اقدام قابل تحسین آستان قدس رضوی در واگذاری 3 هکتار از اراضی «بابا لقمان» به میراث فرهنگی/ آرامگاه «بابا لقمان» باغ ایرانی اسلامی می شود

مدیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرخس گفت: ۳ هکتار از اراضی بابالقمان توسط آستان قدس رضوی به میراث فرهنگی واگذار شد.

به گزارش سرخس خبر، مجید حسینی گفت: خواسته دیرینه مردم شریف سرخس برای ساماندهی این بنای ارزشمند محقق و روز گذشته قرارداد مربوط بین آستان قدس رضوی و اداره کل میراث فرهنگی منعقد و ۳ هکتار از اراضی اطراف بابالقمان برای اجرای طرح باغ ایرانی اسلامی به میراث فرهنگی واگذار شد.

وی ادامه داد: واگذاری این اراضی حاصل رویکرد تعاملی و مثبت قائم مقام محترم تولیت آستان قدس رضوی و پیگیری های مستمر دوساله بود.

حسینی اضافه کرد: بنای بابالقمان سرخس به شماره 165 در سال 1310 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، عمده فعالیت های مرمتی بر روی بنا پس از انقلاب انجام شده است، اداره کل میراث برای ساماندهی محوطه اطراف بابا لقمان برای تهیه طرح باغ ایرانی و تصویب آن در شورای فنی استان اقدام کرد، اجرای این طرح مستلزم واگذاری ۳ هکتار از اراضی اطراف بنای بابالقمان به میراث فرهنگی بود که دیروز محقق شد.

مدیر میراث فرهنگی سرخس تصریح کرد: باغ ایرانی بابا لقمان بر پایه معماری ایرانی-اسلامی و عناصر تشکیل دهنده آن از جمله ساختار خاص هندسی، عبور آب و کاشت گونه های گیاهی متناسب با اقلیم سرخس و به مرکزیت و با حفظ بنای تاریخی بابا لقمان ساخته شده و متشکل از باغ راه های متعدد است، همچنین از ویژگی‌های این باغ می‌توان به مناسب سازی گذرگاه‌ها برای گذر افراد توان ‌یاب اشاره کرد، این باغ با دیوار آجری با المان های معماری اسلامی محصور و دارای سردرب ایوانی شکل است، مشابه این طرح در شهر کلات و در اطراف بنای قصر خورشید اجرا شده است.

مدیر میراث فرهنگی سرخس گفت: قسمتی از طرح باغ ایرانی با استفاده از اعتبارات سال جاری انجام و پیشرفت فیزیکی آن با توجه به تخصیص اعتبارات در بازه زمانی حداکثر ۶ سال خواهد بود.

حسینی ابراز امیدواری کرد: امیدواریم رویکرد و تعامل مثبت و سازنده آستان قدس رضوی در مورد سایر بناهای تاریخی شهر سرخس مانند سیلو سرخس و انبار غله روستاهای قوش خزایی و روستای کندکلی ادامه داشته و احیای آنها نیز تحقق یابد.

انتهای پیام/