سفر چند هیات تجاری خارجی به سرخس/ کارگروه اقتصادی در سرخس ایجاد می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: دوشنبه هفته جاری قرار است چند هیات تجاری خارجی به سرخس آمده و برای نخستین بار کارگروه اقتصادی در این شهر ایجاد، گام های بلندی در حوزه اقتصادی در حال برداشته شده است که صنعتگران و فعالان اقتصادی در آن نقش مهمی ایفا می کنند.

به گزارش سرخس‌خبر به نقل از ایرنا، ابوالفضل چمندی پس از بازدید از چند واحد تولیدی در جمع فعالان اقتصادی در شهرک ماشین سازی و فناوریهای برتر مشهد با بیان اینکه فعالان اقتصادی کمتر از ابزارهای جدید مالی بهره می گیرند، گفت: کارگروهی ذیل قرارگاه تامین مالی خراسان رضوی ایجاد شده از ظرفیت یک تیم تخصصی از تهران در حوزه های مختلف مالی بهره گرفته شده و در استان استقرار یافته اند تا در قالب برگزاری پنل های آموزشی بازوی مشورتی فعالان اقتصادی در بهره گیری از ابزارهای مالی جدید باشند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: دولت تا جایی که در توان داشته است، تسهیل‌گری را انجام داد لذا باید هم دولت و هم بخش خصوصی سطح توقع اشان را نسبت به هم را تقلیل دهند، منابع بانکی کشور آنقدر نیست که بتوان به همه واحدهای صنعتی تسهیلات بانکی داد.

وی با پذیرش برخی انتقادها از سوی فعالان اقتصادی نسبت به عدم پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها گفت: در همین استان یکی از بانکها از هشت هزار میلیارد تومان منابع در اختیار فقط ۷۰۰ میلیارد تومان را مصرف کرده که این موضوع از سوی استان به وزیر مربوطه اعلام شده است.

چمندی افزود: عملکرد بانک‌ها به شدت در خراسان رضوی رصد می شود، در این راستا بانک تجارت ۱۰۵ درصد از منابع خود را در این استان مصرف کرده که این مهم در نتیجه تمرکز بر فعالیت بانک‌ها و جلوگیری از خروج منابع بانکی از خراسان رضوی بوده است.

معاون استاندار خراسان رضوی به ظرفیت کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان برای برطرف کردن موانع و مشکلات فعالان اقتصادی اشاره و بیان کرد: در این کارگروه حتی برای منتفع شدن فعالان اقتصادی از دستگاه اجرایی شکایت و پرونده مربوط به آن به دادگستری ارسال شده است، در نشستهای این کارگروه همه مدیران کل دستگاه های اجرایی گرد هم آمده تا مشکلات واحدهای تولیدی یکجا بدون صرف زمان و هزینه حل شود.

چمندی اضافه کرد: قرار است کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خراسان رضوی به صورت شهرستانی نیز برگزار شده تا فعالان اقتصادی در شهرستان‌ها نیز بتوانند از این ظرفیت برای رفع مشکلات خود بهره گیرند.

وی با بیان اینکه صادرات تولیدات داخلی مهم‌ترین کریدورهای اقتصادی استان به شمار می روند، افزود: عوارض برای کامیون‌های صادراتی به ترکمنستان براساس تن- کیلومتر به صفر رسیده است. هر چقدر بتوان ظرفیت ترانزیتی کشور را افزایش داد، دور زدن تحریم ها آسانتر شده و تامین مواد اولیه برای صنعتگران تسهیل می شود، ضمن اینکه هزینه اضافی از تجار برای صادرات و جابه جایی پول گرفته نمی شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: دوشنبه هفته جاری قرار است چند هیات تجاری خارجی به سرخس آمده و برای نخستین بار کارگروه اقتصادی در این شهر ایجاد، گام های بلندی در حوزه اقتصادی در حال برداشته شده است که صنعتگران و فعالان اقتصادی در آن نقش مهمی ایفا می کنند.

وی با تاکید بر تدوین نقشه راهبردی برای توسعه بخش صنعت در خراسان رضوی اظهار داشت: در این نقشه باید ضمن تلاش برای حفظ و نگهداشت شرایط فعلی واحدهای صنعتی، جهش و تحول در تولید نیز بوجود آید که فقط صنعتگران می توانند تدوین کننده این نقشه راهبردی باشند.

پایان پیام/ع