ایجاد بارانداز کانتینری در منطقه ویژه اقتصادی سرخس توسط چین

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: در پی بازدید مدیران ارشد شرکت CIBT کشور چین از منطقه ویژه اقتصادی سرخس، این شرکت چینی تصمیم دارد در این منطقه ویژه اقتصادی بارانداز کانتینری برای تهاتر کالای کشورش با سایر کشورهای منطقه ایجاد کند.

به گزارش سرخس‌خبر، مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس در خراسان رضوی گفت: در پی بازدید مدیران ارشد شرکت CIBT کشور چین از منطقه ویژه اقتصادی سرخس، این شرکت چینی تصمیم دارد در این منطقه ویژه اقتصادی بارانداز کانتینری برای تهاتر کالای کشورش با سایر کشورهای منطقه ایجاد کند.

محمد رضا کلائی افزود: در سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی ایران تعامل هدفمند با حوزه شرق از اهمیت بالایی برخوردار است به ویژه این که در دولت سیزدهم روابط با همسایگان و کشورهای آسیای مرکزی و چین دارای اولویت است.

وی اضافه کرد: منطقه ویژه اقتصادی سرخس توانایی زیادی برای تجارت با چین دارد و امکانات باراندازی و ریلی منطقه می‌تواند در خدمت افزایش صادرات و ترانزیت کالا با چین و سایر کشورها قرار بگیرد.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: یکی از سیاست‌های ما در حوزه لجستیک به خصوص ترانزیت کالا با کشور چین، کم کردن زمان سیر قطار و سرعت و کیفیت خدمات‌رسانی است.

کلائی افزود: طی ۲ سال اخیر چندین رام قطار از مبدا چین تا سرخس سیر کرده و می توان گفت مسیر ریلی و تجاری از گذرگاه هورگوس در شرق چین تا سرخس به صرفه و کاملا اقتصادی است.

شهر هورگوس در استان شرقی سین گیانگ چین به عنوان گذرگاه ریلی و جاده‌ای بین چین و کشورهای آسیای مرکزی و اروپا شناخته می‌شود و بر اساس اعلام منابع رسمی چین طی هشت ماه سال ۲۰۲۰ میلادی چهار هزار و ۲۰۰ قطار باری حامل اقلام صادراتی و وارداتی از مبدا چین و از طریق این گذرگاه به مقصد کشورهای آسیایی و اروپایی در رفت و آمد بوده‌اند.

انتهای پیام/م.ع