مسمومیت باعث تلف شدن دام‌های دامدار روستای گنبدلی شد

سرپرست شبکه دامپزشکی سرخس با اشاره به تلف شدن دام‌های دامدار روستای گنبدلی گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده فرضیه اینکه عامل عفونی باعث تلف شدن دام‌ها شده باشد، رد شد و علت اصلی تلف شدن آنها مسمومیت آنها بوده است که البته نوع مسمومیت هنوز مشخص نیست.

هاشم تیموری در گفت‌وگو با خبرنگار سرخس‌خبر درباره تلف شدن حدود بیش از ۶۰۰ گوسفند در روستای گنبدلی و اقدامات دامپزشکی سرخس گفت: به محض اطلاعی که به دامپزشکی سرخس داده شد، دو گروه از بخش خصوصی و یک گروه از بخش دولتی جهت انجام اقدامات اولیه درمانی به گنبدلی اعزام شدند و تلفات را کنترل کردیم.

سرپرست شبکه دامپزشکی سرخس بیان کرد: پس از کنترل تلفات، با همکاری شبکه بهداشت محیط اقدامات لازم برای معدوم‌سازی لاشه‌ها انجام شد.

وی با بیان اینکه اقدامات درمانی پس از افزایش تلفات، مجدد انجام شد، گفت: با توجه به افزایش تلفات، یک گروه از استان به سرپرستی کارشناس ارشد اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی جهت بررسی میدانی موضوع به شهرستان آمدند که با توجه به بررسی‌های انجام شده فرضیه اینکه عامل عفونی باعث تلف شدن دام‌ها شده باشد، رد شد.

تیموری اظهار کرد: علت اصلی تلف شدن دام‌های آقای بامری، مسمومیت آنها بوده است که البته نوع مسمومیت هنوز مشخص نیست و با توجه به اینکه خوراکی برای نمونه‌گریی نوع سم باقی نمانده بود، نمونه‌گیری از بافت گوسفندان انجام شده است تا سم باقی‌مانده در بافت گوسفندان نوع مسمومیت را مشخص کند.

سرپرست شبکه دامپزشکی سرخس با تاکید بر اینکه دامداران شهرستان نگران عفونی بودن تلف شدن دام‌ها نباشند، گفت: یکی از عواملی که باعث مسموم و بیمار شدن دام‌ها می‌شود نان‌های خشک است که در حقیقت نقش پسماند را دارند و این نان‌های خشک عامل بیماری و مسمومیت می‌توانند باشند بنابراین توصیه می‌کنیم دامداران گرامی از نان خشک برای خوراک دام استفاده نکنند و خوراک مناسب و با کیفیت را برای دام تهیه کنند.

انتهای پیام/ع