استاندار خراسان رضوی: ذخیره‌سازی و حفر چاه‌های جدید گازی اولویت این استان است

استاندار خراسان رضوی گفت: هم‌اکنون ذخیره‌سازی گاز در مخازن طبیعی، اکتشافات و حفر چاههای جدید گازی اولویت این استان قرار دارد.

به گزارش سرخس‌خبر به نقل از ایرنا، یعقوبعلی نظری روز یکشنبه پس از بازدید از چند واحد تولیدی در جمع فعالان اقتصادی در شهرک ماشین‌سازی و فناوریهای برتر مشهد افزود: همچنین انتقال گاز ترش (گاز طبیعی خام) از ترکمنستان به خراسان رضوی در دستور کار قرار دارد.

وی بیان کرد: هم اکنون کشور با ۱۵ هزار مگاوات کمبود تولید برق مواجه است و زمان زیادی لازم است تا بتوان این کمبود را جبران کرد، زمانی که فشار گاز هم کم می شود، کمبودها در ابتدا از شمال شرق کشور بروز و ظهور پیدا می کند.

نظری اظهار داشت: با توجه به کمبودهای موجود در زیرساختهای استان نمی توان صنایع را تعطیل کرد، لازم است صاحبان صنایع روی تامین آب و برق خود راهکارهای جدیدی اتخاذ کنند.

استاندار خراسان رضوی در ادامه گفت: از این پس حرکت توسعه مشهد به سمت شرق خواهد بود و دلیلی برای فشرده شدن زیرساختها و صنایع در غرب مشهد وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ایجاد و توسعه صنعتی در قالب شهرک شماره پنج مشهد و همچنین رویکرد کلان اقتصادی استان خراسان رضوی به سمت شرق آن است، افزود: شرق مشهد نقطه تلاقی ترانزیتی قوی خواهد داشت و زیرساختها نیز در آن منطقه رو به توسعه است، لذا دیگر دلیلی برای توسعه به سمت غرب و استقرار صنایع در این منطقه وجود ندارد.

نظری با اشاره به جدی بودن کمبود آب و برق در کشور اظهار داشت: مشهد برای تیرماه سال آینده با پنج هزار لیتر در ثانیه کمبود آب مواجه است، لذا تلاش اولیه ما تامین آب آشامیدنی برای آن مقطع زمانی است که زائران زیادی در این شهر حضور می یابند، در این راستا شاید چند چاه کشاورزی را هم اجاره کردیم.

وی بیان مشکلات از سوی فعالان اقتصادی در خصوص بانک، بیمه و مالیات و زیرساختها را مسائلی پر تکرار دانست و گفت: همواره در نشست با فعالان اقتصادی این مسائل مطرح می شود که پاسخ برای آنها نیز وجود دارد اما این طور نیست که بگوییم دولت در این خصوص کم کاری کرده است.

استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: ما همه در یک سنگر قرار داریم و یک هدف آن هم رونق اقتصادی را دنبال می کنیم، مسائلی مانند بیمه تامین اجتماعی و مالیات جزو قوانین کلی در کشور است و راهکار آن در دست مرکز بوده لذا باید نشستهای اقتصادی در استان کاربردی تر و پیرامون مسائل خود استان باشد.

وی ادامه داد: مشکلات همیشه وجود دارند، اگر خیلی معطل مشکلات جزئی شویم، از افق های بلند توسعه باز می مانیم، رفتار و مواجهه صحیح با مشکلات بسیار اهمیت دارد لذا باید مسائل را فهرست بندی و اولویت بندی کنیم.

نظری گفت: از فعالان اقتصادی انتظار می رود که ابتدا مسائل و مشکلات عمده در حوزه صنعت و اقتصاد استان را بیان کنند و در نهایت پیشنهادهای رو به جلو و پیشرفت را ارایه دهند.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به استقبال سرمایه گذاران داخلی و خارجی از حضور و سرمایه گذاری در مشهد و این استان گفت: هم اینک سرمایه گذارانی از استانهای دیگر در شهرستان سرخس سرمایه گذاری و اشتغالزایی کرده‌اند.

وی ادامه داد: خراسان رضوی ظرفیتهای ویژه ای دارد و بسیاری از افراد عاشق سرمایه گذاری در مشهد هستند، سرمایه گذاری در این شهر قابل مقایسه با هیچ نقطه دیگری نیست و این یک مزیت برای خراسان رضوی به شمار می رود.

نظری اظهار داشت: دولت و حاکمیت باید زمینه ساز و بسترساز و حمایت کننده فعالان بخش اقتصادی باشد، با این حال فعالان اقتصادی نباید مشکلات جزئی را به کل استان تعمیم دهند و فعالیتها را نادیده بگیرند.

پایان پیام/ع