه صادرات و ایجاد اشتغال در کشور کاهش موانع قانونی است که این امر از طریق تاسیس مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی میسر است بنابراین به منظور رفع موانع رشد و توسعه و ایجاد رونق اقتصادی در استان‌های خراسان رضوی و مازندران این لوایح تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

وی در ادامه درباره ضرورت ارائه این لوایح، اظهار کرد: موضوع تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس و دوغارون به منطقه آزاد تجاری-صنعتی به لحاظ نقش موثر مناطق آزاد در توسعه سرمایه‌گذاری و صادرات به کشورهای همجوار و آثار و تبعات اجتماعی و اقتصادی آن در سطح محلی و ملی با رفع محدودیت از مناطق مرزی و ایجاد اشتغال پایدار در این مناطق مطرح شده است. همچنین ایجاد منطقه آزاد تجاری-صنعتی مازندران نیز در سه محدوده بندر امیرآباد، چیکرود و بندر نوشهر مصوب شده است.

معاون پارلمانی رییس جمهور خاطرنشان‌ کرد: شمال شرق کشور فاقد منطقه آزاد است و خراسان رضوی به دلیل پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل در خصوص سرمایه‌گذاری‌های عظیم زیربنایی، مرزهای طولانی مشترک با کشورهای افغانستان و ترکمنستان و قرابت‌های موجود در تولیدات صنعتی، تجاری و فرهنگی و قرارگرفتن استان در مسیر ترانزیت ریلی و زمینی کالا به افغانستان و ترکمنستان و سایر کشورهای آسیای میانه می‌تواند آثار اقتصادی فراوانی به همراه داشته باشد.

حسینی تاکید کرد: لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری-صنعتی سرخس-دوغارون که به صورت تجمیعی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده بود در جلسه علنی و مورخ ۱۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ مصوب و به شورای نگهبان ارجاع شد اما به دلیل ضرورت بازنگری در مفاد لایحه و جلسه مورخ ۸ اسفند ۱۴۰۰ هیات وزیران مقرر شد، لوایح به صورت مجزا به مجلس ارائه شود بنابراین ۳ لایحه مجزا به مجلس ارایه شد.

انتهای پیام/