آرامگاه «بابا لقمان» سرخس نیاز به مرمت اضطراری دارد/ خبری از احداث باغ ایرانی اسلامی نیست

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: از جمله آثار خراسان رضوی که به مرمت اضطراری نیاز دارد می توان به اثر "بابا لقمان" در سرخس اشاره کرد.

به گزارش سرخس‌خبر به نقل از ایرنا، احسان زهره‌وندی گفت: ۱۲ اثر تاریخی استان طی نیمه نخست امسال مرمت اضطراری شد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: هم اکنون ۲ هزار اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که بسیاری از این آثار نیازمند مرمت اضطراری است و اداره کل میراث فرهنگی بر اساس اعتبارات تخصیصی برای مرمت آثار اولویت‌بندی می‌کند.

وی ادامه داد: از جمله آثار خراسان رضوی که به مرمت اضطراری نیاز دارد می‌توان به اثر “بابا لقمان” در سرخس اشاره کرد که طرح مرمتی آن در حال تهیه است و از دیگر آثار می‌توان به “چهارطاقی بازه‌هور” و “سرای عزیزالله اف” اشاره کرد.

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: بسیاری از چهار طاقی‌ها و رباط‌های تاریخی نیازمند مرمت اضطراری است اما متاسفانه دچار محدودیت اعتبارات مرمتی هستیم که علت آن شمار فراوان آثار تاریخی ملی در استان است به همین دلیل اجرای طرح‌های مرمتی سالانه بستگی به تخصیص اعتبارات دارد.

زهره‌وندی افزود: سال گذشته تعداد ۱۰۰ اثر تاریخی در خراسان رضوی مرمت شد و البته مرمت جامع برای این آثار انجام نشده و فقط اقدامات استحکام بخشی انجام گرفته است و در صورت تخصیص اعتبارات، امسال اقدامات مرمتی بیشتری نسبت به گذشته محقق خواهد شد.

به گزارش سرخس‌خبر، سید مجید حسینی، مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخس در گفت‌وگویی در مرداد ماه سال ۱۳۹۸ گفته بود: اعتبار ۴۰۰ میلیون تومانی در سال ۹۸ برای احداث باغ ایرانی – اسلامی «لقمان بابا» سرخس تصویب و به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استانداری ارسال شد.

وی در گفت‌وگوی سه سال گذشته خود با بیان اینکه اعتبارات در نیمه دوم سال ۹۸ تخصیص داده می‌شود، عنوان کرد: با توجه به اختصاص اعتبارات پروژه، احداث باغ ایرانی اسلامی لقمان بابا در نیمه دوم سال ۹۸ شروع می‌شود.

این گفته‌های مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخس در حالی است با وجود گذشت سه سال از این گفته‌ها هنوز هیچ اقدامی برای ساخت باغ ایرانی اسلامی بابا لقمان انجام نشده و بنای آرامگاه بابا لقمان نیاز به مرمت اضطراری پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید

اختصاص بودجه ۴۰۰ میلیونی برای احداث باغ ایرانی – اسلامی «لقمان بابا» سرخس/ آغاز پروژه از نیمه دوم امسال

اقدام قابل تحسین آستان قدس رضوی در واگذاری 3 هکتار از اراضی «بابا لقمان» به میراث فرهنگی/ آرامگاه «بابا لقمان» باغ ایرانی اسلامی می شود

۱۹ اثر تاریخی سرخس در فهرست آثار ملی قرار گرفت/ تلاش برای ثبت جنگل پسته وحشی خواجه

انتهای پیام/ع