با هدف تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و توجه به تولید داخل انجام شد؛

اجرای پروژه تغلیظ گاز اسیدی در پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس

مدیر مهندسی و توسعه شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد سرخس از ساخت و انتقال برج پروژه تغلیظ گاز اسیدی به پالایشگاه خبرداد.

به گزارش سرخس خبر، مهدی خباز با اعلام این خبر گفت: با توجه به ساختار و طراحی قدیمی واحدهای بازیافت گوگرد و وجود هیدروکربن های آروماتیک (BTEX ) در خوراک این واحدها ( حدود ppm 300 )، کاتالیست های واحد به سرعت غیرفعال شده و بالطبع باعث افت راندمان و کاهش تولید واحدها می شوند.

مدیر مهندسی و توسعه شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد سرخس ادامه داد: طی سالیان گذشته با ایجاد کارگروه تحقیقاتی متشکل از کارشناسان و مهندسان صنعت گاز، به دنبال راهکارهای مختلفی برای حل این مشکل بودیم و به این نتیجه رسیدیم اگر دمای کوره واکنش از 810 درجه سانتیگراد به حدود 970 تا 1000 درجه سانتیگراد ارتقا یابد BTEX آزاد می شود بنابراین در واحد سه گوگرد سازی به عنوان آزمایش دمای کوره واکنش بالا برده شد که این تست عملیاتی نتیجه مثبت را به همراه داشت.

این مقام مسئول بیان کرد: این تست نشان داد اگر دمای کوره واکنش بالا برود به حفظ راندمان و دوام کاتالیست ها کمک خواهد کرد بنابراین کارشناسان پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در کارگروه به این جمع بندی رسیدند که اجرای پروژه تغلیظ گاز اسیدی بهترین راهکار برای حل این مشکل می باشد.

خباز در ادامه به دستاورهای این طرح اشاره و اضافه کرد: توقف عملیات TOP OFF، کاهش 300 تن مصرف کاتالیست در سال و صرفه جویی شصت میلیارد ریالی از این منظر، کاهش زمان تعمیرات اساسی و پایداری، تولید و استحصال 55 هزار تن گوگرد در سال، کاهش انتشار آلاینده های زیست محیطی در حد 110 هزار تن SO2 در سال از دستاوردهای اجرای این پروژه می باشد.

مدیر مهندسی و توسعه پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس در خصوص این پروژه گفت: این برج به ارتفاع 34 متر، قطر سه و نیم متر پایین برج و دو و نیم متر بالای برج و به وزن 110 تن به سفارش شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد توسط یکی از شرکت های داخلی ساخته و در آینده ای نزدیک با شروع عملیات پروژه در محل مورد نظر نصب خواهد شد.

وی هزینه کل اجرای پروژه را برای یک واحد 200 میلیارد ریال عنوان و خاطر نشان کرد: با توجه به مشکلات ارزی و عدم اجرای تعهدات شرکت سازنده در زمان مقرر، پیش بینی می شود نصب و بهره برداری این پروژه شش ماه با  تاخیر انجام شود.

خباز در پایان تاکید کرد: با افتخار میتوان ادعا نمود تمام مراحل پروژه از طراحی و محاسبه، تامین کالا و اجرای آن بدست توانمند صنعتگران کشورمان با هدف تحقق اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی و توجه به صنعت داخلی در حال انجام است.

انتهای پیام/