کاشت ۲۰ هزار اصله نهال برای مقابله با ریزگردها توسط منطقه ویژه اقتصادی سرخس

در راستای طرح مردمی کاشت یک میلیارد نهال و با رویکرد مقابله با ریزگردها، کمک به مهار آلودگی هوا و توسعه فضای سبز، ۲۰ هزار اصله نهال در کمربند منطقه ویژه اقتصادی سرخس در مسیر جاده بین‌المللی سرخس-مشهد کاشته شد.

به گزارش سرخس‌خبر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل منطقه ویژه اقتصادی سرخس، معاون منابع انسانی منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: این نهال‌ها شامل سنجد، پده و اوکالیپتوس هستند که در مساحت ۱۰ هکتار غرس شده است. امسال همچنین گیاه کاپاریس که نقش موثری در مقابله با ریزگردها دارد، به صورت آزمایشی کاشته می‌شود.
محمدرضا برهمند با اشاره به وجود چهار کانون بحرانی فرسایش بادی در سرخس اظهار کرد: با توجه به قرار گیری این کانون‌ها در صمد آباد، آبمال، خانگیران و گنبدلی، منطقه ویژه اقتصادی هر ساله به منظور جلوگیری از مسدود شدن مسیر ریلی و جاده‌ای توسط ریزگرد‌ها، نسبت به غرس نهال در اطراف مسیرهای ترانزیتی اقدام می‌کند.
او ادامه داد: از طرفی به دلیل افزایش میزان ریزگردها در سرخس به ویژه در سال‌های اخیر و تهدید جدی سلامت انسان‌ها، باعث شده تا کاشت نهال به پایه ثابت برنامه‌های این منطقه تبدیل شود.
معاون منابع انسانی منطقه ویژه اقتصادی سرخس با بیان اینکه خراسان رضوی ۱۸ درصد از کل بیابان‌های کشور را به خود اختصاص داده است، خاطرنشان کرد: این امر نشان می‌دهد ۴۸ درصد مساحت این استان را اقلیم بیابانی تشکیل می‌دهد.
او ادامه داد: اهمیت این موضوع باعث شده تا از مجموع ۵۲۹۰ هکتار مساحت منطقه ویژه اقتصادی سرخس، ۷۵ هکتار آن به فضای سبز اختصاص یابد.
برهمند با اشاره به تأسیس یک گلخانه ۵۰۰۰ متر مربعی در این منطقه اظهار کرد: با توجه به درخواست موجود برای کاشت گل و درخت در منطقه، این گلخانه در سایت سرخس احداث شد تا هزینه‌ها نیز کاهش یابد.
او ادامه داد: در این گلخانه انواع گل‌های فصلی از قبیل، داوودی، شب بو، گازانیا، مینا چمنی و همیشه بهار کشت می‌شود و پس از آماده شدن زمین اصلی، نسبت به انتقال و کاشت آن‌ها اقدام می‌شود.
برهمند همچنین از کاشت ۵۰ هزار قلمه از انواع درخت‌های توت، نارون، جونی پروس و اکالیپتوس در این گلخانه طی سال جاری خبر داد و افزود: این نهال‌ها در موقع نیاز برای کاشت به محل مورد نظر انتقال داده می‌شود.
وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین قلمه‌های کشت شده در این گلخانه، نهال پده است که گونه خاص سرخس و خاستگاه آن رودخانه تجن بوده و با آب و هوای این شهرستان سازگاری دارد.
پایان پیام/ع