علیرضا علی‌صوفی

یادداشت| داستان نصب دستگاه سنجش گرد و غبار سرخس؛ از مصوبه شورای حفاظت محیط زیست تا نصب در جای دیگر و سکوت محیط زیست

علیرضا علی‌صوفی، خبرنگار و فعال رسانه‌ای شهرستان سرخس که اولین خبر انتقادی از نصب دستگاه سنجش گرد و غبار را منتشر کرد و پیگیر این موضوع است، یادداشتی درباره نصب دستگاه سنجش گرد و غبار در شهرک شهید ترشیزی سرخس نوشت.

به گزارش سرخس‌خبر، علیرضا علی‌صوفی، خبرنگار و فعال رسانه‌ای شهرستان سرخس که اولین خبر انتقادی از نصب دستگاه سنجش گرد و غبار را منتشر کرد و پیگیر این موضوع است، در یادداشتی درباره نصب دستگاه سنجش گرد و غبار در شهرک شهید ترشیزی سرخس نوشت: داستان مکان نصب دستگاه سنجش گرد و غبار سرخس از آنجایی شروع شد که مطلع شدم این دستگاه در جایی که نباید، نصب شده و به عنوان یک خبرنگار و مطالبه‌گر در این موضوع اولین مطلب را در رسانه‌های کشوری(خبرگزاری فارس) و شهرستان(سرخس‌خبر) منتشر کردم.

انتشار اولین مطلب با اعتراض همشهریان عزیزم نسبت به نصب این دستگاه در شهرک شهید ترشیزی همراه شد و اکنون به عنوان بحث داغ این روزهای سرخس مطرح است.

برخی افراد در این مورد با من گفت‌وگو کردند و توضیحاتی جهت اطلاع دادند که در پیگیری سوژه تاکنون کمک کرده است.

انتشار اولین مطلب و به دنبال آن مصاحبه با کارشناس ارشد حوزه محیط زیست منجر به انتشار جوابیه اداره هواشناسی سرخس شد که با وجود اینکه مسئولیت نصب آن را با محیط زیست عنوان کرده بود اما نظر پیشنهادی خود را که نصب در روستای نوبنیاد بود نیز اعلام کرد.

در این بین بنا بر اطلاعی که یافتم، شورای حفاظت محیط زیست سرخس در جلسه‌ای درباره محل نصب آن مصوبه‌ای دارد و آن هم این است که این دستگاه در نوبنیاد نصب شود و علاوه بر آن شورای تامین شهرستان نیز بر این مصوبه تاکید داشته است اما محیط زیست بدون توجه به این مصوبه اقدام به نصب دستگاه در شهرک شهید ترشیزی کرده است.

پس از انتشار مطلبم، یکی از تماس‌ها از سمت شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد بود و اعلام کردند این شرکت فقط با توجه به درخواست محیط زیست برای تامین محل نصب، محل و موقعیت درخواستی را در اختیار محیط زیست قرار داده است و در تصمیم‌گیری برای نصب آن نقشی نداشته است.

انتشار این مطلب باعث شد علاوه بر آگاه شدن مردم عزیز سرخس، مسئولانی که در مراسم افتتاح این دستگاه نیز حضور داشتند کمی به خود بیایند و نسبت به موضوع با حساسیت بیشتری نگاه کنند که یکی از آنها ورود شورای شهر به این موضوع بود.

اعضای شورای شهر سرخس به عنوان نمایندگان مردم از رئیس اداره محیط زیست سرخس دعوت کردند تا در جلسه شورای شهر حضور پیدا کند و درباره محل نصب این دستگاه توضیح دهد که متاسفانه رئیس این اداره در جلسه شورا شرکت نکرد.

سکوت اداره محیط زیست در سرخس و اداره کل محیط زیست در استان با وجود گذشت چندین روز از انتشار مطلبم بدون اینکه حتی جوابیه‌ای به آن داده باشند جای بسی تامل و تفکر دارد.

اگر نصب دستگاه در شهرک شهید ترشیزی مبنای علمی درست و دقیقی دارد لازم است تا محیط زیست به ولی‌نعمتان خود که مردم شریف و مظلوم سرخس است توضیح دهد و اگر مبنای دقیقی وجود ندارد با پذیرش اشتباه و عذرخواهی در این زمینه نسبت به جابجایی آن اقدام کند.

به عنوان یک خبرنگار و مطالبه‌گر پیگیر این موضوع هستم و امیدوارم آنچه حق است تحقق پیدا کند.

رسانه سرخس‌خبر به عنوان رسانه مردم شهرستان پذیرای نکات، پیشنهادات و انتقادات شما همشهریان عزیز است.

بیشتر بخوانید:

دستگاه سنجش آلاینده به جای نصب در کانون ریزگرد در منطقه خوش آب و هوای سرخس نصب شد

جانمایی غیراصولی دستگاه سنجش آلاینده هوای سرخس/ میزان آلودگی هوا در معرض دید عموم قرار بگیرد

جوابیه اداره هواشناسی سرخس درباره جانمایی دستگاه سنجش گرد و غبار

پایان پیام/ع