خسارت 540 میلیارد تومانی ریزگردها به تاسیسات پالایشگاه گاز سرخس

فرماندار سرخس گفت: برآورد اولیه از خسارت ریزگردها به بخش فنی پالایشگاه گاز شهید هاشمی حدود ۵۴۰ میلیارد تومان است و برای شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق نیز با توجه به وسعت ماموریتی آن، این مبلغ بیشتر است.

به گزارش خبرنگار سرخس‌خبر، کارگروه مدیریت شرایط اضطرار وقوع پدیده گرد و غبار شهرستان سرخس امروز در فرمانداری سرخس و با حضور سیدحسین موسوی‌فر، رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور با هدف بررسی وضعیت صحرای قره‌قوم ترکمنستان به عنوان کانون خارجی ریزگردهای سرخس برگزار شد.

سیدحسین موسوی‌فر در این کارگروه با اشاره به برگزاری اجلاس منطقه‌ای وزاری محیط زیست در تهران در سال گذشته، گفت: در این اجلاس میزبان ۱۵ مقام عالی‌رتبه در تهران بودیم و مذاکراتی نیز با ترکمنستان داشتیم.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه اجلاس منطقه‌ای به عنوان یکی از اجلاس‌های موفق سازمان ملل متحد بود با محوریت گرد و غبار بود، گفت: تغییر اقلیم بسیار جدی است و رسیدن به نقطه بازگشت بسیار سخت است.

وی بیان کرد: با طرف ترکمن سال گذشته صحبت کردیم و مذاکرات اولیه انجام شد و اسفند ماه سال گذشته با وزیر کشاورزی ترکمنستان دیدار داشتیم.

موسوی‌فر با بیان اینکه مسائل بین‌المللی را باید با طمانینه پیش گرفت، گفت: شهریور ماه امسال اجلاس بین‌المللی گرد و غبار در تهران برگزار می‌شود و ریل‌گذاری لازم انجام شده تا با طرف ترکمنستانی نشست داشته باشیم و منتظر پاسخ آنها هستیم اما با اقدام عملی فاصله داریم.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور سازمان محیط زیست را یک سازمان ناظر و حاکمیتی و نه یک سازمان مجری دانست و گفت: آنچه در ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار کشور تصمیم گرفته می‌شود در حقیقت سیاست‌گذاری است.

وی با بیان اینکه مسئله دیپلماسی صرفا مسئله اقدام نیست و منشا خارجی را پیگیری می‌کنم، گفت: درباره کانون‌های داخلی، آستان قدس رضوی باید به نحو احسن از موقوفات حضرت رضا(ع) محافظت کند.

محیط زیست با یک ایستگاه نمی‌تواند وضعیت سرخس را پایش کند

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در این جلسه با اشاره به نقش دستگاه‌ها در انجام مسئولیت‌های اجتماعی خود گفت: دستگاه‌هایی مانند پالایشگاه، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق و آستان قدس رضوی در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی لازم است برای مقابله با ریزگردها کمک کنند زیرا اینجا مسئله زیست و زندگی است.

مهدی اله‌پور از استقرار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای محیط زیست در سه شهر سرخس، خواف و نیشابور طی ۱۰ روز آینده خبر داد.

وی با گلایه از اجرایی نشدن مصوبه شورای تامین سرخس در حوزه خرید و نصب ایستگاه سنجش کیفیت هوا توسط پالایشگاه گاز، گفت: ما با یک ایستگاه نمی‌توانیم وضعیت سرخس را پایش کنیم و یک ایستگاه را نمی‌توانیم مبنای وضعیت سرخس قرار دهیم؛ اکنون در مشهد با ۲۲ ایستگاه وضعیت این شهر را پایش می‌کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با اشاره به وجود برنامه عمل در حوزه گرد و غبار، گفت: وظایف دستگاه‌ها در این برنامه مشخص است و باید دستگاه‌های شهرستانی طبق جداول اقدامات لازم را اجرایی کنند ضمن اینکه برای بررسی برنامه‌های اجرایی فرصت سه ماهه داده شده است.

خسارت ۵۴۰ میلیارد تومانی ریزگردها به تاسیسات پالایشگاه گاز سرخس

فرماندار سرخس نیز در این جلسه با بیان اینکه ریزگردها خسارات زیادی به تاسیسات صنعتی و کشاورزی ما زده است، گفت: برآورد اولیه از خسارت ریزگردها به بخش فنی پالایشگاه گاز شهید هاشمی حدود ۵۴۰ میلیارد تومان بوده و این مبلغ فقط برای پالایشگاه و آن هم در بخش فنی است و شامل خسارتی که به نیروی انسانی می‌شود نیست، برای شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق نیز با توجه به وسعت ماموریتی آن، این مبلغ بیشتر خواهد بود؛ در حوزه کشاورزی نیز ۴۰ درصد کاهش محصولات کشاورزی را داشتیم.

حسن نوری‌زاده عنوان کرد: دولت از لحاظ اعتبار مشکل ندارد اما منتظر است تا طرح مطالعاتی آماده شود تا بودجه تخصیص پیدا کند.

