مراتع شهرستان سرخس فقیرتر از همیشه/ افزایش کانون‌های ریزگرد در سرخس

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان سرخس گفت:مراتع شهرستان سرخس بر اثر چرای بی رویه دام و کمبود بارش و تداوم خشکسالی نسبت به سال‌های گذشته فقیرتر شده است.

به گزارش سرخس‌خبر به نقل از تسنیم، سیدعلی حسینی‌کیا اظهار کرد: مراتع در شهرستان سرخس حدود ۳۶۵ هزار هکتار است و دامدار عشایر در ۸۰ محله طی فصول سرد سال قشلاق‌گذرانی می‌کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان سرخس افزود: همه ساله از ابتدای نیمه دوم آذرماه، شهرستان سرخس پذیرای جمعیتی حدود چهار هزار نفر از عشایر با تعداد ۹۰ هزار راس دام است که از شهرهای قوچان، چناران، مشهد و نیشابور وارد منطقه می‌شوند.البته با شیوع کرونا آمار ورود عشایر تنزل یافت و امسال هم با توجه به خشکی اراضی و کمبود بارش‌ها احتمال کوچ کمتری را پیش‌بینی می‌کنیم.

وی افزود: مراتع شهرستان سرخس بر اثر چرای بی رویه دام و کمبود بارش و تداوم خشکسالی نسبت به سال‌های گذشته فقیرتر شده است.

حسینی‌کیا تصریح کرد: بسیاری از عشایری که وارد مراتع سرخس می‌شوند، با وجود اینکه پهنه سبزی وجود ندارد، تنها برای سلامت دام‌های خود از سرما کوچ می‌کنند و در مجموعه دامداری خود علوفه دام  را خریداری می‌کنند.

کانون‌های ریزگرد در سرخس رو به افزایش است

حسن ابراهیمی، رئیس اداره محیط زیست شهرستان سرخس نیز اظهار داشت: در حال حاضر کانون‌های ریزگرد در این شهرستان رو به افزایش است و تنها راه نجات مراتع و جلوگیری از افزایش کانون‌های ریزگرد با توجه به وضعیت بحرانی تغییرات اقلیمی و کمبود بارش‌ها، تغییر دامداری سنتی به صنعتی است.

وی تصریح کرد: در سال گذشته متاسفانه عشایر دوماه زودتر کوچ را شروع کردند و تعدادی از دامداران در مراتع دام مازاد نیز داشتند که با بررسی و برخورد با متخلفان در این زمینه ۲۰ پرونده چرای غیرمجاز تشکیل و به دستگاه  قضایی معرفی شدند.

انتهای پیام/ع