گزارش

گرمای امسال در سرخس رکورد زد اما خبری از اعلام منطقه گرمسیری نیست

با وجود اینکه رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از رکوردزنی سرخس در گرما خبر می‌دهد اما همچنان خبری از اعلام سرخس به عنوان منطقه گرمسیری نیست.

به گزارش سرخس خبر، صادق ضیائیان، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد: در ۲۲ تیرماه امسال سرخس استان خراسان رضوی دمای ۴۸.۶ درجه سلسیوس را تجربه کرد در حالی‌ که بالاترین دمای ثبت شده در این ایستگاه، مربوط به ۱۲ تیرماه سال ۱۳۹۰ با ۴۷.۶ درجه سلسیوس بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه امسال در برخی نقاط کشور شاهد وقوع موج گرمایی بودیم، تصریح کرد: موج گرمایی به وضعیت دمایی گفته می شود که طی پنج روز پی‌درپی، دما حداکثر پنج درجه افزایش یابد. با این تعریف در استان خراسان رضوی در دو ایستگاه در مشهد (از ۲۵ تا ۳۰ تیرماه) و سرخس (۲۵ تا ۲۹ تیرماه) موج گرمایی رخ داده که در ایستگاه مشهد دمای ۴۰.۷ و سرخس دمای ۴۶.۶ درجه سلسویس ثبت شده است.

به گزارش سرخس خبر، این گفته‌های رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در حالی است که شهرستان سرخس چندین سال است گرمایی بی سابقه را دارد و امسال نیز رکورد این گرما زده شد و این شهرستان در یک روز با دمای 52 درجه سانتی گراد به عنوان دومین شهر گرم جهان معرفی شد اما تعرفه برق آن براساس مناطق گرمسیری محاسبه نمی‌شود و مردم سرخس با وجود ضعیف بودن شبکه برق این شهرستان و قطعی مکرر برق همچنان هزینه برق را به صورت کامل پرداخت می‌کنند.

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی پیگیری‌هایی را در این حوزه انجام داده است و در نامه‌ای که خطاب به مدیرعامل شرکت توانیر ارسال کرده موضوع کاهش بهای قبوض برق شهرستان سرخس را نیز مطرح کرده است و متولی‌زاده به عنوان مدیرعامل توانیر دستور رسیدگی با قید فوریت را داده و آمار و اطلاعات ایستگاه هواشناسی سرخس جهت تائید به سازمان هواشناسی کشور ارسال شده است. هر چند تابستان امسال رو به پایان است اما باید دید آیا طرح کاهش تعرفه بهای قبوض برق مشترکان و تقویت شبکه برق سرخس در سال 1399 اجرایی می‌شود یا خیر؟

انتهای پیام/