تعریف ۴۵۰ پروژه در سند تحول کشاورزی سرخس

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: ۴۵۰ پروژه و میکرو پروژه مبتنی بر نقاط ضعف و قوت برای سرخس در سند تحول کشاورزی سرخس تعریف شده و اغلب این پروژه‌ها جانمایی شده است.

به گزارش خبرنگار سرخس‌خبر، غلامرضا قنبری در همایش «تبیین سند پیشرفت منطقه‌ای سرخس و احیای جهاد سازندگی» با اشاره به تدوین سندی در حوزه کشاورزی برای شهرستان سرخس گفت: در سند تحول کشاورزی که با نگاه دانش بنیان و علمی تدوین شده به دنبال توسعه کشاورزی هستیم و برای ۳ تا ۵ سال آینده تدوین شده و می‌تواند به پیشرفت و توسعه سرخس کمک کند.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: ۴۵۰ پروژه و میکرو پروژه مبتنی بر نقاط ضعف و قوت برای سرخس در این سند تعریف شده و اغلب این پروژه‌ها جانمایی شده است.

وی با بیان اینکه سرخس جزو معدود شهرستان‌هایی است که در آن پروژه تعریف شده است، گفت: تمام تلاش ما این است که در سرخس راندمان تولید در زراعت و باغبانی، ضریب بره‌گیری در دامداری و ضریب تبدیل را افزایش دهیم.

قنبری با اشاره به اهمیت جایگاه سرخس در ارتباط با کشورهای اورآسیا، گفت: در ایجاد زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری مشارکتی در حوزه کشورهای اورآسیا از هم‌اکنون باید اقدام کنیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: در خراسان رضوی بالغ بر ۶ هزار قنات و ۱۰ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه کشاورزی پروانه‌دار داریم و برای احیای قنات‌ها و مدیریت مصرف آب و اجرای طرح‌های آبخیزداری راهی جز مشارکت مردم و سرمایه‌گذاری نداریم.

وی افزود: فقط برای قنوات حدود ۷ تا ۸ هزار میلیارد تومان به اعتبار نیاز است و دولت به تنهایی نمی‌تواند این حجم از منابع را تامین کند و باید به سمت سرمایه‌گذاری حرکت کنیم.

قنبری با بیان اینکه فرماندار سرخس یکی از بهترین فرمانداران استان است و استان از ایشان رضایت فوق العاده‌ای دارد، بر توجه ویژه به اجرای پروژه‌های آبرسانی سند کشاورزی تاکید کرد و گفت: برنامه ما این است که بحث انتقال آب به وسیله لوله در یک سال آینده انجام شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: در حوزه زراعت و باغبانی؛ گندم، جو، پنبه و پسته و در حوزه دام؛ دام سبک و طیور را هدف قرار دادیم و به دنبال افزایش راندمان تولید، ضریب تبدیل و ضریب بره‌گیری هستیم داریم.

وی گفت: برای آنکه میزان دام سبک در سرخس را به میزان ۴۰۰ هزار راس که در گذشته بوده برسانیم به حدود ۱ سال و نیم زمان نیاز داریم و این با کمک ارتقای ضریب بره‌گیری و توجه به دام مولد قابل انجام است.

قنبری در پایان مرکز اصلاح نژاد بره قره‌کل را ظرفیتی برای تامین بخش اعظم نیاز استان عنوان کرد و گفت: این مرکز نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و سرخس می‌تواند پایگاه توسعه و تکثیر دام سبک در شرق کشور باشد.

پایان پیام/ع