شکوفایی حداکثری ظرفیت‌های سرخس با مشارکت نهاد‌های انقلابی

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: ظرفیت‌های بالقوه سرخس به شکوفایی حداکثری خواهید رسید و تمام کشور از آن بهره‌مند خواهند شد.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در جریان بازدید جمعی از مدیران نهاد‌های انقلابی از منطقه ویژه اقتصادی سرخس با ارائه گزارشی از اقدامات این آستان برای توسعه متوازن و همه‌جانبه‌ی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شهرستان سرخس گفت: سرخس یکی از شهر‌هایی است که بخش اعظم آن از موقوفات حضرت رضا (علیه السلام) است و به تعبیری این شهر به نام شهر امام رضا (علیه السلام) شناخته می‌شود و ما به عنوان خادمان حضرت، خود را مکلف به خدمت‌رسانی بیشتر در این شهر می‌دانیم.

تلاش برای افزایش بهره‌وری از موقوفات با رویکرد استفاده از ظرفیت‌های مردمی

مالک رحمتی گفت: رهبر معظم انقلاب نیز در حکم انتصاب تولیت معزز آستان قدس رضوی، بر توسعه این نوع خدمت‌رسانی‌ها در مناطق موقوفه تأکید داشته‌اند و حجت‌الاسلام و المسلمین مروی هم نگاه ویژه‌ای به این موضوع دارند که این مهم در برنامه‌ریزی‌ها و تدوین اسناد راهبری و سیاست‌های کلان آستان قدس نیز تثبیت شده و در عملکرد دو سال اخیر آستان نیز با مساعدت‌های معنوی و فرهنگی و اقتصادی این مهم عینیت یافته است.

وی گفت: تولیت  آستان قدس رضوی در دوره جدید مدیریت این آستان، تأکید ویژه‌ای بر ارتقای بهره‌وری موقوفات و ایجاد منابع پایدار برای آستان دارند و بنیاد بهره‌وری موقوفات نیز با همین رویکرد و نگاه فعالیت خود را آغاز کرده است و همه امکانات و حمایت‌ها را از حضور بخش خصوص و مردمی برای سرمایه‌گذاری در این منطقه با رعایت غبطه وقف اعلام می‌کنیم.

سرمایه‌گذاری ویژه در سرخس برای ایجاد تمامی زیرساخت‌ها

رحمتی می گوید: منطقه ویژه اقتصادی سرخس یکی از ظرفیت‌های بزرگ در این حوزه است و در دوره جدید مدیریت آستان قدس رضوی نیز تلاش کردیم با تکمیل تمامی زیرساخت‌های لازم در عرصه‌های ریلی، جاده‌ای، هوایی و تأسیساتی در ادامه تلاش‌های دو دهه گذشته، ظرفیت‌های این منطقه را فعال و شکوفایی اقتصادی آن را دنبال کنیم.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: این نهاد موقوفاتی تاکنون به نرخ روز بیش از چندین هزار میلیارد تومان برای توسعه منطقه ویژه اقتصادی سرخس سرمایه‌گذاری کرده است و تمامی شرایط برای تحول اساسی و پیشرفت معنی‌دار فراهم شده که می‌توان با افزایش میزان سرمایه‌گذاری و مشارکت نهاد‌های انقلابی کشور، این دستاورد‌ها را گسترش داد و قطعاً امیدواریم این حضور مهم و پربرکت رؤسای نهاد‌های انقلابی نقطه عطفی برای تحول و توسعه در این شهرستان باشد.

رحمتی گفت: ارتقای منطقه ویژه به منطقه آزاد مهم‌ترین وسیله و نزدیک‌ترین مسیر برای جبران عقب‌ماندگی‌ها و احیاء ظرفیت‌های این منطقه است و از دولت سیزدهم جهت تصویب این موضوع مهم و ارسال آن به مجلس سپاسگزاریم و امیدواریم مجلس  نیز در اقدامی اثربخش و در حداقل زمان ممکن با تصویب لایحه دولت، هدیه بزرگی را به مردم این منطقه اعطا کند، چراکه این مهم حداقل باید دو دهه قبل اتفاق می‌افتاد تا به‌وسیله تولیدات این منطقه، ارتباطات لازم با کشور‌های همسایه برای برقراری تبادلات اقتصادی برای رونق شهر و منطقه به نفع مردم صورت می‌گرفت که این غفلت موجب خسارت قابل توجهی بوده، ولی با پیگیری آستان قدس و همت دولت محترم و اقدام نهایی مجلس  به‌زودی شاهد رونق تولید و کارآفرینی در این خطه خواهیم بود.

خدمت به مردم سرخس، منطقه و اقتصاد کشور

رحمتی   گفت: اولین و مهم‌ترین خروجی و نتیجه این سرمایه‌گذاری اقتصادی، بهره‌مندی مردم عزیز و بزرگوار شهرستان سرخس و محرومیت زدایی از این منطقه است که در همین راستا طی دو سال گذشته، خدمات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی متعددی توسط آستان قدس رضوی ارائه شده است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی   می گوید: علاوه بر آن، توسعه منطقه ویژه اقتصادی سرخس هم نقش مهمی در اقتصاد کشور خواهد داشت و فعال شدن کریدور ترانزیتی شمال به جنوب و ایجاد ظرفیت افزایش همکاری‌ها با کشور‌های منطقه، اهمیت منطقه ویژه سرخس را دو چندان کرده است.

رحمتی ابراز امیدواری کرد با مشارکت نهاد‌های انقلابی و همچنین حضور پررنگ‌تر بخش خصوصی، ظرفیت‌های منطقه ویژه اقتصادی سرخس بیش از پیش فعال شده و همه مردم کشور از این ظرفیت که به برکت سنت حسنه وقف و تلاش برای بهره‌وری از موقوفات حاصل شده است، بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/م.ع