کاهش قیمت کنسانتره غیریارانه‌ای در سرخس

مدیر جهاد کشاورزی سرخس گفت: با توجه‌ به سبوس یارانه‌ای که در اختیار کارخانه‌دار گذاشته می‌شود، قیمت کنستانتره را تنظیم و قیمت نهایی را به ۱۰ هزار ۷۰۰ تومان برای هرکیلو کاهش دادیم.

به گزارش سرخس‌خبر به نقل از تسنیم، محمدعلی رهنما اظهارداشت: هم‌اکنون هر کیلو کنسانتره آزاد بین ۱۴ تا ۱۸ هزار تومان  تولید و توزیع می‌شود؛ اما  بخشی از آن را تحت توافقی که بین سازمان جهاد کشاورزی با کارخانجات صورت گرفت و با توجه‌به سبوس یارانه‌ای که در اختیار کارخانه‌دار گذاشته می‌شود، قیمت کنستانتره را تنظیم کردیم و توانستیم قیمت نهایی را به ۱۰ هزار ۷۰۰ تومان برای هرکیلو کاهش دهیم.

وی افزود: این محصول در حال حاضر در تعاونی‌های جهاد کشاورزی موجود است و دامداران و روستائیان می‌توانند از آن استفاده کنند. کافی است دهیار روستا اعلام نیاز کند تا با ارسال کامیون به روستا در اختیار آنها قرار گیرد.

رهنما اضافه کرد: با وجود اینکه از خرداد ۱۴۰۱ یارانه‌های بخش دامی حذف شد، اما بالغ بر ۴ هزار تن نهاده یارانه‌دار در همان ایام بین روستاها توزیع شد؛ روستائیان انتظار دارند جو یارانه‌دار دریافت کنند اما باید توجه داشته باشند، دولت در سامانه بازارگاه جو یارانه‌دار را به عنوان ماده اولیه تنها به کارخانجات خوراک دام و طیور تحویل می‌دهد تا با تولید کنسانتره دام در اختیار دامدار قرار گیرد.

مدیرجهاد کشاورزی سرخس با اشاره به دوره خشکسالی و مشکلات دامداری وابسته به مرتع بیان کرد: از ۶۰۰ هزار راس دامی که در شهرستان سرخس داشتیم بیش از ۵۰ درصد آن فروخته شده است. چرا که دامدار از شیوه سنتی استفاده می‌کند و وابسته به مرتع است. این خشک‌سالی به شدت معیشت مردم منطقه را تحت تاثیر قرار داده و بسیاری از آنها برای اشتغال مهاجرت فصلی داشتند و با تغییر اقلیم و شرایط آب‌وهوایی باز خواهند گشت.

رهنما در خصوص برنامه‌های حمایت از دامداران روستایی شهرستان سرخس و رفع مشکل علوفه گفت: یک برنامه تحقیقاتی با کمک مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی در منطقه برای کشت علوفه‌ای مدت‌دار در دست اقدام است. اگر بتوانیم اهالی را به کشت گیاهان علوفه‌ای مانند یونجه که به مدت ۳ تا ۴ سال پشت سرهم می‌توانند محصول را برش بزنند تشویق کنیم، هم می‌توانند درآمد داشته باشند و هم برای علوفه دام از آن استفاده کنند.

پایان پیام/ع