آمادگی ۱۸۰۰ معلم سرخسی برای آغاز سال تحصیلی/ ۲ مدرسه جدید به مدارس سرخس اضافه شدند

مدیر آموزش و پرورش سرخس با بیان اینکه ۲ مدرسه جدید به مدارس سرخس اضافه می‌شود، گفت: ۹۹۱ کلاس و هزار و ۸۰۰ معلم در شهرستان سرخس برای اول مهر و آغاز سال تحصیلی جدید آماده هستند.

به گزارش خبرنگار سرخس‌خبر، محمدرضا رجبی‌مقدم در جلسه شورای آموزش و پرورش سرخس که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، گفت: بازگشایی مدارس امسال باتوجه به شرایط شیوع کرونا و واکسیناسیون با تاخیر انجام می‌شود و کلاس‌ها به صورت مجازی است.

فرماندار سرخس افزود: میانگین واکسیناسیون در خراسان رضوی ۳۲ درصد است و این میزان باید به حدود ۷۰ درصد برسد تا بتوان کارها را بهتر انجام داد و در شهرستان سرخس نیز با میانگین استانی برابر هستیم.

وی با بیان اینکه میزان واکسیناسیون در روستاها پایین است، گفت: میزان واکسیناسیون در شهر سرخس ۳۸ درصد است.

وظیفه آموزش و پرورش در بازسازی ساختار فرهنگی کشور

امام جمعه سرخس نیز در این جلسه گفت: با توجه به شرایط خاصی که در حوزه آموزشی داریم تا بازگشایی مدارس به یک جلسه تخصصی نیاز داریم.

حجت الاسلام محمد بختیاری بیان کرد: بازسازی اعتماد مردم و بازسازی ساختار فرهنگی کشور در دوره کنونی از مهمترین وظایفی و اقداماتی است که باید انجام شود و در حوزه بازسازی ساختار فرهنگی سهم عمده به آموزش و پرورش مربوط می‌شود.

وی با اشاره به موضوعات جدیدی که در حوزه استفاده از فضای مجازی به وجود آمده، گفت: با توجه به مسائل فضای مجازی و موضوعات فرهنگی مرتبط با آن باید در این زمینه که با آن مواجه هستیم بیشتر دقت شود.

افتتاح ۲ مدرسه جدید در سرخس

مدیر آموزش و پرورش سرخس نیز در این جلسه با اشاره به مصوبات قبلی شورای آموزش و پرورش گفت: در جلسه قبل تقدیر از معلمان برتر استانی و شهرستانی و برگزاری امتحانات نهایی و کنکور سراسری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی را داشتیم که این موارد به‌خوبی انجام شد.

عباس دادمحمدی بیان کرد: تا پایان شهریور، ۲ مدرسه از ۶ مدرسه‌ای که توسط شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق در حال احداث هستند به آموزش و پرورش تحویل داده می‌شوند.

وی افزود: با استقرار مدارس شبانه‌روزی و نمونه‌دولتی در این مجتمع آموزشی که به نام شهید سلیمانی مزین شده است شرایط برای مدارس عادی در سطح شهر بهتر خواهد شد.

دادمحمدی عنوان کرد: مدرسه ابتدایی پسرانه نفت و مدرسه متوسطه اول پسرانه نمونه‌دولتی امسال در آنجا مستقر می‌شوند.

دبیر شورای آموزش و پرورش سرخس با اشاره به کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش، گفت: ۱۸۰ نفر از نیروهای سرخس امسال بازنشسته می‌شوند که این عزیزان استمرار نگرفتند و حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر نیز از سال قبل بودند که در مجموع حدود ۲۲۰ نفر کمبود نیرو برای سال تحصیلی جدید خواهیم داشت.

وی عنوان کرد: حفظ و نگهداری مدارس برعهده آموزش و پرورش است اما بودجه‌ای در این زمینه توسط وزارتحانه واریز نمی‌شود و در کنار این نیز بدهی‌های آب، برق و گاز مدارس است و خانواده‌ها در این زمینه رغبتی برای همکاری ندارند و همچنین سرقت‌هایی نیز از مدارس داریم که این‌ها اموال دولتی هستند و این‌ها چالش‌هایی است که آموزش و پرورش با آن مواجه است.

دادمحمدی با بیان اینکه برای بازگشایی مدارس مشکلی نداریم، گفت: از این هفته تزریق دُز دوم واکسن فرهنگیان انجام می‌شود.

مدیر آموزش و پرورش سرخس بیان کرد: ساخت سالن ورزشی روستای قوش خزایی توسط آستان قدس رضوی که از مصوبات سفر تولیت سابق بود به اتمام رسیده و به زودی تحویل آموزش و پرودش می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه دغدغه اصلی ما در آموزش و پرورش پوشش تحصیلی دانش آموزان است، گفت: متاسفانه در تعداد ثبت نام پایه تحصیلی اول ابتدایی شاهد کاهش ثبت نام هستیم که علت اصلی آن نیز مشکلات مالی خانواده‌ها است و از خیران و سازمان‌های حمایتی می‌خواهیم که در این زمینه همکاری کنند زیرا کاهش ثبت‌نام در مدارس و تحصیل در آینده جامعه را دچار مشکلات مختلفی می‌کند.

دادمحمدی در ادامه به موفقیت‌های دانش آموزان سرخسی در مسابقات قرآن، عترت و نماز اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه دانش آموزان ما در این مسابقات موفق شدند ۸ رتبه کشوری و ۱۰۰ رتبه استانی کسب کنند.

مدیر آموزش و پرورش سرخس افزود: در کنکور سراسری امسال نیز ۲۲ رتبه برتر زیر هزار داشتیم که یکی از این رتبه‌ها مربوط به دانش‌آموزی در روستای کلاته گلزار است که با وجود مشکلاتی که در زمینه اینترنت داشت، این دانش آموز بر روی بلندی می‌رفت و فقط تا زمان شروع تاریکی شب می‌توانسته درس بخواند.

وی در ادامه از رئیس اداره مخابرات سرخس خواست تا شبکه آنتن‌دهی اینترنت در شهرستان به‌خصوص در روستاها تقویت شود تا دانش آموزان با کیفیت بهتری به شبکه شاد دسترسی داشته باشند.

دادمحمدی با اشاره به تعداد پایین دانش آموز در مدارس دور دست برای تشکیل کلاس از اخذ مجوز برگزاری کلاس در همان روستاها برای تعداد پایین دانش آموزان خبر داد و گفت: اگر این مجوز نبود به دلیل اینکه دانش آموزان در جابجایی به مشکل میخوردند این موضوع منجر به ترک تحصیل آنها می‌شد که با مجوزی که گرفتیم خوشبختانه کلاس‌ها در همان روستاها تشکیل می‌شود‌.

مدیر آموزش و پرورش سرخس در پایان گفت: ۹۹۱ کلاس و هزار و ۸۰۰ معلم در شهرستان سرخس برای اول مهر و آغاز سال تحصیلی جدید آماده هستند.

انتهای پیام/ع