معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور:

تعهد می‌دهیم در حوزه قیر به شهرداری‌های سرخس و مزداوند به میزان بالایی کمک کنیم/ عوارض آلایندگی یک درآمد مستمر و پایدار است که شهرداری‌ها باید از آن استفاده کنند

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: عوارض آلایندگی یک درآمد مستمر و پایدار است که شهرداری‌ها باید از آن استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار سرخس خبر، مهدی جمالی‌نژاد در جلسه با شهرداران و دهیاران شهرستان سرخس که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، گفت: شهر‌هایی که اوج گرفتند با اندک ظرفیت‌ها کار کردند و اگر قرار است شهری اوج بگیرد با پول‌های اندک دولتی امکان پذیر نیست و باید رویکرد‌های جدید را در این زمینه در نظر گرفت.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور بیان کرد: چرا از ظرفیت عوارض آلایندگی صنعت گاز در شهر سرخس استفاده نشده است؛ کدام صنعت ما صنعت سبز است، عوارض آلایندگی یک درآمد مستمر و پایدار است که شهرداری‌ها باید از آن استفاده کنند.

وی اظهار کرد: شهر سرخس به عنوان یک شهر مرزی در شمال شرق کشور، ظرفیت‌های زیادی برای گردشگری دارد و می‌توان یک گونه گردشگری با عنوان گردشگری مرز را ایجاد کرد.

جمالی‌نژاد با بیان اینکه متاسفانه در بودجه سال 97 بسیاری از احکام را نداشتیم، گفت: ما در سال 97 نمی‌توانستیم حتی یک ریال به شهرداری‌ها کمک کنیم و این اتفاق هم افتاد و در سال گذشته یک ریال هم به شهرداری‌ها کمک نکردیم.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ادامه داد: در همان اواسط سال 97 پیگیر دریافت حق مسلم شهرداری‌ها شدیم که این حق به هدفمندی یارانه‌ها اختصاص داده شده بود.

وی بیان کرد: خوشبختانه این موضوع در احکام سال 98 دیده شد و برای شهرداری‌ها بسیار موثر بود و از ابتدای سال مبلغی که در این احکام دیده شده است را به صورت مستمر ماهانه در بودجه‌های شهرداری‌ها و دهیاری‌ها داریم و در پنج نوبت نیز تقسیم شده است.

جمالی‌نژاد اظهار کرد: مبالغ زیاد نیست اما با همین مبالغ، حقوق‌های عقب افتاده شهرداری‌ها که حتی چندین ماه نیز عقب بود رفع شد.

معاون وزیر کشور با اشاره به احکام بودجه سال 98 که می‌تواند به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها کمک کند، گفت: تبصره 2 ماده 39 به صورت ماهیانه به دهیاری‌ها و شهرداری‌ها پرداخت می‌شود و ما علاوه بر این، الحاقیه 2 ماده 58 نیز است که در اختیار بنده به عنوان رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها است.

وی اظهار کرد: برای اینکه بدانیم این پول جای مناسبی استفاده می‌شود و این مبلغ را در اختیار شهرداری قرار بدهیم باید پروژه شاخص زودبازده و کم هزینه در شهر تعریف شود و اگر هزینه پروژه‌ای زیاد است یک بخش از آن را به شهرداری‌ها تسهیلات می‌دهیم.

جمالی نژاد با بیان اینکه در حوزه تسهیلات دست ما باز است، گفت: دهیاری‌ها و شهرداری‌ها هر میزان که نیاز دارند برای دریافت تسهیلات مشکلی نداریم و تسهیلات مناسب با دوره تنفس بسیار خوب به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اعطا می‌شود.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تاکید کرد: مساعدت‌ها و کمک‌های بلاعوض نیز در صورت تعریف پروژه خوب به مرور به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت می‌شود.

وی اظهار کرد: در حوزه پسماند امسال ردیف بودجه‌ای خوبی را داریم و آیین نامه و قانون آن تصویب شده است و می‌توانیم کمک‌های خوبی به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها کنیم.

جمالی‌نژاد با بیان اینکه در حوزه ماشین آلات دست ما بسته است، گفت: 37هزار دهیاری و هزار و 300 شهرداری در کشور داریم و نمی‌توانیم در حوزه ماشین آلات به صورت کامل به دهیاری‌ها کمک کنیم اما تلاش می‌کنیم بیشترین مساعدت را به شهرهای مرزی داشته باشیم.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: از نیمه دوم امسال مبلغ ریالی قیر را دریافت می‌کنیم و تعهد می‌دهیم در حوزه قیر به شهرداری‌های سرخس و مزداوند به میزان بالایی کمک کنیم.

وی افزود: شهرداری‌ها در پروژه‌هایی که تاثیرگذار است اما مبالغ آن‌ها بالا است می‌توانند از ظرفیت سرمایه‌گذاران استفاده کنند.

جمالی‌نژاد گفت: شهرداری‌ها باید به همه ظرفیت‌های شهر نگاه کنند.

انتهای پیام/