نزدیک‌ترین روستا به سد دوستی با مشکل آب روبه‌ رو است

عضو شورای روستای قره سنگی گفت: چالش‌ ‌های آبی در روستای قره‌سنگی در نزدیکی سد دوستی سبب ایجاد نارضایتی و مهاجرت ساکنان روستا شده است.

به گزارش سرخس‌خبر به نقل از تسنیم، روستای قره سنگی با حدود ۲۳۰ خانوار که عمده شغل آنها کشاورزی و دامداری است در سه کیلومتری سد دوستی و قبل از پل خاتون در شهرستان سرخس استان خراسان رضوی قرار گرفته است.

پیش از احداث سد دوستی، این روستای ۱۵۰ ساله محصولات کشاورزی چون گندم و خربزه را به صورت کشت آبی از طریق  رودخانه هریرود تولید می‌‌کرد.

روستای قره سنگی در آن دوران هنوز در میان آخرین بقایای جنگل سرسبز پسته کوهی آرمیده بود؛ بعد از احداث سد دوستی و انتقال محل تقسیم آب به شیر تپه در فاصله ۱۵ کیلومتری به پایین دست سد، روزگار این روستا دگرگون شد. اکنون تشدید خشکسالی و مشکلات محلی باعث شده تا مشکلات روستای قره سنگی دوچندان شود.

احمد پاسیاران، عضو شورای قره سنگی با بیان مشکل کیفیت آب آشامیدنی این روستا اظهار کرد: آب شرب روستا آب خامی است که از سد گرفته می‌شود و هیچ تصفیه‌ای روی آن انجام نمی‌شود.

آب و فاضلاب سرخس برای تامین آب روستا مساعدت نمی‌کند

پاسیاران درباره مشکل مسیر انشعاب آب شرب روستا نیز بیان کرد: به منظور تامین آب شرب روستا یک انشعاب لوله 75 میلی‌متری از سمت سد به‌طور مستقیم آب را به روستا انتقال می‌دهد. یکی از مشکلات این نحوه انتقال آب، تنظیم فشار خط لوله در هنگام کاهش مصرف روستا است.

در واقع خط لوله باید در مسیر خود از یک مخزن استفاده کند تا بتواند فشار مسیر و تقسیم آب را در هنگام مصرف غیر پیک یا شب‌هنگام کنترل کند.

در نتیجه هنگام آسیب لوله یا ترکیدگی ناشی از فشار زیاد کل آب روستا قطع می‌شود. به‌طور متوسط هر ماه یک یا دو بار با این مشکل مواجه هستیم که باعث هدررفت آب و مشکلات دیگر برای اهالی روستا می‌شود.

این مسئول روستای قره سنگی ادامه داد: حدود هزار متر از این لوله انتقال آب توسط آب و فاضلاب در اختیار مردم گذاشته شده و مابقی مسیر با همیاری مردم تامین شد. شورای روستای قره سنگی ذیل بخش‌داری مرزداران فعالیت می‌کند اما چرا اداره آب و فاضلاب سرخس برای تامین آب روستا مساعدت نمی‌کند.

آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم

وی با اشاره به مشکل دستگاه تصفیه روستا نیز بیان کرد: آب و فاضلاب روستایی سرخس در همان زمان یک دستگاه مشابه دستگاه تصفیه خانگی اما در ابعاد بزرگ‌تر در مسیر لوله آب شرب قرار داد که 230 خانوار روستا برای شرب از آن استفاده می‌کنند. در واقع هر خانواری برای ۱۰ یا ۲۰ لیتر به‌صورت روزانه باید به این دستگاه مراجعه کند. با وجود اینکه در کنار سد هستیم، حکایت مردم روستا شده آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم. برای همین دستگاه نیز کنتور برق جداگانه تعبیه نشده و برای راه‌اندازی و برق آن باید مکرر رضایت خانه‌های همجوار را تامین کنیم.

۱۷۰ روستای خراسان رضوی توسط شورا و دهیاری اداره می‌شوند

احمد صبوری،کارشناس هماهنگی معاونت بهره‌برداری و توسعه آب اداره کل آب و فاضلاب خراسان رضوی اظهار کرد: در استان خراسان رضوی ۱۷۰ روستا داریم که توسط شورا و دهیاری اداره می‌شوند و یا بحث بودجه آنها پیش‌بینی نشده در این وضعیت ما نمی‌توانیم آنها را تحت پوشش قرار دهیم.

صبوری ادامه داد: طبق قانون، روستاهای زیر ۲۰ خانوار نیز تحت پوشش ما نیستند؛ مگر اینکه در مسیر آب‌رسانی یا پروژه در حال اجرا باشند و این تعداد ممکن است بیشتر از دیگر روستاها باشد. روستای زیر ۲۰ خانوار شورا و دهیاری ندارند و شاید حتی کد روستایی نیز نداشته باشند. گاهی تشکیل این مکان‌ها به صورت محله چاه است و حتی از طریق وزارت کشور نیز به عنوان روستا شناسایی نشده‌اند. وقتی روستایی کد نداشته باشد، ردیف بودجه نیز ندارد و امکان آب‌رسانی به شیوه معمول به آن نیز وجود ندارد.