وی با بیان اینکه ما دچار تغییر اقلیم شدیم، گفت: در حوزه آب شرب اکنون درگیر مشکلاتی هستیم و اگر بحث مقابله با ریزگردها نیز نیاز به آب دارم و در این زمینه راه‌حل‌ها و بسته‌های پیشنهادی باید مشخص شود.

فرماندار سرخس با اشاره به تامین کمبود امکانات راهداری توسط استان گفت: بدون استفاده از ظرفیت‌های مردمی برنامه‌ها قابلیت اجرایی پیدا نمی‌کند و باید در روستاها از ظرفیت قرارگاه‌هایی که بسیج ایجاد کرده است، استفاده کرد.

حق محیط زیست از آب سد دوستی رهاسازی نشده است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار سرخس نیز در این جلسه با بیان اینکه صحرای قره‌قوم ترکمنستان بر ریزگردها و گرمای سرخس تاثیر دارد، گفت: ترکمنستان ۳۰ درصد گاز متان دنیا را تامین می‌کند و گاز متان باعث تشدید گرما می‌شود.

مهدی اردونی دوستی با اشاره عدم رهاسازی زیست محیطی آب سد دوستی گفت: آب منطقه‌ای باید در این باره پاسخگو باشد که چرا حق محیط زیست از آب سد دوستی رهاسازی نشده است.

حل معضل ریزگردها باعث ماندگاری سرمایه‌گذاری در سرخس می‌شود

مدیر املاک و اراضی آستان قدس رضوی سرخس نیز در این جلسه با اشاره به حضور سرمایه‌گذاران خارجی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس، گفت: اگر با تشدید ریزگردها شرایط سکونت در سرخس دشوار شود مطمئناً سرخس که مسیر جاده ابریشم نیز است قابل سرمایه‌گذاری نیست.

سروش نیک‌فرجام تاکید کرد: حل موضوع ریزگردهای سرخس به همکاری شهرستانی، ملی و بین‌المللی نیاز دارد تا سرمایه‌گذاری‌های ماندگاری در سرخس داشته باشیم.

مراجعه ۱۲۰۰ نفر به بیمارستان سرخس در اثر ریزگردها

مدیر شبکه بهداشت و درمان سرخس نیز در این جلسه گزارشی از تاثیر ریزگردها بر سلامت جامعه ارائه کرد و گفت: در ۴ ماه ابتدایی امسال شاهد افزایش مراجعات در زمینه آسم، التهابات پوستی و سرفه بودیم و ۲۰ درصد افزایش مراجعات را داشتیم.

حسین کاووسی به وضعیت روزهای ناسالم در سرخس اشاره و بیان کرد: نشانگر آلاینده سرخس روزهای خطرناک و خیلی ناسالم را برای ما در روزهایی که ریزگرد داریم نشان می‌دهد و در یک ماه گذشته به دلیل ریزگردها ۱۲۰۰ نفر به بیمارستان سرخس مراجعه کردند.

۲۱ روز از امسال، شاخص هوای سرخس بالای ۳۲۰ میکروگرم بر متر مکعب بوده است

رئیس اداره هواشناسی سرخس نیز در این جلسه با بیان اینکه در کنار کانون‌های داخلی، قره‌قوم ترکمنستان به عنوان یکی از کانون‌های اصلی تاثیرگذار است، گفت: وقتی گرد و غبار در قره‌قوم به سمت ایران فعال می‌شود بر کانون‌های داخلی تاثیر می‌گذارد، باعث می‌شود این تبدیل به یک موضوع فراشهرستانی شود و مشهد را تحت تاثیر می‌گذارد و در صورتی که اقدام عملی نشود و این روند ادامه داشته باشد به زودی مرکز استان بیشتر تحت تاثیر ریزگردها قرار می‌گیرد و حتی ممکن است روستای بزنگان نیز به کانون دیگر ریزگردها بشود.

علی تبریزنیا افزود: در سال ۱۴۰۱، میزان ریزگردها طی ۳۵ روز بالای ۳۲۰ میکروگرم بر متر مکعب بوده که این به معنی فاجعه است.

وی افزود: این موضوع از ابتدای امسال ۲۱ روز بوده و در طول سال ۷۸ روز بادهای ۶ تا ۷ ساعته با غلظت بالای ریزگرد در سرخس داشتیم و چون ملاک استاندارد ۲۴ ساعت است آمار را پایین آورده است اما مردم ۷ ساعت با آن آب و هوا درگیر بودند و برای این مسئله باید برنامه‌ریزی شود چرا که فاجعه است.

تبریزنیا افزود: ما حتی شاهد آلودگی هوا با ریزگردها به میزان ۵۹۲ میکروگرم بر متر مکعب بودیم و چهارشنبه هفته گذشته بر روی عدد ۱۹۲ میکروگرم در ۲۴ ساعت بوده است و اگر این شرایط اگر ادامه پیدا کند بحران را داریم.

خبرنگار: احسان بابائی

پایان پیام/