خبر خوب | افزایش ۲۰ سانتی‌متری عمق آب دریاچه بزنگان سرخس

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست سرخس گفت: بارش باران در روزهای گذشته موجب افزایش بیست سانتی‌متری عمق آب در اثر طبیعی ملی تالاب بزنگان شد.

محمد ملتجی در گفت وگو با خبرنگار سرخس‌خبر گفت: دیوار ساحلی که ساخت آن با هدف هدایت سیلاب‌ها و روان آب‌ها توسط اداره حفاظت محیط‌زیست سرخس در سال‌های گذشته ساخته شده، توانست در بارش‌های روزهای گذشته، روان آب‌های حوضه آبخیز تالاب را به داخل دریاچه بزنگان هدايت کند.

رئیس اداره محیط زیست سرخس با بیان اینکه با بررسی مقیاس‌های عمق سنجی، عمق آب دریاچه حدود ۲۰ سانتی‌متر افزایش یافته، اظهار کرد: دریاچه بزنگان که به دلیل خشکسالی‌ها در ابتدای تابستان سال ١۴٠٢ خشک شده بود به لطف خدا و اجرای موفق پروژه‌ احیاء تالاب به چرخه حیات بازگشته است.

وی ادامه داد: تالاب دریاچه بزنگان که از تأثیرگذاری متقابل ساختارهای زمین‌شناسی موجود در منطقه در دوران‌های مختلف ایجاد شده با توجه به نوع آن و خصوصیات منطقه پدیده‌ای منحصر به فرد است که در سال ۱۳۸۵ به عنوان اثر طبیعی ملی در فهرست مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست ثبت شده است.

ملتجی افزود: عمده مشکل این دریاچه به لحاظ قرارگیری در منطقه‌ای گرم و خشک، کم‌آبی و خشکسالی است، این موضوع باعث شده کوچکترین تغییرات در حوزه و حریم اکولوژیک دریاچه تأثیرات زیادی را بر روی حیات و موجودیت آن بگذارد، از این رو به واسطه خشکسالی‌های چندین سال اخیر سطح ایستابی به شدت افت کرده و حیات تالاب را به مخاطره انداخته است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست سرخس در ادامه گفت: خوشبختانه با بارش‌های اخیر و جاری شدن جریان‌های سطحی، دریاچه جان تازه‌ای گرفته که این موضوع موجب خوشحالی اهالی منطقه، گردشگران و تأثیرات مثبت بر تنوع زیستی شده است.

وی گفت: از دیگر اقدامات مدیریتی در اطراف اثر طبیعی ملی دریاچه بزنگان می‌توان به نصب مقیاس‌های عمق سنجی، پیگیری رفع تصرفات اطراف دریاچه، پیگیری حقوقی و قضایی آزادسازی چشمه‌های اطراف دریاچه، توانمندسازی جوامع محلی در قالب کارگاه‌های آموزشی CEPA، بازسازی و بهینه‌سازی کانال‌های انتقال آب به دریاچه و بررسی و تحقیق بر روی نیاز آبی دریاچه و مطالعات مدیریت آن اشاره کرد.

ملتجی خاطرنشان کرد: با عنایت به اینکه منبع اصلی تغذیه دریاچه، آب‌های سطحی و روان آب‌ها است امیدواریم با تداوم بارش‌ها در روزهای آینده حجم آب دریاچه باز هم افزایش یابد.

رئیس اداره محیط زیست سرخس عنوان کرد: بزنگان به عنوان تنها دریاچه طبیعی خراسان رضوی بسیار مورد توجه گردشگران است.

وی با بیان اینکه این دریاچه از سال ۱۳۸۵ به عنوان اثر طبیعی ملی در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط‌زیست ثبت شده است، گفت: گستره منطقه‌ای که دریاچه بزنگان با نام «کل‌بی‌بی» در آن قرار دارد به طور تقریبی ۴۰۰ هکتار است.

ملتجی مساحت دریاچه را ۴۲.۳ هکتار و ارتفاع متوسط آن را ۸۵۰ متر از سطح دریا اعلام کرد و افزود: به لحاظ زیستگاهی دریاچه به شکل تپه ماهوری و در قسمت‌های دشتی واقع شده که دارای گونه گیاهی غالب بوته‌ای و گون، درمنه، خار شتر و انواع گیاهان دارویی و درختچه‌های گز و تاغ است.

رئیس اداره محیط زیست سرخس عنوان کرد: گراز، شغال، گرگ، روباه، خرگوش و انواع جوندگان و نیز گونه‌های مختلف خزندگان شامل بزمجه، افعی، کفچه‌مار، انواع مارمولک و غیره از جمله گونه‌های شاخص و پستانداران این منطقه هستند.

وی پرندگان شاخصی که در سایه حیات بزنگان زیست می‌کنند را شامل انواع پرندگان مهاجر مانند حواصیل، پلیکان، فلامینگو، انواع چنگر، مرغابی، غاز، پرندگان شکاری، کرکس، دلیجه و انواع جغد دانست که در حالت طبیعی در منطقه حضور دارند.

ملتجی خاطرنشان کرد: پژوهشگران زمین‌شناسی معتقدند ساختار این دریاچه متعلق به دوران دوم و سوم زمین‌شناسی است که بر اثر عوامل کوه‌زایی به وجود آمده است.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست سرخس ادامه داد: دریاچه بزنگان یا کل بی‌بی در یک کیلومتری جاده روستایی بزنگان و ۷۰ کیلومتری شهر سرخس به عنوان یکی از سه اثر طبیعی ملی خراسان رضوی است.

وی یادآور شد: دریاچه بزنگان در بلندی‌های کپه داغ در جنوب کوه‌های هزار مسجد واقع شده و بیشترین عمق آن ۱۲ متر است؛ همچنین بارندگی‌های خوب اخیر میزان تهدید کانون‌های گرد و غبار را کاهش داده زیرا افزایش پوشش گیاهی امکان بلند شدن گرد و غبار را کم می‌کند و بهبود پوشش گیاهی و آب فراوان موجب افزایش جمعیت گونه‌های مختلف جانوری نیز خواهد شد.

ملتجی در پایان اظهار کرد: تالاب‌ها به‌ عنوان یکی از مهمترین زیستگاه‌های طبیعی نقش بسیاری در ویژگی‌های اقلیمی و بوم‌سازگان‌های هر منطقه و تداوم بقای حیات وحش، تأمین آب شیرین و حفظ تعادل زیستی دارند.

خبرنگار: علیرضا علی‌صوفی

پایان پیام/ع