جمعه عاشورایی در گرمای ۴۰ درجه سرخس

همزمان با جمعه عاشورایی، مردم و دسته‌های عزاداری شهرستان سرخس در گرمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد با حضور در بهشت نبی این شهر به عزای سید و سالار شهیدان و یاران شهیدش پرداختند.

به گزارش خبرنگار سرخس‌خبر، مراسم عزاداری روز عاشورا در سرخس امروز از ساعت ۸ صبح با دسته‌روی و زنجیرزنی هیئت‌های عزاداری آغاز شد و تا بهشت نبی این شهر ادامه داشت.

هیئت جوانان قمر بنی هاشم(ع) از میدان شهید چشک تا بهشت نبی سرخس را به زنجیرزنی پرداختند.

 

مردم عزادار سرخس در گرمترین شهر خراسان رضوی و در زیر آفتاب ۴۰ درجه سانتی‌گراد، مسیر میدان شهید چشک و چهارراه امام خمینی(ره) تا بهشت نبی را با پای پیاده طی کردند و به علت گرمای هوا آب‌پاشی برای خنک شدن عزاداران در طول مسیر انجام می‌شد.

 

ایستگاه‌های صلواتی مردمی نیز با آب و شربت در مسیر از عزاداران حسینی پذیرایی می‌کردند.

 

اجرای شبیه‌خوانی با عنوان «با عاشورائیان» توسط هیئت محبان‌الحسین(ع) سرخس از دیگر برنامه‌های مراسم روز عاشورا در سرخس بود که در آرامستان این شهر برگزار شد.

 

 

دسته‌های عزاداری نیز در بهشت نبی با سینه‌زنی و دودمه‌خوانی عزاداری کردند.

لبیک یا حسین یعنی فدای دین، حسین(ع) و قرآن می‌شویم

پس از برگزاری عزای حسینی، نماز جمعه عاشورایی سرخس نیز به امامت حجت‌الاسلام محمد بختیاری، امام جمعه سرخس در بهشت نبی این شهر برگزار شد.

امام جمعه سرخس در خطبه‌های نماز جمعه عاشورایی سرخس با بیان اینکه امروز شهدای نماز داریم و در وسط معرکه امام حسین(ع) به نماز ایستادند، گفت: تمام مصیبت‌ها برای این است که به سنت‌های پیامبر بیندیشیم و اگر نماز ضایع شود، خصلت‌های زشت می‌آیند و هرجا نماز باشد، زکات هم است.

حجت‌الاسلام محمد بختیاری بیان کرد: هر کسی بر حسین(ع) در روز عاشورا گریه کند، خدا بهشت را بر او واجب می‌کند.

وی افزود: هر کسی در روز عاشورا فقط یک قطره اشک بر گونه‌های او جاری شود، خدای متعال اجر ۱۰۰ شهید را به او می‌دهد.

خطیب جمعه سرخس ادامه داد: امروز با امام حسین(ع) پیمان ببندیم و لبیک یا حسین بگوییم؛ لبیک یا حسین یعنی نمی‌گذاریم بالاترین خون پایمال شود و در راه دین فدا می‌شویم.

بختیاری تاکید کرد: با حجاب و عفت و غیرت از دین دفاع می‌کنیم؛ در این روزها به قرآن اهانت می‌کنند و لبیک یا حسین یعنی فدای دین، حسین(ع) و قرآن می‌شویم.

گزارش: علیرضا علی‌صوفی

پایان پیام/ع