حجم مبادلات تجاری از مرز سرخس رو به افزایش است

رئیس دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه گفت: حمل و نقل ریلی از سرخس به ترکمنستان، روز به روز افزایش پیدا می کند و حجم زیادی از مبادلات تجاری از طریق ریل انجام خواهد شد.

به گزارش سرخس‌خبر به نقل از خبرگزاری صدا سیما محمد بهشتی منفرد افزود: سال گذشته در سفر معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه به ترکمنستان، مذاکرات دو جانبه دنبال شد که بخش مهمی از موضوعات در ارتباط با حوزه خراسان رضوی و ترکمنستان بود.

وی ادامه داد: ترانزیت جاده ای و ریلی، بازگشایی مرزها، فعال شدن بازارچه مرزی باجگیران، برداشت آب از سد دوستی، هماهنگی گمرکات مشترک و استفاده از ظرفیت‌های خدمات مهندسی شرکتهای ایرانی و خط سوم انتقال برق، از مهمترین موارد مطرح شده مرتبط با این استان بود که بر اقتصاد خراسان رضوی به خصوص در حوزه کشاورزی و صنایع این استان اثر گذار است.

رئیس دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه گفت: بنابر اظهار سفیر کشورمان، نیازهای ترکمنستان به ویژه در بخش ساخت و ساز و مصالح ساختمانی از خراسان رضوی تامین می شود.

بهشتی منفرد افزود: الان بسیاری از فروشگاه ها و مراکز خرید در شهرهای بزرگ ترکمنستان، تولیدات ایرانی از جمله لبنیات و دیگر محصولات تولیدی کارخانجات خراسان رضوی را عرضه می کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به سفر رئیس جمهور ایران در سال گذشته به ترکمنستان، سفر اسفند پارسال آقای “سرداربردی محمد اف” معاون وقت رئیس جمهوری ترکمنستان به تهران، سفر ماه قبل وی به عنوان رئیس جمهوری جدید ترکمنستان به کشورمان و سفر امروز (چهارشنبه) آقای رئیسی به عشق آباد، می توان گفت که روابط دو کشور در مسیر توسعه بیشتر قرار گرفته و مشکلات یکی پس از دیگری در دولت سیزدهم در حال برطرف شدن است.

رئیس دفتر  نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه گفت: بعد از برگزاری آقای رئیسی ششمین اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر در ترکمنستان و انجام گفت‌‌وگوهای روسای جمهوری ایران و ترکمنستان، در آینده نزدیک شاهد گسترش بیشتر روابط با همسایه شمالی خواهیم بود.

بهشتی منفرد افزود: حمل و نقل ریلی از سرخس به ترکمنستان، روز به روز افزایش پیدا می کند و حجم زیادی از مبادلات تجاری از طریق ریل انجام خواهد شد، علاوه بر آن هم اکنون حجم زیادی از محصولات ایرانی از طریق مرز زمینی سرخس به مقاصد ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان صادر می شود و در ادامه، این روابط تجاری بیشتر نیز خواهد شد.

بررسی آمار پنج ماهه مبادلات تجاری بین دو کشور ایران و ترکمنستان نشان می دهد که از ابتدای دولت سیزدهم، بیش از یک میلیون تن کالا به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار بین ایران و ترکمنستان مبادله شده است که این رقم افزایشی ۸۰ درصدی را در مقایسه با بازه زمانی مشابه نشان می دهد.

انتهای پیام/م.ع