مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی:

باید تا سال 1405 کسری مخزن استان به صفر برسد/ دلخوری مدیرعامل از رئیس جمهور: آقا ما به شما رای دادیم! اینکه بگویید و بخندید که من خبر نداشتم ما را خیلی دلخور کرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: طبق این اسناد باید تا سال 1405 کسری مخزن ما به صفر برسد و آب منطقه‌ای حق ندارد حتی یک قطره آب اضافی بدهد یعنی حق آب فروشی نداریم.

به گزارش خبرنگار سرخس خبر، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در جلسه شورای حفاظت از آب سرخس گفت: استان خراسان رضوی یک منطقه خشک است و بیش از آنچه که باید، آب برداشت می‌کنیم.

محمد علایی با اشاره به تصمیم‌گیری بدون اقناع مردم، عنوان کرد: می‌توان در یک اتاق در بسته نشست و تصمیمات کارشناسی شده گرفت اما دیدیم که یک تصمیم کارشناسی وقتی به اطلاع مردم نمی‌رسد چه پیامدهای منفی دارد و در همین قضیه اگر شخص مقام معظم رهبری وارد نمی‌شد نمی‌توانستیم موضوع را جمع کنیم به خصوص با حرف‌هایی که بعداً گفته شد که من خیلی دوست داشتم مقاله بنویسم که آقا ما به شما رای دادیم و اینگونه بگوییم و بخندیم که من خبر نداشتم که من خیلی دلخور شدم بنابراین باید با مردم حرف بزنیم و مردم را قانع کنیم.

با تاکید براینکه بدون مردم نمی‌شود کار کرد و باید مردم را قانع کرد، اظهار کرد: مسئله آب، مسئله اول استان خراسان رضوی است و باید در این زمینه کشاورزان را از طریق تشکل‌های کشاورزی قانع کرد.

وی بیان کرد: سند آب را برای 37 محدوده مطالعاتی در 28 شهرستان استان خراسان رضوی نوشتیم و به تهران ارسال کردیم و خوشبختانه تصویب شد و طبق این اسناد باید تا سال 1405 کسری مخزن ما به صفر برسد و آب منطقه‌ای حق ندارد حتی یک قطره آب اضافی بدهد یعنی حق آب فروشی نداریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه اولویت‌های شبکه سد دوستی را باید کشاورزان بیان کنند، گفت: اعتبار خوبی برای شبکه آب‌رسانی سد دوستی در نظر گرفته شده است.

علایی اظهار کرد: با مشارکت تشکل‌های کشاورزی باید لوله کشی و کانال‌کشی با عمر مفید بالا ساخته شود.

وی با تاکید بر اینکه کانال‌های آب نیاز به لایروبی دارد، عنوان کرد: از منابع جاری شرکت آب منطقه‌ای خراسان، مبلغ 250 میلیون تومان بابت لایروبی شبکه‌ها و کانال‌ها شهرستان سرخس اختصاص می‌دهیم تا در مواقع اضطراری مانند سیل با مشکلی مواجه نباشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی به حق آبه شهرستان سرخس اشاره کرد و یادآور شد: نباید در مال غیر تصرف کرد؛ حق آبه سرخس مربوط به این شهرستان است و اگر ما می‌گوییم تامین آب مشهد اولویت دارد اما باید خسارت آن را نیز به مردم سرخس بدهیم ضمن اینکه درباره سد شوریجه نیز تا زمانی که درباره حق آبه آن قانع نشوم آن را امضا نمی‌کنم.

انتهای پیام/