خروجی آب دستگاه روستای قره‌سنگی از نظر آزمایشگاهی قابل شرب است

وی تصریح کرد: ما در روستاهایی که فاصله آنها از منابع آبی زیاد است یا اعتبار بیشتری برای بحث آب نیاز دارند یا در آن منطقه آب شیرین و قابل شرب نیست برنامه متفاوتی برای تامین آب داریم. برای آب شرب و پخت‌وپز روستا یک دستگاه آب شیرین‌کن در روستا نصب می‌کنیم. این دستگاه‌ها می‌توانند آب را کلرزنی و تصفیه کرده، املاح را جذب کنند و آب شیرین و بهداشتی همچون آب معدنی در اختیار مصرف کننده قرار دهند و اهالی با استفاده از ظرف‌های ۲۰ لیتری می‌توانند از این آب استفاده کنند.

صبوری اضافه کرد: برای نیاز آب بهداشتی  و استحمام نیز از آب موجود در شبکه استفاده می‌کنند که به‌صورت لوله‌کشی به منازل انتقال پیدا کرده است. امکان دارد آب گاهی سختی بالایی داشته یا آب خامی باشد که از سد انتقال پیدا کرده و املاح بیشتری دارد؛ اما در کل مانعی برای مصرف ندارد.

این کارشناس معاونت بهره‌برداری و توسعه آب بیان کرد: کلرزنی هنگامی استفاده می‌شود که آب دچار املاح و امراضی باشد و بیشتر برای آب‌هایی است که از چاه و عمق زمین استخراج می‌شود. خروجی آب دستگاه به کار رفته در روستای قره‌سنگی از نظر آزمایشگاه ما قابل شرب است و هیچ مشکلی نداشته  و نیازی به کلرزنی ندارد.

صبوری افزود: برای اجرا و ایجاد تصفیه‌خانه و تامین آب شرب نیاز به اعتبار داریم؛حداقل کار ممکن که در زمان کمتری قابل انجام باشد برای مردم انجام می‌دهیم تا مردم بدون آب نمانند، حتی برای ۱۷۰ روستای دیگر به‌صورت هفتگی با تانکر آب رسانی می‌کنیم که همین حداقل آب را هم ندارند.

دستگاه تصفیه؛ آب خام را برای شرب آماده می‌کند

علی قربانی، مدیر امور آب و فاضلاب سرخس نیز اظهار کرد: خدماتی در روستای قره سنگی، علی‌رغم اینکه تحت پوشش نبوده، انجام داد‌ه‌ایم. آب‌رسانی از سد دوستی و شبکه داخلی آنها انجام شده و یک دستگاه تصفیه آب برای استفاده آب شرب آنها تعبیه شده است که آب خام را برای شرب آماده می‌کند.

قربانی درباره کیفیت آب آشامیدنی روستا و سد دوستی بیان کرد: کیفیت آب سد دوستی تنها مشکلی که دارد مربوط‌ به کدورت است. کدورت مانند آبی است که گل آلود باشد و پدیده رایجی در آب سطحی است. دستگاه مذکور در روستا کدورت آب را رفع می‌کند و این دستگاه کلرزنی نمی‌کند. آبی که وارد شبکه روستا می‌شود نیز در همان محل سد دوستی کلر‌زنی می‌شود.

مدیر امور آب و فاضلاب سرخس در پاسخ به مشکل برق دستگاه رفع کدورت قره سنگی توضیح داد: روستاهای غیر تحت پوشش مشکلاتی از قبیل تامین برق دستگاه دارند. دستگاهی که برای روستای قره سنگی خریداری شده ذیل برنامه مشارکت با شورا و دهیاری روستا بوده، به‌صورتی که دستگاه توسط شرکت آب و انتقال برق تامین شده و هزینه‌های جاری آن مانند مصرف برق و غیره را اهالی برعهده می‌گیرند. ما در روستای قره سنگی مشترکی نداشتیم با این وجود در همان سال با هزینه حدود ۱۰۰ میلیون تومان دستگاه را خریداری کردیم.

ارسال درخواست کتبی روستائیان به امور آب و فاضلاب شهرستان سرخس

قربانی در پاسخ به راه‌حل اساسی برای رفع مشکل اهالی روستا اظهارکرد: مسئولان روستا، شورا و دهیار با هم، باید درخواست کتبی خود برای رفع مشکلات به امور آب و فاضلاب شهرستان سرخس ارسال کنند. هیئت کارشناسی شهرستان شرایط آنها را بررسی می‌کند سپس ستاد استان شرایط را بررسی و از منطقه بازدید می‌کنند تا در صورت امکان این روستا را در پروژه‌های آب‌رسانی خود تعریف کنند.  بعد از عملیات اجرای کنتورگذاری و اشتراک  این روستا نیز تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب قرار می‌گیرد و از خدمات کامل برخوردار می‌شود البته این فرآیند حدود ۱ تا ۲ ماهه انجام خواهد شد.

قربانی در پاسخ به نیاز ایجاد مخزن در مسیر انتقال آب روستا تصریح کرد:کارشناسان تمام شرایط و نیازهای موجود را بررسی می‌کنند و اگر نیازی به ایجاد تاسیساتی مانند ایجاد مخزن و تقسیم آب باشد نیز دستور لازم را صادر می‌کنند و برای آن نیز اعتبار جذب می‌شود و دیگر جای نگرانی نخواهد بود.

پایان پیام/ع