گزارش/

عاقبت نامعلوم انتقال آب سد دوستی به سرخس/ وعده 3 ساله مسئولان، 8 ساله شد/ آیا احتمال منتفی شدن پروژه است؟

8 سال از زمان آغاز پروژه انتقال آب سد دوستی به سرخس می گذرد، پروژه ای که قرار بود سه ساله تمام شود اما پس از گذشت 8 سال فقط 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و در حال تبدیل شدن به پروژه انتقال آب از چاه های حفر شده است.

به گزارش خبرنگار سرخس خبر، شهریور سال 1390 کلنگ پروژه انتقال آب سد دوستی به شهر مرزی سرخس به زمین زده شد با این وعده که در اسفند سال 1393 این پروژه به اتمام برسد و مردم سرخس از آب شرب با کیفیت بهره مند شوند اما وعده مسئولان در آستانه 8 سالگی است.

این پروژه که 70 کیلومتر طول دارد پس از گذشت 8 سال از آغاز آن فقط 35 کیلومتر لوله گذاری شده است و 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وعده 2 ساله معاون وزیر هم محقق نشد

وعده معاون وقت وزیر نیرو در خرداد 93 نیز پس از گذشت 2 سال عملیاتی نشد. معاون وزیر نیرو در سال 93 گفته بود که با بررسی هایی که انجام داده ایم راهکارهایی را مد نظر قرار دادیم تا عملیات انتقال آب از سد دوستی به شهر سرخس با سرعت بیشتری ادامه یابد و امید است بتوانیم طی دو سال آینده ( سال 95) این پروژه را به اتمام برسانیم.

وعده معاون وزیر هم انجام نشد و این پروژه مهم پس از گذشت 8 سال از آغاز آن روی زمین مانده است.

14 هزار و 500 مشترک در انتظار اتمام پروژه

امیر پوروحدتی، مدیر آبفای شهر سرخس اخیراً در گفتگو با یکی از رسانه های کشور گفته است که ۳۵ کیلومتر از خط ۷۰ کیلومتری انتقال آب سد دوستی به این شهر عملیاتی شده است.

پوروحدتی از حفر چاه های جدید برای افزایش کیفیت آب شرب سرخس و انتقال این آب از خط انتقال آب سد دوستی به سرخس گفته است: این خط از سرخس به سوی سد دوستی در حال اجراست و آبفای سرخس در صدد است قبل از تکمیل پروژه، از خط موجود برای انتقال آب چاه های حفر شده به شهر سرخس استفاده کند که نقش مهمی در ارتقای کیفیت آب شرب ۱۴ هزار و ۵۰۰ مشترک این شهر دارد.

آیا چاه های حفره شده قرار است جایگزین آب سد دوستی شود؟

وی گفت: پارسال ( سال 97) در اجرای طرح میان مدت افزایش کیفیت آب شرب سرخس نسبت به حفر یک حلقه چاه و اختلاط آن با چاه های موجود اقدام شد.

پوروحدتی افزود: همچنین یک حلقه چاه دیگر نیز حفر و در سال جاری وارد مدار بهره برداری می شود و ۲ حلقه چاه هم تا سال ۹۹ وارد مدار خواهد شد که با بهره برداری کامل از این تعداد چاه در مجموع ۲۰۰ لیتر در ثانیه آب با کیفیت مطلوب در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

به گزارش سرخس خبر، با توجه به اینکه مسئولان از استفاده از خطوط این پروژه برای انتقال آب چاه های حفر شده سخن می گویند باید دید آیا همت و تلاشی است که این پروژه پس از گذشت 8 سال به اتمام برسد و یا قرار است پروژه با همین 35 کیلومتر لوله گذاری به اتمام برسد و به جای پروژه انتقال آب سد دوستی به پروژه انتقال آب از چاه های حفر شده تبدیل شود؟

انتهای پیام/