قاضی‌زاده هاشمی:

تکمیل پروژه سد شوریجه نیازمند 100 میلیارد تومان اعتبار است

نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی گفت: مطالعات پروژه سد شوریجه مربوط به سال ۷۴ است اما اعتبارات آن حدود چهار سال است که دریافت شده و تا کنون ۲۰ میلیارد تومان اعتبار گرفته است اما این پروژه نیازمند ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار است.

به گزارش خبرنگار سرخس خبر، نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی در همایش پایش فرصت‌های اشتغال و تولید در حوزه منابع آب سرخس با اشاره به پروژه سد شوریجه گفت: مطالعات پروژه سد شوریجه مربوط به سال ۷۴ است اما اعتبارات آن حدود چهار سال است که دریافت شده و تا کنون ۲۰ میلیارد تومان اعتبار گرفته است اما این پروژه نیازمند ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار است.

سید احسان قاضی‌زاده هاشمی افزود: در سال جاری حدود ۵ ماه سیلاب ممتد داشتیم و حوزه آبریز حدود ۱۰ شهرستان خراسان رضوی به سرخس سرازیر شد.

وی اظهار کرد: در سال جاری در حوزه آبیاری ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار گذاشتیم و ردیف اعتباری که ۸ سال تعطیل شده بود را زنده کردیم.

نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در منطقه سرخس ۳۵ هزار هکتار سطح زیرکشت داریم که با این اعتبار می‌توان کانال‌کشی و مسیر آبیاری را تکمیل کرد.

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی متأسفانه سرخس عقب‌ماندگی تاریخی دارد و از میانگین کشوری و استانی عقب است.

وی بیان کرد: برای تکمیل لوله‌کشی کشاورزی نیازمند اعتبارات هستیم و هزینه خودیاری توسط کشاورزان پرداخت شده اما اقدامی از سوی جهاد کشاورزی صورت نگرفته است.

نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: برای حق‌آبه از سد دوستی نیز اگر جهاد کشاورزی همت نکند و لوله‌کشی در مسیر انجام ندهد بخشی از آب در مسیر هدر می‌رود.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: برداشت محصول در سرخس فوق العاده پایین است با اینکه شرایط خاک حاصلخیزی بالایی دارد و باید در جهت مکانیزاسیون، استفاده بهینه از آب و خاک و زه‌کشی اقدام شود تا محصولات افزایش پیدا کند.

وی یادآور شد: حدود ۲۰ میلیارد اعتبار برای صفر کردن معوقات سه سال گذشته جهاد کشاورزی نیازمندیم.

انتهای پیام/