جذب ۱۷۶ نفر نیرو در بخش نفت و گاز مانند جذب نیرو در بیمارستان غدیر، عادلانه و منصفانه انجام شود/ فعالان اقتصادی سرخس در منطقه آزاد تجاری صنعتی می‌توانند ذی‌نفعان واقعی باشند

نماینده سرخس، فریمان، احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جذب ۱۷۶ نفر نیرو در بخش نفت و گاز سرخس گفت: در این زمینه ضمن تشکر از عملکرد کمیته اشتغال شهرستان به مدیریت فرماندار سرخس که در جذب بیمارستان غدیر انجام شد، آزمون جذب ۱۷۶ نفر نیز مانند بیمارستان غدیر عادلانه و منصفانه باشد.

به گزارش خبرنگار سرخس‌خبر، سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی در جلسه شورای اداری شهرستان سرخس با اشاره به تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد تجاری، گفت: محدوده منطقه ویژه فعلی فقط به عنوان منطقه آزاد تجاری نیست و تمام نوار مرزی و کریدور مرزی گمرک، راه آهن و فرودگاه با مساحت ۵۴۰۰ هکتار مجموعه منطقه آزاد خواهد بود و سازمان منطقه آزاد نیز ظرف یک سال باید شکل بگیرد و تابع قانون جدید خواهد بود.

نماینده سرخس، فریمان، احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مدیرعامل و هیئت مدیره منطقه آزاد تجاری صنعتی سرخس با تایید هیئت وزیران و با حکم وزیر اقتصاد تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: ورود به محدوده سرخس بدون ویزا خواهد بود و اتباعی که از آسیای میانه وارد سرخس می‌شوند می‌توانند به دفعات بدون ویزای جمهوری اسلامی وارد سرخس شوند و فرودگاه سرخس نیز می‌تواند پروازهای مستقیم داشته باشد.

قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد: در حوزه منطقه آزاد تجاری صنعتی، فعالان اقتصادی شهر سرخس می‌توانند ذی‌نفعان واقعی باشند و با این ترددها قطعا رونق بازار و اصناف و بخش خصوصی در سطح سرخس به وجود خواهد آمد.

نماینده سرخس، فریمان، احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مزایای منطقه آزاد و معافیت‌های ویژه‌ای که وجود دارد می‌تواند در جذب سرمایه‌گذار موثر باشد و این یک مزیت برای شهرستان و برای سرمایه‌گذار بخش خصوصی است که لازمه آن ۲۴ ساعته شدن گمرک سرخس است و ترکمنستان نیز پیگیر این موضوع هستند زیرا ۵ گذرگاهی که با ترکمنستان داریم، هیچکدام مزیتی که سرخس دارد را ندارند.

وی به حوزه بهداشت و درمان در سرخس و توانایی ایجاد گردشگری سلامت در سرخس اشاره و عنوان کرد: در طول هفته ۳۵۰ ترکمن از طریق سرخس وارد کشور می‌شوند و برای درمان به مشهد می‌روند که اگر بیمارستان‌های لقمان و غدیر به خوبی از لحاظ امکانات و پزشک تجهیز شوند، می‌توانیم گردشگری درمانی را داشته باشیم.

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه با اشاره به وضعیت جاده سرخس تاکید کرد: جاده سرخس باید استاندارد و کامل شود و با همت همه مسئولان به خصوص استاندار و فرماندار شهرستان تکمیل شود.

نماینده سرخس، فریمان، احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قول رئیس برنامه و بودجه کشور برای تامین اعتبار پروژه جاده سرخس در ۳۰ کیلومتر ابتدایی مشهد و تونل‌های جاده سرخس گفت: تمام تمرکز باید این باشد که بخش تونل‌ها و پل چکودر تزریق اعتبار شود و نظارت بر کار پیمانکارها با جدیت ادامه پیدا کند.

وی گفت: ردیف اعتبار جاده سرخس به سال ۱۳۶۹ بر می‌گردد و باید تمام تمرکزمان این باشد که این گره تاریخی باز شود و مردم بهره ببرند.

قاضی‌زاده هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود به ایجاد اشتغال با کشف میدان گازی توس در سرخس اشاره و عنوان کرد: در فاز اجرایی این میدان گازی، حجمی حدود ۳ میلیون تا ۵ میلیون متر مکعب در روز به پالایشگاه گاز سرخس تزریق خواهد شد.

نماینده سرخس، فریمان، احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی به آزمون استخدامی برای جذب ۱۷۶ نفر در حوزه نفت و گاز در سرخس اشاره و عنوان کرد و گفت: در این زمینه ضمن تشکر از عملکرد کمیته اشتغال شهرستان به مدیریت فرماندار سرخس که در جذب بیمارستان غدیر انجام شد، باید کمیته‌های مربوط به این آزمون نیز مانند آزمون جذب نیرو در بیمارستان غدیر شکل بگیرید تا در آینده حرف و حدیثی شکل نگیرد.

وی تاکید کرد: جذب نیرو باید از طریق آزمون و مصاحبه و عادلانه و منصفانه باشد تا معترضی در سطح شهرستان نداشته باشیم و نیروها تا دی ماه امسال مشغول به کار بشوند؛ اگر این آزمون به موقع برگزار می‌شد دیگر شاهد فشار به کارکنان فعلی نبودیم.

قاضی‌زاده هاشمی در پایان به موضوع تعرفه برق گرمسیری سرخس اشاره و توضیح داد: روستای نوبنیاد به عنوان هاب گرمایش و ریزگرد است و داده‌های دریافتی از ایستگاه نوبنیاد باعث شد که توانیر موضوع تعرفه گرمسیری را برای سرخس تایید کند و به هیئت دولت ارسال شود تا پس از بررسی ابلاغ شود.

خبرنگار: علیرضا علی‌صوفی

پایان پیام/ع