با هدف افزایش تولید و پایداری گاز طبیعی در فصل سرد سال انجام شد؛

تعمیر اساسی کمپرسورهای واحد تزریق ذخیره سازی شوریجه

مهندس ارشد تعمیرات ماشین آلات واحد ذخیره سازی شوریجه از تعمیر اساسی کمپرسورهای واحد تزریق ذخیره سازی گاز طبیعی در منطقه عملیاتی خانگیران سرخس خبرداد.

به گزارش سرخس خبر، محسن سردشتی بیرجندی گفت: مخزن ذخیره سازی شوریجه با ظرفیت ذخیره سازی دو میلیارد و 400 میلیون متر مکعب گاز، به عنوان بزرگترین مخزن ذخیره سازی گاز خاورمیانه در شهرستان سرخس واقع شده است.

وی با اشاره به اینکه ذخيره سازي گاز در مخازن زيرزميني روشي متداول و شناخته شده در جهان براي جبران تولید گاز و تأمین کمبود مصرف در فصول سرد است اظهارداشت: در هشت ماه گرم سال که مصرف گاز پایین است روزانه تا 12 میلیون متر مکعب گاز در مخزن ذخیره سازی میگردد و با سرد شدن هوا در فصل زمستان، روزانه 20 میلیون متر مکعب گاز از مخزن برداشت می شود.

سردشتی بیرجندی با بیان اینکه واحد ذخیره سازی شوریجه از سه دستگاه توربوکمپرسور تشکیل شده است اظهارداشت: این دستگاه ها کار افزایش فشار گاز شیرین برای تزریق به لایه های زیرزمینی به منظور افزایش توان تولید و جبران مصرف گاز در ماه های سرد سال را به عهده دارد.

این کارشناس تعمیرات شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد بیان کرد: این دستگاه ها شامل یک واحد محرک توربین گازی، یک دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ فشار پایین و یک دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ فشار بالا می باشد.

وی با اشاره به اینکه توربوکمپرسورهای یاد شده ساخت شرکت اکراینی بوده و در ایران فاقد نمایندگی است خاطر نشان کرد: طبق دستورالعمل صادره از شرکت سازنده، کمپرسورهای فشار پایین و فشار بالا می بایست هر 12 هزار ساعت کارکرد اورهال گردد.

سردشتی بیرجندی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان نیروی متخصص داخلی ادامه داد: با توجه به اینکه کمپرسورهای واحد ذخیره سازی به 12 هزار ساعت کارکرد رسیده بود و بدلیل نیاز عملیاتی، تعمیر اساسی این دستگاه ها با تلاش شبانه روزی کارکنان تعمیرات ماشین آلات ذخیره سازی و با صرفه جویی بالغ بر چهار میلیارد و 800 میلیون ریال انجام شد.

مهندس ارشد تعمیرات ماشین آلات واحد ذخیره سازی شوریجه اضافه کرد: تعمیر این نوع کمپرسور برای نخستین بار در کشور انجام شده و در مدت 40 روز با موفقیت به پایان رسید.

انتهای پیام/