در نشست خبری رئیس اداره منابع آب سرخس مطرح شد:

سهل‌انگاری پیمانکار جاده ترانزیت منطقه‌ویژه به «خط انتقال آب از سددوستی به سرخس» آسیب زد/ فاجعه نابودی 535 میلیون مترمکعب از آب‌خوان سرخس/ 60 حلقه چاه غیرمجاز تا پایان سال‌جاری پلمپ می‌شود

رئیس اداره منابع آب سرخس گفت: اجرای فاز اول خط انتقال آماده بهره‌برداری بود که متاسفانه در تقاطع جاده ترانزیت منطقه ویژه اقتصادی سرخس، تیرهای بتنی عرشه پل ارتباطی جاده ترانزیتی باعث تخریب و خسارت به خط انتقال آب شده است.

به گزارش خبرنگار سرخس خبر، رئیس اداره منابع آب شهرستان سرخس در نشست خبری که ظهر امروز در اداره منابع آب سرخس برگزار شد، با اشاره به مطالعات وضعیت آب زیرزمینی سرخس گفت: با همکاری دانشگاه صنعتی شاهرود مطالعات وضعیت آب زیرزمینی شهرستان سرخس را در دو سال گذشته انجام دادیم و براساس مطالعات انجام شده بحث خروج آب زیرزمینی از سرخس به سمت ترکمنستان به طور کلی منتفی شد.

فاجعه نابودی 535 میلیون مترمکعب از آب‌خوان سرخس

محمدرضا عبادی‌نژاد بیان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و کاهش بارش‌ها و همچنین اضافه برداشت‌ها، حدود یک متر افت سطح آب را داریم و حدود 535 میلیون متر مکعب یعنی به اندازه نیمی از ظرفیت سددوستی از ظرفیت آب‌خوان سرخس نابود شده است.

وی عنوان کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته بیشتر اضافه برداشت‌هایی که داشتیم در حوزه کشاورزی بوده است که باعث نابودی آب‌خوان سرخس شده و این یک فاجعه است.

رئیس اداره منابع آب سرخس افزود: در سال آبی 97 – 98 در چاه‌های مجاز کشاورزی 78 میلیون متر مکعب اضافه برداشت داشتیم و متاسفانه میزان اراضی که برای هر چاه زیر کشت می‌رود مناسب نیست و برداشت‌ها بیش از پروانه صادر شده برای هر چاه است.

پلمپ 60 حلقه چاه غیرمجاز تا پایان سال‌جاری

عبادی‌نژاد با اشاره به پلمپ چاه‌های غیرمجاز در سرخس، گفت: برنامه ما برای سال‌جاری این است تا 60 حلقه چاه غیرمجاز را پلمپ کنیم و تاکنون 19 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده و 41 حلقه چاه غیرمجاز دیگر نیز تا پایان سال پلمپ می‌شوند.

وی افزود: با پلمپ 19 حلقه چاه غیرمجاز توانستیم جلوی حدود 3 میلیون متر مکعب از برداشت‌های غیرمجاز را بگیریم.

رئیس اداره منابع آب سرخس به اختصاص حق‌آبه به کشاورزان سرخسی از آب سددوستی اشاره و عنوان کرد: امسال 50 میلیون مترمکعب آب از سددوستی به بخش کشاورزی اختصاص دادیم که 5 میلیون مترمکعب از این میزان مربوط به کشت دانه‌های روغنی به‌خصوص کلزا است.

عبادی‌نژاد به لایروبی انهار برای کنترل سیلاب اشاره و اظهار کرد: از ابتدای امسال برای لایروبی انهار سنتی سرخس 400 میلیون اعتبار هزینه شده است و 250 میلیون تومان دیگر نیز تا پایان سال برای لایروبی هزینه می‌شود.

221 حلقه چاه در سرخس مجهز به کنتور هوشمند شدند

وی بیان کرد: تاکنون 221 حلقه چاه در سرخس مجهز به کنتور هوشمند شدند و با نصب کنتور هوشمند برای 20 حلقه چاه دیگر، میزان چاه‌های دارای کنتور هوشمند در سرخس 100 درصد می‌شود.

رئیس اداره منابع آب سرخس خاطرنشان کرد: کنتور هوشمند 30 حلقه چاه یا سرقت یا تخریب شدند که پیگیر هستیم تا برای آنها کنتور جدید نصب شود، ضمن اینکه با نصب کنتورهای هوشمند تلاش می‌کنیم جلوی اضافه برداشت‌ها را بگیریم و تا سال 1405 کسری مخزن را به صفر برسانیم.

عبادی‌نژاد با اشاره به دلایل سیل اخیر در سرخس، گفت: یکی از دلایل عمده خسارات سیل ابتدای سال در سرخس ساخت‌وسازهای غیرمجاز و همچنین از بین رفتن پوشش گیاهی بالادست روستاها به دلیل چرای بی‌روی دام است که باعث شده سطح خاک سست شود و با کوچکترین بارش رگباری شاهد سیلاب هستیم.

وی با اشاره به تخریب بندهای غیرمجاز به دستور دادستانی، اذعان کرد: برای بازگشایی مسیل‌ها در داخل روستاهای سیل‌زده تا این لحظه هیچ اقدامی توسط دهیاری‌ها و بنیاد مسکن انجام نشده است و تا زمانی که سدشوریجه احداث نشود بر سیلاب‌هایی که از کشف‌رود می‌آید کنترلی وجود ندارد.

سهل‌انگاری پیمانکار جاده ترانزیت منطقه‌ویژه باعث آسیب به خط انتقال آب از سددوستی به سرخس شد

رئیس اداره منابع آب سرخس درباره اجرای فاز اول انتقال آب از سددوستی به سرخس که قرار بود در مهرماه انجام شود، گفت: اجرای فاز اول خط انتقال آماده بهره‌برداری بود که متاسفانه در تقاطع جاده ترانزیت منطقه ویژه اقتصادی سرخس، تیرهای بتنی عرشه پل ارتباطی جاده ترانزیتی باعث تخریب و خسارت به خط انتقال آب شده است.

عبادی‌نژاد با بیان اینکه فاصله خط انتقال از پل راه‌آهن تا مخزن سرخس 4 کیلومتر است، گفت: فاصله پل احداثی تا بخشی از خط انتقال حدود یک متر بوده و باوجود اینکه پیش از اجرای آن نسبت به وجود خط انتقال تذکر داده بودیم اما به دلیل سهل‌انگاری پیمانکار جاده ترانزیت منطقه‌ویژه اقتصادی خط انتقال آب از سددوستی به سرخس دچار آسیب شده است و هنگام تست شاهد نشت آب از لوله در همان نقطه بودیم.

وی بیان کرد: در مهرماه مکاتبه کردیم از آنها خواستیم تا تیرهای بتنی را جابجا کنند و قرار شد طی 15 روز این کار را انجام دهند اما دو ماه است که از قول 15 روزه گذشته و اقدامی نشده است.

رئیس اداره منابع آب سرخس در پایان گفت: با توجه به حضور پیمانکار خط انتقال آب سددوستی در منطقه، در صورت جابجایی تیرهای بتنی، در کمتر از دو هفته مشکل خط انتقال را بررسی و رفع می‌کنیم و این پروژه آماده بهره‌برداری می‌شود.