مصوبات جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان درباره سرخس: تعیین تکلیف اراضی سرخس، تکمیل راه های روستایی، واگذاری امتیاز بهره‌برداری گردشگری از سد دوستی، تکمیل 12 کیلومتر از راه مشهد به سرخس

در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مقرر شد معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی با همکاری آستان قدس رضوی نسبت به تعیین تکلیف اراضی شهرستان سرخس طی مدت یک ماه اقدام می‌کند.

به گزارش سرخس خبر، به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، یکصد و چهل و یکمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان به‌منظور بررسی موانع و مشکلات سرمایه‌گذاری در شهرستان‌های فریمان و سرخس با حضور علی‌رضا رزم‌حسینی استاندار، نماینده مجلس، فرماندار، امام جمعه، رئیس دادگستری، معین اقتصاد مقاومتی و دیگر ارکان مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه مقرر شد، اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان با استفاده از امکانات و منابع خود و کمک یک میلیارد تومانی واحدهای مستقر در شهرک صنعتی کاویان نسبت به احداث دوربرگردان فاز دوم این شهرک در محور مشهد ـ فریمان طی مدت یک سال اقدام کند.

همچنین شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی باید نسبت به‌واگذاری سد فریمان جهت توسعه گردشگری به‌شهرداری فریمان طی مدت یک ماه با قرارداد بهره‌برداری 30 ساله اقدام کند، رعایت شرایط و الزامات زیست محیطی با شهرداری فریمان است، مدیریت کنترل پایداری سد، تامین حق‌آبه‌های پایین دست و موارد مشابه با شرکت آب منطقه‌ای است.

با توجه به ضرورت تأمین گاز دو مجتمع گلخانه‌ای شهرستان فریمان، مقرر شد شرکت گاز استان با محوریت فرمانداری نسبت به‌برگزاری جلسه تخصصی طی مدت یک هفته اقدام و نتیجه را به دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان گزارش دهد.

در مصوبه‌ای دیگر، مقرر شد تا پایان سال 98 تمامی راه‌های روستای بالای 50 خانوار سرخس تکمیل شود و نیز کلیه راه‌های روستایی شهرستان در نیمه اول سال آینده به بهره‌برداری برسد.

همچنین اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان باید نسبت به تکمیل 12 کیلومتر اول مسیر اصلی مشهد ـ سرخس به‌میزان مشارکت 70 درصد توسط این اداره کل و 30 درصد توسط واحدهای شن شویی واقع در مسیر طی مدت یک سال اقدام کند.

بر اساس مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی با همکاری آستان قدس رضوی نسبت به تعیین تکلیف اراضی شهرستان سرخس طی مدت یک ماه اقدام می‌کند.

همچنین مقرر شد فراخوان واگذاری امتیاز بهره‌برداری گردشگری از سد دوستی به‌بخش خصوصی منتشر و اقدامات لازم در این زمینه انجام گیرد.

استاندار خراسان رضوی نیز در این جلسه بر ضرورت پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در قالب الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی تاکید کرد و گفت: روستاها از خدمات زیرساختی بسیار خوبی برخوردارند اما برای جلوگیری از مهاجرت به شهرها فقط وجود امکانات کافی نیست و باید شرایط برای بهبود وضعیت معیشت خانوار روستایی نیز فراهم شود.

علی‌رضا رزم‌حسینی با بیان اینکه در حال حاضر تنها یک شهر در خراسان رضوی از نعمت گاز برخوردار نیست، افزود: فریمان برای توسعه صنعتی و کشاورزی ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد و در این راستا باید نسبت به اصلاح الگوی کشت و عبور از کشت سنتی اقدام شود.

وی بر ضرورت ایجاد زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی خط پروازی تهران ـ سرخس با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوب اقتصادی این شهرستان تاکید کرد.

مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی ابتکار عمل ارزنده‌ای است

نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه گفت: مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی می‌تواند آثار بسیار زیادی داشته باشد اما برای اجرای اهداف مدنظر این طرح، باید مدیران دستگاه‌های اجرایی پای کار باشند.

سید احسان قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرد: با اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، امیدها در دل مردم زنده شده است اما برای آنکه نتایج این طرح برای قشرهای مختلف جامعه ملموس و مشخص باشد، باید جلسات پیگیری با حضور شخص استاندار همچنان تداوم پیدا کند.

وی تصریح کرد: علاوه بر شهرک صنعتی کاویان، دو شهرک صنعتی دیگر هم در فریمان وجود دارد و طرح‌های صنعتی بسیاری در آستانه جذب سرمایه‌گذار است.

نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جذب سرمایه‌گذار دستوری نیست و باید زمینه و بستر لازم فراهم باشد، خاطرنشان کرد: سرمایه روح دارد و جایی می‌نشیند که ضریب امنیت بالا و ریسک سرمایه‌گذاری پایین باشد، بنابراین انتظار می‌رود که دستگاه‌های دولتی در مسیر سرمایه‌گذاری سنگ‌اندازی نکنند.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: اکنون فرآیندهای سرمایه‌گذاری نسبت به چند سال قبل بسیار روان‌تر شده است اما هنوز مشکلاتی در این مسیر وجود دارد که باید برطرف شود.

وحدت بسیار خوبی بین دستگاه‌های اجرایی و قضایی ایجاد شده است

در ادامه رئیس دادگستری شهرستان فریمان گفت: امروز برای همه دستگاه‌ها اعم از قضایی و اجرایی، مسئله بسیار مهم، تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه رونق تولید، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و پیشرفت و توسعه است.

علی آذری اظهار کرد: مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی در شهرستان فریمان احصا و دسته‌بندی شده است تا در تعامل با نهادهای اجرایی و قضایی، مشکلات موجود رفع و زمینه رونق تولید بیش از پیش فراهم شود.

وی تصریح کرد: مردم وحدت و انسجام ایجاد شده در بین همه بخش‌های حاکمیت را به‌خوبی احساس می‌کنند و این مسئله می‌تواند زمینه‌ساز توسعه و پیشرفت باشد.

امام جمعه فریمان نیز در ادامه این جلسه، وحدت و همدلی همه مسؤولان محلی را رمز توسعه و آبادانی برشمرد و گفت: خوشبختانه امروز انسجام بسیار خوبی بین فرماندار، رئیس دادگستری، نماینده مجلس، اعضای شورای اسلامی شهر و معین اقتصاد مقاومتی شهرستان فریمان وجود دارد.

حجت‌الاسلام محمدحسین ایزدی افزود: امیدواریم با همدلی همه بخش‌های حاکمیتی، مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در خراسان رضوی آثار و برکات بسیار زیادی داشته باشد و مردم از ثمرات آن بهره‌مند شوند.

حجت‌الاسلام نجف‌زاده، رئیس دادگستری سرخس نیز در این جلسه با گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر گفت: جلسه بسیار خوبی برگزار شد و بسیار خوشحال هستیم که در یک فضای همدلی، حدود 30 مصوبه برای رفع مشکلات سرخس گذرانده شد.

حجت‌الاسلام محمد بختیاری، امام جمعه سرخس هم از پیگیری‌های استاندار خراسان رضوی برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قدردانی کرد و وحدت و انسجام همه بخش‌های حاکمیت در این شهرستان را نتیجه مثبت اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی برشمرد.

انتهای پیام/