مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران:

پیگیر اعتبارات پروژه سد شوریجه هستیم/ بهره‌برداری از فاز اول انتقال آب سد دوستی به سرخس

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: چهار سد بزرگ در حوزه مرز‌ها داریم که سه سد به بهره‌برداری رسیده است و برای سد شوریجه نیز از محل صندوق توسعه ملی پیگیر تأمین اعتبارات برای تکمیل هستیم.

به گزارش خبرنگار سرخس خبر، محمد حاج رسولیها در همایش پایش فرصت‌های اشتغال و تولید در حوزه منابع آب سرخس در سالن همایش‌های شهرک شهید مهاجر این شهرستان گفت: سال زراعی ۹۷ – ۹۸ با رکورد بارندگی۳۴۲ میلیمتر به پایان رسید.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه سال گذشته بارندگی در کشور دو برابر شد، افزود: در حوزه سرخس نیز بارندگی سال جاری به ۳۱۰ میلیمتر رسید، در حالی‌که در سال گذشته میزان بارندگی در سرخس ۱۴۳ میلیمتر بود و بیش از دو برابر رشد بارندگی داشتیم.

وی کل آورده آب‌های سطحی در سال گذشته را ۲۴ میلیارد مترمکعب عنوان و اظهار کرد: در سال جاری این میزان به ۸۹ میلیارد مترمکعب رسیده و حدود ۳ برابر شده است و آب‌های سطحی زیادی وارد کشور شده است.

حاج رسولیها با اشاره به ظرفیت سد دوستی سرخس، عنوان کرد: سد دوستی سال گذشته ۵۴ میلیون مترمکعب آب داشت و در سال جاری حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب آبگیری در این سد داشتیم، ضمن اینکه ۱۸۰ سد بزرگ ملی در کشور داریم که یکی از آن سدها سد دوستی سرخس است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار کرد: این واقعیت را باید بپذیریم که در سال‌های گذشته در بخش مدیریت منابع آب ضعف‌های زیادی داشتیم.

وی بیان کرد: مسئله آب در کشور باید به یک مسئله واحد و یکپارچه بین دستگاه‌های مرتبط تبدیل شود تا بتوانیم از این ظرفیت واحد بهره‌وری بهتری در حوزه اشتغال داشته باشیم.

حاج رسولیها گفت: در دو سال گذشته وزارت نیرو کارگروه سازگاری با کم آبی را برای مدیریت آب تشکیل داده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر اینکه استفاده از آب شرب سد دوستی حق مردم سرخس است، عنوان کرد: ۴۰ کیلومتر از اجرای خط انتقال آب سد دوستی به شهر سرخس به اتمام رسیده و تا پایان مهرماه فاز اول آن به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به اجرای پروژه سد شوریجه افزود: از سال ۹۰ برای سد شوریجه در ردیف بودجه پیگیری شده است و از جمله پروژه‌های اولویت‌دار وزارت نیرو است، چهار سد بزرگ در حوزه مرز‌ها داریم که سه سد به بهره‌برداری رسیده است و برای سد شوریجه نیز از محل صندوق توسعه ملی پیگیر تأمین اعتبارات برای تکمیل هستیم.

انتهای پیام/