مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی:

جشنواره تالاب‌ها در بزنگان برگزار می‌شود/ تکمیل زیرساخت‌های طبیعت‌گردی دریاچه بزنگان

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی از برگزاری جشنواره تالاب بزنگان هم‌زمان با روز جهانی تالاب‌ها با همراهی نخبگان و مدیران محلی خبر داد و گفت: این قبیل اقدامات می‌تواند بافرهنگ سازی و معرفی قابلیت‌های منطقه گامی مؤثر در ارتقاء ضریب حفاظتی دریاچه باشد.

به گزارش سرخس خبر، تورج همتی در بازدید از اثر طبیعی ملی دریاچه بزنگان، ضمن پایش میزان پیشرفت توسعه زیرساخت‌های طبیعت‌گردی منطقه گفت: برخورداری دریاچه بزنگان از جاذبه‌ها و توانمندی زیست‌محیطی ، شرایط توسعه اکوتوریسم را در این منطقه تصریح می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی ادامه داد: طی ماه‌های گذشته با تمرکز بر تدوین راهبردهای اجرایی و پیاده‌سازی راهکارها منطبق با تجربیات کارشناسی و بومیان محلی ،ضمن توجه به محوریت حفظ ارزش‌های اکولوژیک منطقه و حساسیت‌های ناشی از آسیب‌پذیری دریاچه براثر خشک‌سالی‌های اخیر و دیگر تخریب‌های وارده ،توسعه زیرساخت‌های طبیعت‌گردی با روندی مثبت در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه آب این دریاچه از بارندگی‌های سالانه و چشمه‌های کوچک حاشیه و کف دریاچه تأمین می‌شود، از تأمین منابع ذخیره آب تالاب با بهسازی مسیل‌ها و جانمایی لوله‌های انتقال آب سخن گفت و افزود: مقدمات تغذیه سفره‌های آب‌های زیرزمینی اطراف با اقدامات بیولوژیک نیز با موفقیت انجام‌شده است.

همتی ضمن اشاره به اینکه واگذاری مدیریت این منطقه به بخش خصوصی در دست پیگیری است، گفت: اثر طبیعی ملی دریاچه بزنگان از نظر لیمنولوژیکی، شرایط اکولوژیکی و زمین‌شناسی ارزش‌های مطالعاتی بسیاری را برای محققین فراهم کرده است و بهبود زیرساخت‌های زیست‌محیطی ضمن نجات این دریاچه از نابودی ، می‌تواند آن را به یک منطقه اکوتوریستی حائز اهمیت تبدیل کند.

وی بیان کرد: درواقع طبیعت‌گردی باید بر مبنای چهار رکن اصلی، کاهش اثرات نامطلوب زیست‌محیطی، احترام به فرهنگ مردم بومی، افزایش مزایای ناشی از گردشگری طبیعی برای مردم محلی و جلب رضایت طبیعت گردان استوار باشد و امروز موضوع بازدیدهای آموزش محور از جاذبه‌های طبیعی در کشورهای توسعه‌یافته جایگاه خاصی یافته است و زمان آن است از این تجربه موفق دنیا  که اکوتوریسم را منطبق و سازگار با توسعه پایدار مطرح می‌کند بهره‌مند شده و با جلب مشارکت جوامع محلی مانع از بروز بحران‌های تهدیدکننده اکوسیستم‌های طبیعی شویم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی از برگزاری جشنواره تالاب بزنگان هم‌زمان با روز جهانی تالاب‌ها در 13 بهمن‌ماه با همراهی نخبگان و مدیران محلی خبر داد و افزود: این قبیل اقدامات می‌تواند بافرهنگ سازی و معرفی قابلیت‌های منطقه گامی مؤثر در ارتقاء ضریب حفاظتی دریاچه باشد.

انتهای پیام/