گزارش

کارشکنی ترکمنستان در ترانزیت جاده ای از مرز سرخس/ 30 دستگاه کامیون از پروتکل 230 کامیون ترانزیتی در روز عملی می‌شود/ سفرهای رئیس جمهور و وزیر امور خارجه تغییری در رویکرد ترکمنستان ایجاد نکرد

مدیرکل گمرک شهید شوشتری سرخس درباره کاهش تعداد ترانزیت جاده‌ای گفت: هم‌اکنون گمرک ترکمنستان با اعمال محدوديت رفت و آمد فقط 30 دستگاه کامیون ترانزیتی را پذیرش می‌کند و 30 دستگاه نیز اجازه خروج از ترکمنستان را دارد.

به گزارش خبرنگار سرخس خبر، حدود یک سال است که کشور ترکمنستان با کارشکنی هایی باعث کاهش میزان ترانزیت جاده ای از مرز سرخس شده که این موضوع باعث بیکاری عده بسیار زیادی از نمایندگان شرکت ها در گمرک سرخس شده است.

ترکمنستان روزانه فقط 30 کامیون ترانزیتی را پذیرش می‌کند

مطالبه مردم و نگرانی آن‌ها از تضعیف مرز ترکمنستان در سرخس را با مدیرکل گمرک شهید شوشتری سرخس مطرح کردیم، حسن رحیمی‌زاده درباره کاهش تعداد ترانزیت جاده‌ای گفت: هم‌اکنون گمرک ترکمنستان با اعمال محدودیت رفت‌وآمد فقط 30 دستگاه کامیون ترانزیتی را پذیرش  می‌کند و 30 دستگاه نیز اجازه خروج از ترکمنستان را دارد.

وی درباره این ادعا که تعداد کامیون‌های ورودی و خروجی از مرز به 10 دستگاه کاهش یافته است، توضیح داد: این موضوع را تکذیب می‌کنم، ممکن است در مدت کوتاهی ترکمنستان فقط 10 دستگاه کامیون ایرانی را اجازه خروج می‌داد اما در کنار 10 دستگاه کامیون ایرانی، 20 دستگاه از کشورهای دیگر را نیز اجازه خروج می‌داد بنابراین کاهش تعداد کامیون‌های ترانزیتی از 30 دستگاه به  10 دستگاه صحت ندارد.

پیگیری برای افزایش تعداد کامیون‌های ترانزیتی توسط وزارت خارجه انجام می‌شود

مدیرکل گمرک شهید شوشتری سرخس افزود: هم‌اکنون تعداد 30 کامیون ترانزیتی در روز از مرز سرخس به کشور ترکمنستان وارد می‌شود و 30 دستگاه کامیون ترانزیتی دیگر نیز از کشور ترکمنستان به مرز سرخس وارد می‌شود.

رحیمی‌زاده درباره پیگیری افزایش تعداد کامیون‌های ترانزیتی از مرز سرخس به ترکمنستان گفت: پیگیری‌ها توسط وزارت خارجه انجام می‌شود و با توجه به کمیسیون اقتصادی مشترک بین دو کشور موضوعات در این کمیسیون مطرح می‌شود و به‌زودی این کمیسیون اقتصادی مشترک جلسه دارد و موضوع افزایش تعداد کامیون‌های ترانزیتی با توجه به اینکه پل دوم مرزی آماده افتتاح است در همین کمیسیون بررسی می‌شود.

پروتکل ما با ترکمنستان روزانه 230 دستگاه است

مدیر پایانه مرزی سرخس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار سرخس خبر درباره کاهش تعداد ترانزیت جاده‌ای از مرز سرخس گفت: مرز سرخس رتبه 6 ترانزیت کشور را دارد اما در یک سال اخیر تعداد ترانزیت جاده‌ای از این مرز به 30 دستگاه در روز کاهش پیدا کرده است هر چند پروتکل ما 230 دستگاه است.

 

مجتبی سرگلزایی دلیل کاهش تعداد کامیون‌های ترانزیتی به ترکمنستان را بهانه‌های کشور ترکمنستان عنوان کرد و ادامه داد: کشور ترکمنستان مدعی است که به‌دلیل مسائل امنیتی و تشریفاتی که برای ورود و خروج روی کامیون‌ها انجام می‌شود زمان بازدید افزایش پیدا می‌کند و بنابراین بیش از این تعداد کامیون را نمی‌تواند در روز بازدید و بررسی کند در حالی‌که همه این مسائل بهانه است.

پل دوم مرزی سرخس 18 ماه در انتظار افتتاح!

وی با اشاره به اینکه حدود 18 ماه از آمادگی پل دوم مرزی سرخس برای افتتاح می‌گذرد، گفت: در صورتی که پل دوم مرزی افتتاح شود امکان تردد روزانه 300 دستگاه از مرز سرخس و 300 دستگاه از مرز ترکمنستان وجود دارد.

مدیر پایانه مرزی سرخس تصریح کرد: با وجود اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای افتتاح پل دوم مرزی اما هنوز کشور ترکمنستان درباره افتتاح پل دوم مرزی نظری اعلام نکرده است.

سرگلزایی با اشاره به ایجاد بندر «ترکمن باشی» توسط ترکمنستان در دریای خزر اظهار کرد: هدف از ایجاد این بندر این است که ترانزیت کالا از طریق عرض دریای خزر انجام شود و میزان ترانزیت کالا برای ایران کاهش پیدا کند.

وی تاکید کرد: با وجود اینکه ترانزیت کالا از این بندر هزینه‌های زیادی دارد اما سرمایه‌گذاری برای ایجاد این بندر توسط اسرائیل و عربستان انجام شده است تا از این طریق موضوع صادرات و واردات کشور ما را تحت تاثیر قرار دهند.

سفرهای رئیس‌جمهور به ترکمنستان تغییری در رویکرد آن‌ها نسبت به ترانزیت جاده‌ای ایجاد نکرده است

گفتنی است؛ پیش از ایجاد محدودیت‌ها از سوی کشور ترکمنستان، حدود 100 نماینده شرکت‌های مختلف در گمرک سرخس مشغول کار بودند که با کاهش تعداد ترانزیت کامیون‌ها از مرز سرخس بسیاری از نمایندگان شرکت‌ها بیکار شدند و هم‌اکنون حدود 30 نماینده شرکت در حال فعالیت هستند.

متاسفانه سفرهای اخیر رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان به کشور ترکمنستان نیز هنوز تغییری در رویکرد این کشور نسبت به مسئله ترانزیت جاده‌ای ایجاد نکرده است.

رئیس جمهور در فروردین ماه سال گذشته که به کشور ترکمنستان سفر کرد پس از امضای 13 سند همکاری میان ایران و ترکمنستان با اشاره به افتتاح پل سرخس و نقش آن در تعمیق همکاری‌های تجاری، نوید رفع مشکلات مرتبط با حمل‌ونقل، تسهیل همکاری‌های دو کشور و زمینه فعالیت گسترده‌تر بخش‌های خصوصی دو کشور را داده بود.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در آن سفر بر همکاری شرکت‌های ایرانی فعال در بخش حمل‌ونقل و جاده در اجرای دو طرح مهم جاده عشق‌آباد به ترکمن‌آباد و سرخس به تجن تاکید کرده بود که متأسفانه با وجود گذشته بیش از یک سال از سفر رئیس جمهور به ترکمنستان و سفرهای وزیر امور خارجه به این کشور همچنان موضوعات مربوط به ترانزیت کالا به ترکمنستان دچار محدودیت است.

انتهای پیام/